Povežite se s nama

Kultura

Žirovina uz staru školu u Kučama: ‘Želimo ovdje muzej turopoljskog školstva’

Urod žira ove će godine biti svega 20, 30 posto planiranog, budući da smo nemoćni u borbi s nametnikom koji nam je došao iz Poljske i Rumunjske, izvijestioje šumarnik POT-a na Žirovini, koja je ove godine uključivala predavanja, izložbe, planove i druženje

Objavljeno

na

Plemenita opčina turopoljska je u davninama upravljala šumama na području Turopolja, a jedan od većih prihoda koje je imala dolazio je od iznajmljivanja šume za žirovanje. Točnije, za ispašu svinja, koje su veći dio godine obitavale u šumama. Kako bi se znalo koliko svinja može doći, koja će biti cijena iznajmljivanja šume, žirovinska inspekcija sa šumarnikom bi odlazila u šumu nakon Bartolova, krajem kolovoza, kako bi provjerila kakav je urod žira. Nakon toga bi dolazilo do javnog proglasa koliko je godina rodna, a samim time i objave cijene korištenja šume. To je bila prilika i da se narod okupi i malo proveseli. Mi danas to pokušavamo oživjeti, taj dio tradicije. Više nemamo ni toliko svinja ni toliko šuma, ali upravo nam je tradicija jako važna, taj dio naše povijesti. Zato smo željeli zadržati taj običaj, koji postoji od davnina, kaže nam Juraj pl. Odrčić, župan Plemenite opčine turopoljske, dok stojimo u hladu pokraj stare škole u Kučama.

Mnogi iz našega kraja možda ni ne znaju zašto se obilježava Žirovina, o čemu se tu točno radi, pa nije loše malo se baviti i edukacijom u ovakvim prilikama… Pogotovo kad je mjesto radnje jedna prava tradicionalna turopoljska školska ustanova, izgrađena prije stotinjak godina, cijela u turopoljskom hrastu.

– Ove godine smo u staroj školi u Kučama iz jednog posebnog razloga. Naime, ona je ove godine obnovljena izvana, promijenjeno je krovište, prozori i vrata, ulaz, pa čak i ‘fasada’. Dakle, cijeli vanjski dio je sređen. Željeli smo i ovime ukazati na važnost ove građevine, na turopoljsko drveno graditeljstvo, ali i istaknuti da je došlo vrijeme da vidimo što ćemo i s unutarnjim dijelom. Točnije, koja će biti funkcija Stare škole, budući da ona trenutačno nema funkciju – istaknuo je Odrčić, dodavši kako ljudi iz POT-a imaju nekoliko ideja.

– Jedna od najaktualnijih ideja, od onih koje djeluju smisleno, izdvaja se ona da ovo postane muzej školska u Turopolju. Naime, Turopoljci su od davnina spoznali vrijednost obrazovanja, već u 17. stoljeću imamo prve organizirane učionice, a Plemenita opčina turopoljska kroz svoju povijest je stipendirala i žene i muškarce da idu na studije, da se oplemene znanjima. Samo je župan Franjo pl. Lučić u svojim devet godina mandata izgradio tri škole, a ovo je jedna od njih – dodao je Odrčić.

Stavljanje škole u funkciju bilo bi samo dio projekta koji je također u planu.

– Htjeli bismo na neki način, s obzirom na to da se radi o drvenoj školi, o drvenom graditeljstvu, nakon gradnje novog Kučkog mosta povezati ovo s Turopoljskim lugom i kroz sve to pokazati što su bili paliri, kako se drveno graditeljstvo razvijalo, pa i ono po čemu je Turopolje najpoznatije, po drvenim kapelama i čardacima. Ovdje bi se sve ti idealno moglo prikazati – kazao je Odrčić.

Oko vrata je stavio turopoljsku podgutnicu, baš kao i njegovi prvi suradnici, pripadnici Turopoljskog banderija također su bili odjeveni u tradicionalne povijesne odore, sve kako bi se ove nedjelje pojačao duh davnina.

– Imamo izložbu o drvenom graditeljstvu u Turopolju, što je dobar spoj, napraviti takvu izložbu u jednoj ovakvoj staroj kući, koja pripada tom vremenu. Tu je uvijek i izložba slika s likovnih kolonija, imamo i predavanja, koja smo nazvali ‘školski sat povijesti u staroj školi’, a na njima se moglo čuti puno toga o povijesti Turopolja, ali i o jednom od najvećih sinova ovog sela, Franji pl. Lučiću – nabrojio je Odrčić.

Bili su tu i biciklist iz VG Tur Teama, i oni su se priključili ovoj proslavi, uveličali je, ali tradicija kaže da se na Žirovini sve vrti oko žira. I ključni dio Žirovine oduvijek je bio izvještaj POT-ova šumarnika.

– Kakvo je stanje ove godine? Nije idealno, jer klima nam nikako ne ide na ruku… Proljeća su jako dobra, posljednje dvije, tri godine u lipnju urod i stanje žira izgledaju jako dobro i lijepo. Međutim, svake godine nam dođu ekstremne vrućine u kolovozu, a u takvim uvjetima ne može doći do debljanja žira. Uz to, pojavio se i opasan nametnik, američka hrastova stjenica, koja uzme lisnu masu između lipnja i kolovoza. Tad počinje naglo gubljenje ploda, kako u Turopoljskom lugu, tako i u Vukomeričkim goricama. Tako se događa da od jako dobrog uroda u lipnju dođemo do 20-30 posto uroda. I to najvećim dijelom upravo zbog nametnika – kaže Damir pl. Brebrić, aktualni šumarnik POT-a, pa dodaje:

– To je aktualno posljednjih šest godina, ali ne samo u Turopolju, nego na području cijele Hrvatske, i šire. Nametnik je došao iz Poljske i Rumunjske, a mi pokušavamo nekako se obraniti. U početku se tome nije davalo previše pažnje jer ovaj štetnik nije bio evidentiran kao toliko opasan, bavili smo se od ranije poznatim štetnicima, no ovo je nova vrsta problema. Američka stjenica nema prirodnog neprijatelja, ne smijemo je tretirati radi životinja, tako da moramo pričekati s rješenjem. Zasad ga, nažalost, nemamo.

U svemu tome, ali i u svim drugim projektima i nastojanjima, POT ima snažu podršku Grada. Na Žirovinu je tako kao poseban gost došao zamjenik gradonačelnika Ervin Kolarec.

– Izuzetno nam je drago da Plemenita opčina turopoljska njeguje stoljetnu tradiciju našega kraja, a posebno nam je drago što su se uključile i mlađe generacije, pa tako ovdje imamo Žirovinu kao sjajnu kulturnu manifestaciju. Ponosni smo i na Turopoljsko Jurjevo, koje jednom godišnje imamo u dvorcu u Lukavcu, a tu je i Turopoljski banderij, koji prezentira naš grad i naše Turopolje. Pogotovo podupiremo POT u nastojanju da očuva pasminu naše turopoljske svinje, a ukupno gledajući Grad daje punu podršku ljudima koji vode Plemenitu opčinu turopoljsku u pokušajima da očuvaju tradiciju i kulturnu baštinu našega kraja. Svu pomoć koju su imali do sad i zaslužuju, budite sigurni da će Grad i u godinama ispred nas nastojati biti financijski još izdašniji u potpori POT-u – obećao je Kolarec.

Kultura

Predstava ‘Stambeno pitanje’ za Svjetski dan kazališta u Velikoj Gorici

Predstava počinje u 20 sati.

Objavljeno

na

Svjetski je dan kazališta, a tim povodom večeras u Dvorani Gorica možete pogledati predstavu ‘Stambeno pitanje’.

Riječ je o predstavi Gradskog kazališta ‘Scena Gorica’ u kojoj glume Đorđe Kukuljica, Anita Matić Delić, Mladen Kovačić i Mia Krajcar.

Kroz predstavu pratimo dva bračna para, koji se nađu u vrlo mogućoj i mnogima prepoznatljivoj situaciji. Dijalozi su britki, dramska lica su slojevita, zanimljiva, a u njima su upisana ona stanja i raspoloženja koja će mnogi prepoznati iz svojih bračnih ili „dobrosusjedskih“ situacija.

Na sceni vidimo kako se „običnim“ ljudima najjednostavnije životne situacije pretvore u horor priču, koju autorica teksta piše na vrlo duhovit način.

Preostalo je svega još nekoliko ulaznica stoga požurite po svoju. Predstava počinje u 20 sati.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića

Objavljeno

na

Objavio/la

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića održan je svečani koncert plesnih i glazbenih ansambala u izvedbi učenika i nastavnika Umjetničke škole u Dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici, jučer (četvrtak, 26.03.2024., početak u 19:30 sati).

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Pred posve ispunjenom dvoranom u uvodnom govoru ravnatelj Škole Borut Vidošević je ukratko elaborirao postanak i razvitak škole, njeno uspješno narastanje i širenje te optimističan pogled u budućnost škole te njeno daljnje pozicioniranje u Gradu Velika Gorica, Hrvatskoj i inozemstvu. Govorio je i o Franji pl. Lučiću, njegovoj umjetničkoj veličini i ostavštini kojom se ponosi Turopolje.

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kompletan koncert osmislili su učenici i nastavnici Umjetničke škole. Sve se odvijalo glatko po utvrđenom programu, bez voditelja i bez zastoja. Učenici Plesne škole prezentirali su svoje umijeće, a glazbena pratnja bili su im učenici i nastavnici Glazbene škole.

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Skoro dvosatni koncert zatvorili su Orkestar harmonika (tri točke), Tomislav Stanešić, harmonika, 2.s., dirigent Igor Jugec, prof., Stefan Georgijev, truba, 2.s., Krešimir Starčević, prof. klavir, Marin Rabadan, prof. udaraljke i Mješoviti orkestar srednje škole (dirigent Marko Požgaj, prof.).

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Večer poezije: Ljiljana Brković Zorčić pobjednica Natječaja u pisanju poezije s pjesmom ‘Ne znam protumačiti sve svoje pukotine…’

Na natječaj je stiglo čak 86 pjesama različitih tema i stilova, iz raznih dijelova Hrvatske i susjednih zemalja.

Objavljeno

na

Večer poezije koja je u srijedu navečer održana u Gradskoj knjižnici okupila je brojne zaljubljenike u stihove. Na samom početku događanja, organizatori Katarina Drvodelić i Gradska knjižnica Velika Gorica, istaknuli su zahvalnost svima koji su sudjelovali u Natječaju u pisanju poezije, a posebno učenicima i profesorima Umjetničke škole Franje Lučića čije su izvedbe obogatile večer. Natječaj je ove godine privukao izniman interes, s brojem prijava gotovo udvostručenim u odnosu na prethodnu ujedno i prvu godinu ove manifestacije.

Ukupno je pristiglo 86 pjesama različitih tema i stilova, iz raznih dijelova Hrvatske te susjednih zemalja. Pjesme su bile nadahnute prirodom, ljudima i prolaznošću života, pisane na raznim jezicima i dijalektima, pokazujući bogatstvo poetskog izražavanja.

Presretne smo što je knjižnica bila ispunjena do zadnjeg mjesta osobama koje su sudjelovale u natječaju i gostima. Veseli nas što je ovo tek druga godina da ovo organiziramo, a već je tako velika zainteresiranost. Čestitamo svim dobitnicima, ali i žiriju koji nije imao lak zadatak odabrati najbolje – govore organizatori.

Prvu nagradu osvojila je Ljiljana Brković Zorčić s pjesmom “Ne znam protumačiti sve svoje pukotine…”, .drugo mjesto pripalo je Ankici Piculek s pjesmom “Hmiroče dreve’, a treće mjesto osvojio je Franko Stipković s pjesmom “Šetnja obalom”. Organizatori su osigurtali i nagrade za prva tri mjesta, pa ih je tako knjigama darovala Gradska knjižnica Velika Gorica, a poklon pakete su upotpunili pokrovitelji događaja, Obrt Pčelarstvo Antolčić, Monika Antolović i Aromarica, te Alar Flowers.  Čestitke su upućene svim dobitnicima, nakon čega su sudionici natječaja i gosti bili pozvani da pročitaju svoja djela pred publikom. Posebnu zahvalu organizatora primili su gosti koji su pristigli iz Rijeke, Nove Gradiške, Vrbovca, Samobora, ali nimalo manju i gosti koji stižu iz Velike Gorice i naše predivne okolice.

Nakon službenog dijela, večer je nastavljena čitanjem poezije, a svi zainteresirani su imali priliku podijeliti svoje stvaralaštvo s prisutnima.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023

Objavljeno

na

Objavio/la

 

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Novi 19. broj Ljetopisa Grada Velike Gorice 2023 predstavljen je sinoć (četvrtak, 21.03.2024., početak u 19 sati) u posve ispunjenoj Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta. Na 368 stranica Ljetopisa 2023 (najveći do sada) nalaze se mnogobrojne teme koje su vezane uz život Grada Velike Gorice, Turopolja i susjednih općina (Pokupsko, Kravarsko i Orle).

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prilozi su posvećeni najrazličitijim velikogoričkim temama: povijesti, znanosti, robotici i umjetnoj inteligenciji, gradskom životu, tradiciji, kulturi, sportu, mladeži, vjeri, kulturno-umjetničkom stvaralaštvu, zabavi. Na kraju Ljetopisa je i kratka kronologija događanja, koja svjedoči o bogatom životu Grada Velike Gorice i njenih žitelja u svim životnim segmentima.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Neven Karas. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Stipo Bilić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

U predstavljanju su sudjelovali urednik Stipo Bilić i autori priloga: Dubravko Katulić, Vladimir Štarkelj, braća i sestra Dijanić Antonio, Dora i Ivan (robotičari). Posjetitelje su pozdravili zamjenik gradonačelnika Neven Karas i ravnateljica POU-a Anita Pišković. Prigodni umjetnički program izveo je Tamburaški sastav KUD-a Stari Grad Lukavec. Moderatorica je bila Mirjana Ćorić.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prodajna cijena Ljetopisa Grada Velike Gorice 2023 je 8 eura.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon predstavljanja Ljetopisa prijateljsko druženje nastavljeno je prigodnim domjenkom.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Čak 86 pjesama stiglo na natječaj u pisanju poezije, a sutra će biti poznati pobjednici

U Gradskoj knjižnici sutra slijedi ‘Večer poezije’ ujedno i završnica natječaja.

Objavljeno

na

U Središnjem odjelu Gradske knjižnice sutra će se održati druga Večer poezije koja će ujedno biti i završnica Natječaja u pisanju poezije. Na večeri poezije će biti proglašeni dobitnici kojima će biti dodijeljene bogate nagrade, a svi sudionici natječaja i gosti će imati priliku pročitati svoju poeziju pred publikom.

Na natječaj je tako pristiglo čak 86 pjesama i to iz različitih dijelova Hrvatske i inozemstva. Prijavitelji su svoja djela slali s velikogoričkog područja, ali i Međimurja, Dalmacije, Istre, BiH i Srbije. Stiglo je poezije na dijalektima, haiku poezije i pjesama raznih tematika poput ljubavi, prirode i prolaznosti života. Sada je na redu tročlani žiri koji do srijede mora odabrati najbolja djela.

– Oduševljeni smo što se broj prijava povećao, gotovo za duplo. Nakon prošlogodišnjih 40-ak zaprimljenih djela, ove godine imamo gotovo 90 prijava. Sretno smo što ova umjetnost i dalje živi, a aktivnosti naših sugrađana i pratitelja to dokazuje – navode organizatorice.

Večer poezije u Središnjem odjelu Gradske knjižnice organizira Katarina Drvodelić uz djelatnice knjižnice, a sve počinje od 18 sati. Večer će dodatno uljepšati nastup učenika Umjetničke škole Franje Lučića te uglazbljena poezija jednog od sudionika natječaja. Za pobjednike natječaja osigurane su bogate nagrade.

Ulaz je, kao i na sve događaje knjižnice besplatan. Pozvani su sudionici natječaja, ali i svi ljubitelji poezije.

 

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno