Povežite se s nama

Moja županija

COVID-19 ambulante u Velikoj Gorici, Ivanić-Gradu i Samoboru radit će od 8 do 20 sati

Ukida se noćna smjena u ambulantama

Objavljeno

na

Zbog povoljnije epidemiološke situacije, a sukladnu Odluci Kriznog stožera Ministarstva zdravlja ukida se noćna smjena diljem Hrvatske u COVID-19 ambulantama. Tako će ambulante Doma zdravlja Zagrebačke županije u Ivanić-Gradu, Samoboru i Velikoj Gorici raditi u jutarnjoj smjeni od 8 do 14 sati te u popodnevnoj smjeni od 14 do 20 sati.

– Podsjećamo i da se u sve tri COVID-19 ambulante obavlja ‘drive in’ testiranje na korona virus kao i da se uzimanje briseva obavlja isključivo na nalog liječnika obiteljske medicine, uz prethodnu najavu te dobivanje točnog termina testiranja – poručili su iz Doma zdravlja Zagrebačke županije.

Moja županija

FOTO Crvenouhe kornjače, njih 33 uhvaćene na području županije imaju novi dom

Udomio ih je Zoolooški vrt Grada Zagreba, a živjet će u Prvom maksimirskom jezeru.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zoološki vrt Grada Zagreba udomio je prve ovogodišnje kornjače uhvaćene na području Zagrebačke županije. Svoj život u kontroliranim uvjetima nastavit će 15 mužjaka i 18 ženki crvenouhih kornjača. Najmanja i najlakša kornjača je teška svega 15 grama, a najteža čak 2,56 kilograma. Najmanja kornjača je dužine oklopa svega 9,7 cm a najveća čak 24,6 cm.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Jezera s područja županije posljednjih su godina nastanile invazivne strane kornjače koje ugrožavaju našu domaću barsku kornjaču. Invazivne, crvenouhe kornjače su veće, agresivnije i brzo se nameću preotimajući stanište, hranu, mjesta za sunčanje i gniježđenje zavičajnim barskim kornjačama. Smanjuju stopu preživljavanja barske kornjače i negativno utječu na cijelu vodenu zajednicu te prenose uzročnike bolesti poput bakterije Salmonella.

– Kako bismo zaštitili autohtonu vrstu, kroz projekt „Spas za barske – stop za invazivne kornjače“ drugu godinu za redom izlovljavamo invazivne kornjače kojima nije mjesto u našim jezerima pomoću sunčališta i vrša. Hvatanje kornjača pomoću sunčališta je neinvazivna metoda i ne ozljeđuje kornjače. U sredini se nalazi mreža koja sprječava bijeg, a kornjače mogu slobodno plivati. Vrše se postavljaju uz obalu i u njih se stavljaju mamci. Dio vrše se uvijek nalazi iznad vode kako bi kornjače koje uđu u vršu mogle disati – istaknula je ravnateljica Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije  Tatjana Masten Milek.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Vrijednost projekta ‘Spas za barske – stop za invazivne kornjače’ financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 265 tisuća eura.

– Briga za autohtone vrste otvara nam izazove vezane uz zbrinjavanje jedinki invazivnih vrsta životinja. Institucije međusobnom suradnjom i zajedničkim radom mogu pronaći kvalitetna rješenja u korist dobrobiti svih životinja. Upravo to potvrđujemo primjerom premještanja crvenouhih kornjača iz Zagrebačke županije u Prvo maksimirsko jezero. To je jezero u sklopu projekta Gradski prozori u prirodu – unaprjeđenje urbane bioraznolikosti i razvoj zelene infrastrukture uređeno na način da crvenouhe kornjače u njemu mogu živjeti, no da ga ne mogu napustiti kako bi se proširile na okolnu prirodu – rekao je Damir Skok, v. d. ravnatelja Ustanove Zoološki vrt Grada Zagreba.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Nastavite čitati

Moja županija

Klinci iz Pokupskog ‘rasturaju’ modelarstvo, a Magdalena i Josip predstavljat će županiju na državnom natjecanju

Za Magdalenu i Josipa ovo je drugi plasman na državno natjecanje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Treću godinu zaredom Osnovna škola Pokupsko županijski je prvak u modelarstvu i sudionik državnog natjecanja. Nakon 2. kola Modelarske lige Zagrebačke županije, održane 29. travnja u Osnovnoj školi Novo Čiče, ekipa u sastavu Magdalena Muža i Josip Vranešić ostvarili su plasman na državno natjecanje.

– Ove smo godine smo imali dva kola lige, a u našoj županiji obično na natjecanju sudjeluje od 10 do 15 ekipa, uglavnom po jedna ekipa iz svake škole. Za Magdalenu i Josipa ovo je drugi plasman na državno natjecanje. Prošle godine na državno natjecanje išla je i drugoplasirana ekipa iz Dugog Sela koja je na kraju osvojila i prvo mjesto – priča nam učitelj tehničke kulture u OŠ Pokupsko, Mladen Dugonjić.

Foto: OŠ Pokupsko

Inače, modelarska liga je ekipno natjecanje učenika u području modelarstva koje provodi Hrvatska zajednica tehničke kulture u suorganizaciji s Hrvatskim savezom pedagoga tehničke kulture te udrugama tehničke kulture i osnovnim školama.

– Naša modelarska liga je jako dobro popraćeno natjecanje, ekipe su jako uspješne, a mentori rade dobar posao s djecom. Jako sam ponosan na svoje učenike i ovo je odlična vrsta natjecanja jer je u pitanju praktični rad – dodaje Dugonjić, inače i predsjednik goričke Udruge TurTeh.
Ono što su ekipe morale izraditi u 2. kolu bio je model naočala. Učenici na temelju radioničkih crteža izrađuju tehničku tvorevinu od meke šperploče prema zadanom zadatku od 3 puna sata upotrebom strojne modelarske pile sigurne za rad.

– U svemu treba biti jako precizan i pažljiv, uredan, sposoban s rukama te imati praktične vještine u radu s alatima. S obzirom na to da već tri godine rade i pile, rezultat je došao – ističe Dugonjić te dodaje kako učenici imaju priliku vježbati svaki petak na satu modelarstva u sklopu izvannastavne aktivnosti.

Foto: OŠ Pokupsko

Državna razina planira se održati od 17. do 19. svibnja u Stubičkim Toplicama.

– Zadatak na državnoj razini je složeniji i tu dolaze iz svake županije najbolji. To su nijanse i detalji koji na kraju presude. Razlike su u milimetrima i mrvici lijepila. Nećemo se ništa posebno priprema, pripremali smo se za županijsko natjecanje, a sada će za nagradu ići uživati i družiti se s djecom, kupati se. Idemo opušteni i da se zabave – kaže nam ovaj učitelj koji zaista voli svoj poziv te dodaje:

– Volim to što radim, i djecu s kojom radim. Malo poslova daje takvu priliku da svake godine dolaze nove generacije djece, svake si godine uzor nekome te dobiješ priliku nekome prenijeti svoje znanje. Lijepo je to – naglašava.

Foto: OŠ Pokupsko

No, kada je u pitanju interes djece za modelarstvo, Dugonjić ističe kako ga ima. Iako je sve manje takvih, jer je novi hit postala robotika.

– Napretkom tehnologije, informatike, umjetne inteligencije sve je manje potrebe za takvim stvarima. Djeca vrijeme provode na ekranima, imaju neke druge podražaje i zanimacije pa je tu onda sve manje onih koji nešto izrađuju svojim rukama. Nadam se da će se u budućnosti vratiti i ponovno početi izrađivati sami i svojim rukama te da će više znati cijeniti to što izrade – zaključuje Dugonjić.

Suorganizatori 2. Kola Zagrebačke županije bili su Udruga TurTeh i Zajednica tehničke kulture Grada Velika Gorica.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Ispred Muzeja Turopolja sutra besplatno izmjerite tlak i šećer u krvi

Povodom Međunarodnog dana sestrinstva akcije u županijskim gradovima organizira Dom zdravlja Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Medicinske sestre i tehničari nezaobilazna su sponu između pacijenta i liječnika, s puno ljubavi i pažnje pomažu mladim majkama, brinu o bolesnim članovima naše zajednice i starijima, a uz sve to su i desna ruka liječnicima.

Povodom Međunarodnog dana sestrinstva Dom zdravlja Zagrebačke županije sutra organizira diljem županije akcije mjerenja tlaka i šećera u krvi. U Velikoj Gorici akcija će se održati od 8 do 10 sati ispred Muzeja Turopolja.

Inače, Međunarodni dan sestrinstva ili Međunarodni dan medicinskih sestara i medicinskih tehničara obilježava se diljem svijeta 12. svibnja na datum rođenja Florence Nightingale, medicinske sestre koja se istaknula svojim radom i brigom za ranjenike u Krimskom ratu.

Potaknuta svojim iskustvima iz rata, ali i sviješću o važnosti pružanja pomoći ranjenicima te nužnoj edukaciji zdravstvenih djelatnika, osnovala je sestrinsku školu u bolnici St. Thomas u Londonu i time utemeljila moderno sestrinstvo.

U Hrvatskoj je 1921. godine otvorena prva škola za medicinske sestre pomoćnice u Zagrebu i od tada počinje organizirana, sustavna izobrazba medicinskih sestara u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Moja županija

Kreće projekt ‘Zaželi’ u Pokupskom zbog kojeg je posao dobilo 15 žena

One će tijekom 34 mjeseca pružati usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu osobama starije životne dobi kao i onima s invaliditetom.

Objavljeno

na

Petnaest žena s područja općine Pokupsko potpisalo je ugovore o radu s općinskim načelnikom Božidarom Škrinjarićem.

One će tijekom 34 mjeseca pružati usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu za oko 90 korisnika, odnosno osoba starije životne dobi kao i onima s invaliditetom. Osim njih na projektu je zaposleno i dvoje mladih s područja općine na radna mjesta voditelja i asistenta projekta koji će obavljati administrativne i tehničke poslove tijekom provedbe projekta.

Glavni cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije ranjivih skupina osiguravanjem dugotrajne skrbi.

Vrijednost projekta, financiranog iz Europskog socijalnog fonda plus, iznosi 765.000,00 eura te su svi planirani troškovi u potpunosti prihvatljivi.

Nastavite čitati

Moja županija

Županija s 390 tisuća eura sufinancira vrtiće na ruralnom području

Maksimalni iznos potpore iznosi 1000 eura po djetetu.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija sufinancirat će predškolski odgoj i obrazovanje na ruralnom području. Stoga poziva svoje gradove i općine da se jave na 390 tisuća eura vrijedan javni natječaj. Pravo prijave imaju jedinice lokalne samouprave s područja županije svrstane od I. do IV. skupine razvijenosti, a maksimalni iznos potpore iznosi 1000 eura po djetetu.

– U 2023. godini ovom mjerom koja ima za cilj zadržavanje stanovništva na ruralnom prostoru bilo je obuhvaćeno 533 djece u 11 općina u Zagrebačkoj županiji – ističu.

Natječaj je otvoren do 15. svibnja, a više informacija dostupno je ovdje.

Naslovna fotografija: Ilustracija/Cityportal.hr

 

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno