Prijava

Vaša prijava

Kako su naši Turovci pošumili “pluća Splita i Dalmacije”


Članovi Turopoljske udruge skauta Tur proteklog su vikenda sudjelovali u vrijednoj i važnoj akciji na Mosoru, gdje su sadili borove na opožarenim područjima. O svemu što su doživjeli objavili su opširan izvještaj na svojim stranicama, kojeg prenosimo u cjelosti…

“Turovci su i ove godine sudjelovali na akciji pošumljavanja opožarenih dijelova Dalmacije. Prosječno, svaki je zasadio petnaestak stabala, kako bi padine Mosora, pluća Splita i Dalmacije, uskoro ponovno bila zelena.

Savez izviđača Hrvatske, sa svojim partnerima, Hrvatskim šumama i Hrvatskom gorskom službom spašavanja nastavlja uspješnu akciju pošumljavanja onih dijelova Dalmacije koji su osobito postradali u požarima 2017. godine, ali i nakon toga. Tako su već prošle godine pošumljavana područja u okolici gradova Splita i Solina, gdje je pošumljavanje nastavljeno i ove godine, a njima je pridruženo i požarište u blizini grada Zadra.

Boranka je akcija izviđača, ali i brojnih drugih građana zainteresiranih za obnovu šuma na opožarenim područjima, kojoj je u osnovi edukacija djece i mladih o korisnosti i vrijednosti šuma za opstanak planeta i svih živih vrsta na zemlji, jer bez razvoja svijesti o tome i prevencije požari će i dalje činiti veću štetu nego li ljudi dobre volje mogu obnoviti. Kažu stručnjaci da je za obnovu onoga što u požaru nestane u svega sat vremena, potrebno desetak godina truda i sadnje u akcijama poput Boranke. Od svega zasađenog uspjet će se primiti i opstati tek dvadesetak posto, no srećom i priroda sama radi na svojoj obnovi.

Tek nakon edukativnog karaktera Boranka ima i onaj vidljiviji te javnosti i medijima zanimljiviji karakter, ekološki, odnosno sadnju mladica i sjemena desetak različitih autohtonih biljnih vrsta koje bi se u sljedećih desetak godina trebale razviti u pravu mladu šumu na nekad opožarenim područjima. Već ove godine vidjeli smo da je Mosor znatno zeleniji nego prošle godine, ali zasad travom i niskim raslinjem, dok grmlju i drveću treba znatno više vremena.

U akciju Boranka ove se godine uključilo četrdesetosam članova Turopoljske udruge skauta “Tur”, roditelja i prijatelja, odnosno Velikogoričana. Bilo ih je i prethodnih dana tamo na sadnji, jer svoj doprinos uključivanjem u akciju pošumljavanja daju i brojni pokrovitelji i partneri, među kojima su i članovi učiteljskog sindikata Preporod i brojnih tvrtki u kojima su Velikogoričani zaposleni.

Na krilima uspješne Boranke, ove je godine pokrenuta inicijativa Zasadi drvo, ne budi panj, koja je na sadnju drveća po cijeloj Hrvatskoj potaknula brojne jedinice lokalne samouprave, obnašatelje vlasti i ekološki zainteresirane građane. Turovci su svoje roditelje i mlađe članove pozvali da se uključe u sadnju drveća u lokalnoj zajednici, dok su organizirano i grupno i ove godine pošli u Dalmaciju.

Osim sadnje na padinama Mosora, prekrasan sunčani vikend iskoristili su i za sadržajan izlet u okolici. Tako su u subotu prošetali ulicama starog grada Trogira, upoznali njegovu povijest i njegove povijesne građevine, poput tvrđave Kamerlengo i najznačajniji gradski kulturni spomenik, ranokršćansku trogirsku katedralu, posvećenu Svetom Lovri, čiji je portal zapadnih vrata izradio glasoviti majstor Radovan.

U nastavku dana popeli su se i do Klisa, koji je u 9. stoljeću bio sjedište hrvatskih knezova i kraljeva Trpimirovića, odnosno u tom svojstvu je bio hrvatskim glavnim gradom. Obišli su prekrasnu klišku tvrđavu, koja kao da je iznikla u živom kamenu, a čije su zidine poslužila kao kulisa za snimanje mladima vrlo atraktivnog serijala Game of the Thrones.

Ostalo je još dovoljno vremena kako bi po dolasku u Split i smještaju u sportsku dvoranu Osnovne škole Bol prošetali do plaže Bačvice na kupanje. Zaista je nezamislivo uči u mora krajem listopada, ali vjerovali ili ne, more je tek malo hladnije nego tijekom ljeta, a nije bilo neugodno niti izaći iz njega na temperaturu od oko 25 celzijevih stupnjeva.

Uzbuđenje i ambijent noćenja u prepunoj sportskoj dvorani mlađim izviđačima nisu dopustili da rano zaspu, a odrasli su ugodnu večer iskoristili za druženje i razgovor.

Na nogama je u nedjelju trebalo biti već u sedam sati, jer nakon doručka organizatori su sve sudionike akcije sadnje na Mosoru, kod Sitnog Donjeg, očekivali oko devet sati. Nije bilo lako niti autobusom se uspeti do tamo uskim ulicama između objekata s izbačenim balkonima prema cesti te usred naselja, gdje manevar autobusa traje čak i desetak minuta. Zanimljivo je i to za doživjeti, a osobito s našim mladim vozačem Antom, koji se opuštao kako je odmicala naša zajednička avantura.

Na Mosoru se toga dana okupilo oko 350 saditelja, učenika splitskih osnovnih škola, izviđača iz Splita, djelatnika jedne banke, pripadnika Hrvatske ratne mornarice i pedesetak Turovaca. Prethodnog dana u dvije smjene zasađeno je oko 9000 sadnica, a te je nedjelje zasađeno još oko 4000 sadnica.

Sudionici su se podijelili u radne timove, zadužili su alat, rukavice, sadnice, minerani kamen i mjehove s vodom te su se raširili obroncima i pristupili sadnji. Bilo je živo i veselo, a već kroz sat i pol posao je bio završen. Dulje se na kasnojesenjem suncu ne bi ni dalo izdržati. Po posljednji put ove godine svi su još jednom dobili sunčanu boju na licu te su umorni i zadovoljni pošli na put kući.

Izviđači su sami preuzeli inicijativu u svoje ruke te je autobusom zavladala pjesma. No, trebalo je i prije polaska zaplesati. Turovke su, uz pomoć koreografkinje i pred očima cijele snimateljske ekipe sudjelovale u plesu uz himnu Boranke, koja će u obliku glazbeno-filmskog spota biti promovirana u proljeće. Jedva čekamo to vidjeti.”