Povežite se s nama

Vijesti

Gorički MOST o izvršenju Proračuna, poslovanju VG Čistoće…

Istaknuto je i kako su poduzete određene radnje u vezi preispitivanja zakonitosti postupanja izvršne vlasti u skladu sa Zakonom o sustavu državne uprave.

Objavljeno

na

Ne stišavaju se reakcije na posljednju sjednicu Gradskog vijeća Grada Velike Gorice. Nakon što su se jučer medijima obratili iz goričkog SDP-a i GLAS-a, danas su isto učinili i iz MOST-a. Tema konferencije za medije bio  je polugodišnji izvještaj gradonačelnika, te druge aktualne teme. Uz koordinatora MOST-a  Damira Slojšeka nazočni su bili i ostali gradski vijećnici, te saborski zastupnik iz VI. izborne jedinice Nikola Grmoja.

-Kratko ću se osvrnuti na događanja na samoj sjednici i ponašanje gradonačelnika koji nas je nazvao populistima i cirkusantima što je doista sramotno. Mi smo samo tražili točke koje su bitne za naš grad, poput onih kako stoje pregovori sa ZET-om i aneks ugovora koji ističe krajem godine-započeo je izlaganje Slojšek, te dodao da bi se gradonačelnik napokon trebao početi baviti gradom.

Slojšek je iskoristio priliku kako bi ukazao na neke primjere ignoriranja građana.

-Mještani naselja Kušanec poslali su prije mjesec dana peticiju gradonačelniku o problemima s kojima se suočavaju, od izgradnje fekalne odvodnje do zapuštenosti samoga naselja. Hitan sastanak tražila je i gorička podružnica Hrvatske udruge dadilja o raspravi Sporazuma o sufinanciranju predškolskog odgoja, ni jedne od njih nije povratno kontaktirao, niti im se obratio.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vijećnik Ivan Bekavac na početku se osvrnuo na prijedlog polugodišnjeg izvještaja, odnosno izvršenje Proračuna Grada Velike Gorice za 2021. godinu.

-Iz izvješća koje smo imali priliku vidjeti jasno je kako je gradska blagajna uprihodila 30-ak milijuna kuna manje od planiranog. To je oko 18 posto godišnjeg planiranog prihoda. Uzme li se u obzir da je manjak prihoda od gotovo 17 milijuna kuna u odnosu na rashode, a tome se treba dodati preneseni manjak iz prošlog razdoblja, tu dolazimo do gotovo 45 milijuna kuna minusa.

Bekavac je istaknuo i kako je vidljivo da su podbacili i prihodi od poreza, dok su u rashodima oni za postrojenja i opremu gotovo dvostruko veći nego lani.

-Ukoliko se takvi trendovi nastave za očekivati je da će krajem godine grad biti u manjku između 60 i 80 milijuna kuna. Važno je pitati javnost, a osobito gradonačelnika i odgovorne u Gradskoj upravi imaju li oni uopće projekciju prihoda do kraja godine s obzirom da je jedan rebalans proračuna iza nas i tu smo dodatno ograničeni u manevarskom prostoru. Ne treba zanemariti činjenicu kako je naš grad u prvoj polovici ove godine primio gotovo 50 milijuna kuna pomoći iz Državne riznice što je više nego u prošloj godini.

-Zabrinjava činjenica kako je za zaštitu okoliša, za gospodarenje otpadom, otpadnim vodama, za smanjenje zagađivanja, za  poslove i usluge zaštite okoliša… u prvoj polovini ove godine uložena tek jedna četvrtina do jedne trećine planiranih sredstava u ovoj godini. U stavci primitaka, također, tek je trećina očekivane godišnje dinamike što je sve skupa jedan zabrinjavajući element koji će se dugoročno odraziti na postupanje s otpadom u zajednici. Među izdatcima za otpad glavnice primljenih kredita i zajmova vidljivo je kako u prvoj polovici ove godine otplaćena tek četvrtina planiranog godišnjeg iznosa. Treba reći da početkom sljedeće godine na naplatu dolazi prva rata kredita koji je težak 47,5 milijuna kuna, a iz kojeg nije iskorištena niti polovina sredstava.

Kreditno opterećenje Grada je 80-ak milijuna kuna, ističe Bekavac, te dodaje da su tu i jamstva VG Vodoopskrbi u iznosu od 28 milijuna kuna, što je jedan realni godišnji proračun našeg grada.

-U kapitalni projekt odlaganja otpada u Mraclinskoj Dubravi realiziran je svega 21 posto planiranih aktivnosti. Što se pak tiče kapitalnih ulaganja u objekte kulture pored svega toga stoji jedna velika nula. Drugim riječima evidentno je kako u prvoj polovini godine nikako ne možemo biti zadovoljni s Prijedlogom izvršenja proračuna, te pozivamo odgovorne da se konačno saberu i da naprave plan prihoda i rashoda do kraja godine, te da stvore što manji minus u gradskoj blagajni.

Bekavac se također osvrnuo i na poslovanje VG Čistoće.

-Javnost treba znati kako je u 2020. godini registrirano dvije tisuće novih korisnika usluge prikupljanja komunalnog otpada u kategoriji kućanstva više nego u 2019. godini. Taj podatak govori nam puno, a još više bi trebao govoriti pročelnicima i gradonačelniku, jer će biti potrebno prilagoditi komunalnu infrastrukturu potrebama novih građana o čemu se nažalost govori premalo, a najčešće nimalo. Nadalje, iz ovog izvješća vidljivo je kako VG Čistoća ima 155 zaposlenika od čega 50-ak ne radi na poslovima prikupljanja i odvoza komunalnog otpada, te na drugim poslovima za što je VG Čistoća registrirana. Postavljam opravdano pitanje ima li posla za ovih 50-ak zaposlenih na drugim poslovima, pretpostavljam administraciji, osobito u svjetlu rezultata poslovanja s 2,5 milijuna kuna minusa?

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

-Prošle godine utrošeno je gotovo pola milijuna kuna na čišćenje miješanog komunalnog otpada s divljih deponija u 20-ak naselja našeg grada. Do kraja 2020. utrošeno gotovo 2 milijuna kuna u čišćenje i sanaciju divljih odlagališta otpada. Usred našeg grada u Domjanićevoj 13 nalazi se divlji deponij otpada na privatnoj parceli koji godinama narušava sklad i mir tog kvarta, o čemu su građani više puta obavijestili nadležna tijela, međutim bez učinka.

Bekavac je podsjetio da je Zakonom o komunalnom redarstvu člankom 114. propisana je obveza komunalnog redara utvrditi povredu propisa čije izvršenje je ovlašten nadzirati, obvezan je po službenoj dužnosti pokrenuti upravni postupak i narediti odgovarajuće mjere u skladu s odlukom o komunalnom redu ili posebnim propisom. Člankom 116. propisane su mjere za održavanje komunalnog reda, kao i odlukom o komunalnom redu gdje komunalni redar naređuje rješenjem osobi koja je povrijedila odluku odnosno osobi koja je obvezna otkloniti utvrđenu povredu.

-Nas zanima koliko je rješenja donijeto u 2020. godini u slučaju prekršaja prethodno navedenih propisa na području odlaganja otpada u prirodu i divljih deponija i koliko je kazni naplaćeno te u kolikom iznosu, jer podsjećam naime članak 4. Odluke o mjerama za sprečavanje nepropisnog odbacivanja otpada u okoliš i uklanjanje na području Grada Velike Gorice iz 2018. godine koju je donijelo ovo tijelo, obvezuje Gradonačelnika izvijestiti Gradsko vijeće Grada Velike Gorice o počiniteljima nepropisnog odbacivanja otpada te o zaračunatoj i naplaćenoj naknadi troškova uklanjanja otpada, a o čemu nismo dobili izvješće.

Gorički MOST zanima kome je predano i gdje s primarne reciklaže gotovo 2600 tona otpada na daljnju obradu.

-Zanimljiv podatak je količina odloženog otpada na odlagalištu u Mraclinskoj Dubravi koja je u 2020. godini manja nego u 2019., a imamo porast broja korisnika od 10-ak posto. Također, neprihvatljivo je u Izvješću vidjeti kako je odgovorna osoba Ivan Rak potpisao i dio u kojem stoji kako cjenik nije donesen u skladu s novom Odlukom o načinu pružanja javne usluge. Mislim kako karakteriziranje akta Odluke u smislu nove ili stare odluke nije nikako zakonito niti primjereno, te bi bilo potrebno i obrazložiti u izvješću zašto cjenik nije donesen u skladu s novom Odlukom o načinu pružanja javne usluge. Treba biti jasno kako je u ovom izvješću navedeno kako je kriterij za naplatu odvoza otpada volumen spremnika, a ne masa predanog otpada, što je protuzakonito.  Jednako tako,  nije naveden razlog zašto nije korisnicima omogućeno korištenje spremnika manjeg volumena od 120 litara, premda je u Odluci isto navedeno, te se trebao u izvješću istaknuti i taj nedostatak usklađenosti pružanja usluge s Odlukom o pružanju usluge. Također nije jasno zašto davatelj usluge ne sudjeluje u sustavu za posebne kategorije otpada temeljem ugovora s Fondom za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vijećnica Karmen Rak osvrnula se na Odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Velike Gorice što je bila jedna od točaka na sjednici Gradskog vijeća.

-Cijela Odluka je postavljena na način da ne stimulira građane na recikliranje. Članak 5. govori o kriteriju obračuna količine miješanog komunalnog otpada, a to je volumen spremnika izražen u litrama i broj pražnjenja spremnika u obračunskom razdoblju. Na to se nadovezuje članak 7. koji propisuje standardne veličine spremnika na području Grada Velike Gorice. Tu je i prva stvar s kojom se ne možemo složiti, spremnik od 80 litara je isključivo za biootpad, dok su spremnici od 120 i 240 litara za prikupljanje komunalnog otpada kod svih kategorija korisnika. Na taj način onemogućuje se korisnike da imaju manje spremnike. To nije u skladu s temeljnim načelom onečišćivač plaća razmjerno predanoj količini otpada.

-Odredba iz članka 9. je također sporna, a prema njoj je Davatelj usluge dužan omogućiti korisniku primopredaju komunalnog otpada najmanje jednom u dva tjedna. Tamo gdje je to slučaj možemo zamisliti kako je imati dva tjedna otpad u kanti. Također, prema članku 24. onima koji kompostiraju umanjit će se cijena za sedam kuna, s tim da će se provoditi nadzor nad tim. Pitamo, tko će to provoditi i  na koji način jer mora ulaziti u samo dvorište korisnika. Na kraju, cijena same usluge je takva da je fiksni dio računa 56 kuna, i on čini glavninu računa, a prema tome građani imaju minimalni utjecaj na svoj račun  dok  varijabilni dio računa  na koji mogu utjecati ovisi o veličini spremnika.

Vijećnik Zoran Lovrić istaknuo je kako iz Grada cijelo vrijeme govore kako će se računi umanjiti, a računica je drugačija. Također je upitao kao i njegova kolegica Rak kako se misli ići u nadzor po dvorištima kad ljudi nisu kod kuće jer je to protuzakonita radnja.

-Fiksni dio računa iznosi 56 kuna plus PDV.  Naši umirovljenici dobit će božićnice s jedne strane, a povećanjem računa će tri božićnice zapravo izgubiti.Umirovljenici nam svakodnevno postavljaju pitanje što će se dogoditi, međutim gradonačelnik ne odgovara na upite nas vijećnika-ističe Lovrić.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Saborski zastupnik MOST-a Nikola Grmoja govorio je o transparentnosti gradske uprave i gradonačelnika.

-Sasvim je očito da se ne odgovara ni na vijećnička pitanja, ni voditelja gradskih četvrti. Također imamo zahtjev za sazivanjem sjednice Gradskog vijeća po određenim točkama koje su važne za građane Velike Gorice i to se odbija, i zapravo sve što možemo zaključiti je da je na snazi jedna opća netransparentnost Gradske uprave i gradonačelnika i iako se promijenilo lice na čelu Velike Gorice, modus operandi je izgleda isti jer svi znamo, tamo gdje nema transparentnosti očito se nešto skriva, a tamo gdje se nešto skriva, sasvim je logično za zaključiti da nije u pitanju samo nesnalaženje. Ovdje se ne radi samo o prevari građana, gdje se umirovljenicima nešto daje, u ovom slučaju božićnice, a onda im se kroz račune i ostale troškove to ponovno uzima iz njihovih džepova.

Na kraju je istaknuto kako su već poduzete određene radnje u vezi preispitivanja zakonitosti postupanja izvršne vlasti u skladu sa Zakonom o sustavu državne uprave, te se nadaju skorom primitku odgovora nadležnog tijela.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moja županija

‘Nema kluba kojem ne fali termina, zato stiže balon dvorana! A stiže i vrtićka olimpijada…’

Goran Kovačić, predsjednik Zajednice sportskih udruga Grada Velike Gorice, najveće zajednice u županiji, u novom izdanju serijala “Sport Zagrebačke županije” govori o novim projektima, planovima i kompletnoj slici VG sporta

Objavljeno

na

Objavio/la

Najveći gradski sportski savez u županiji, onaj velikogorički, već dugi niz godina vodi jedan bivši košarkaš. Goran Kovačić nosio je dres Radnika u prvim godinama velikogoričke košarke, godinama je vodio klub, a kroz sve to profilirao se kao čovjek idealan za čelnu funkciju u velikogoričkom sportu.

– U kakvom je stanju velikogorički sport u ovom trenutku? Što se nas tiče, u jako dobrom! Možda nam seniorski rezultati u najpopularnijim momčadskim sportovima nisu na razini na kojoj su bili prije dvije ili tri godine, ali nije ni realno da budu. Mi i dalje imamo uspješne klubove, jer nogometaši su stabilni, rukometaši su se malo tražili, ali s novim trenerom su se i oni podigli, a i košarkaši su u vrhu Prve lige. Nije lako u kontinuitetu biti u vrhu u takvoj konkurenciji, treba biti realan, i zato kažem da imamo razloga biti zadovoljni. S druge strane, u pojedinačnim sportovima jako smo dobri, počevši od atletike, preko borilačkih sportova, pa se do badmintona – ističe Goran Kovačić te prebacuje fokus na onaj dio sportskog života grada koji je ipak za nijansu ili dvije važniji.

– Kad kažem da imamo razloga biti zadovoljni velikogoričkim sportom, u prvom redu mislim na činjenicu da mi imamo više od sedam tisuća registriranih sportaša u našim udrugama, odnosno klubovima. Od toga je njih 5300 mlađe od 18 godina, što je zapravo i ključ svega, razlog zašto mi radimo sve ovo što radimo. Toj djeci, jednako kao i vrhunskim sportašima, želimo omogućiti adekvatne uvjete za rad i napredak – ističe Kovačić.

U tom smislu posebno raduje najava gradnje, odnosno postavljanja nove dvorane. Velika Gorica nema dovoljno dvorana, klubovi se muče s terminima za treninge, a sve to izravno se oslikava i na rezultatima.

– Nema kluba iz kojeg nisu dolazili tu u Zajednicu i tražili više termina. Mi imamo 54 punopravne članice, koje dolaze iz 23 različita sporta, a ta se brojka stalno i povećava, a prostora za sve jednostavno nema, što je evidentan problem. I zato će nam jako puno značiti izgradnja “balon dvorane”, koja bi trebala biti završena do sredine sljedeće godine – najavio je Kovačić.

Goran Kovačić već dugi niz godina vodi velikogoričku Zajednicu sportskih udruga… Foto: Nikica Topić/cityportal.hr

Na terenu uz Gradsku sportsku dvorane, dakle, niknut će najmodernija verzija balona, ispod kojeg će se smjestiti tri poprečna igrališta za košarku, odnosno odbojku.

– Da, pod balonom će biti dvorana dugačka 70, a široka 35 metara. Visina će u najvišoj točki biti 11 metara, a u najnižoj pet. Na tu kvadraturu stane jedno rukometno igralište, ali i tri terena za košarku normalne veličine. Podloga će biti sportski pod najviše klase, certificiran od strane FIBA-e, IHF-a i svih drugih krovnih sportskih organizacija, tako da vjerujemo da će sportaši imati jako dobre uvjete za rad – zadovoljan je prvi čovjek velikogoričkog sporta.

Iako je u ovakvim situacijama uvijek nezahvalno govoriti o rokovima, balon bi treba u upotrebu krenuti na proljeće ili ljeto 2025. godine, a dvije godine poslije dobit ćemo još jednu veliku dvoranu.

– U projektu škole u Kurilovcu također je trodjela dvorana, gabarita sličnih kao pod balonom, tako da će i to puno značiti goričkim sportašima. Bit će tu i male tribine, moći će se igrati i natjecanja, no u prvom redu tu također pričamo o terminima za trening. Budući da je u planu jednosmjenska nastava, cijelo poslijepodne dvorana će biti na raspolaganju našim klubovima, odnosno sportašima – gleda unaprijed Kovačić.

U rubriku “pogled unaprijed” svakako spadaju i projekti koje velikogorička Zajednica provodi, a tiču se u prvom redu djece, već od vrtićke dobi.

– Imamo program “Odaberi sport”, manifestaciju na kojoj se početkom školske godine prezentiraju svi sportovi, pa djeca mogu lakše odabrati u koji će sport eventualno krenuti. Od ove godine prvi put imamo i stipendije za mlade sportaše, a uskoro ćemo krenuti i s Vrtićkom Olimpijadom – otkrio je Kovačić.

E, to bi moglo biti posebno zanimljivo, a dogodit će se vrlo brzo.

– Radi se o programu HOO-a, odražava se već dvadeseti put na razini cijele Hrvatske, a sudjelovati može svatko tko podnese zahtjev. Mi smo se od ove godine uključili, prošli na natječaju, po kojem će dio sredstava snositi HOO, a dio mi sami – započeo je ovaj dio priče Kovačić pa nastavio:

– U Dječjoj Olimpijadi sve je isto kao i u pravoj olimpijadi. U svakom vrtiću organizirat će svoja natjecanja, odabrati djecu koja će ih predstavljati, a to znači po 20 dječaka i djevojčica iz svakog od četiri velikogorička vrtića. Centralni događaj bit će 27. svibnja na glavnom terenu Gradskog stadiona, imat ćemo i mimohod, dizat ćemo olimpijsku zastavu, paliti olimpijsku baklju… Sve kao na olimpijskim igrama. Igrat će se mini nogomet, mini rukomet i atletika kroz trčanje, štafetu, bacanje loptica i skok u dalj. To bi moralo biti jako lijepo.

Nastavite čitati

Sport

Proljeće pehova i nesreća: Teška ozljeda kapetanice kao nastavak ružnog niza

Nogometašice Gorice protiv Međimurje su ovog vikenda došle do prve proljetne prvenstvene pobjede (2-1), uzele tri važna boda, ali i ostale bez najbolje igračice Perice Cicijelj, kojoj su popucali ligamenti u laktu. A to je samo nastavak lošeg niza…

Objavljeno

na

Objavio/la

Dok sezone u gotovo svim nogometnim natjecanjima ulaze u svoju posljednju fazu, u životima nogometašica Gorice prava borba praktički tek počinje. Borba s protivnicama, ali u nešto manjoj mjeri, jer prava borba u ovoj se priči vodi s ozljedama, nesrećama i pehovima. Koji ne prestaju.

Prva je ovo prvoligaška sezona za naše nogometašice, sezona u kojoj su cure predvođene trenerom Stefanom Rajićem u prvoj polovici prvenstva bile najljepša priča hrvatskog ženskog nogometa. I tako bi možda i ostalo, jer potiho se pričalo i o borbi za ulazak među četiri najbolje ekipe u državi, ali zima je donijela početak velikih promjena planova.

– Lucija Vunić, naša juniorska reprezentativka, ozljedila je prednje križne ligamente koljena i za nju je sezona završila. Nakon nje isto se dogodilo i Niki Tokić, a Anu Pavičić napala je bakterija u koljenu zbog koje je dva mjeseca bila na štakama. Uz to, Lucija Borovec je odustala od nogometa zbog obaveza na fakultetu, a tu pričamo o četiri izuzetno bitne igračice, za koje nismo imali zamjenu. Nove igračice nismo dovodili, tako da smo kadar morali popunjavati našim kadetkinjama – nabraja nesreće i pehove Stefan Rajić, koji se i ovog vikenda primao za glavu od muke.

Na otvaranju Lige za ostanak, nakon što su takve oslabljene u prve četiri proljetne utakmice upisale tri poraza i remi s Agramom, Goričanke su dočekale čakovečko Međimurje. Kapetanica Perica Cicijelj, u novonastalim okolnostima daleko najbolja igračica Gorice, izborila je penal iz kojeg je Gorica povela u 40. minuti, a u 72. minuti sama je zabila za 2-0. A onda je stigao novi peh, novi težak udarac po goričke ambicije.

– U jednom duelu Perica Cicijelj pala je na lakat, izgledalo je jako ružno i bolno, a kasniji pregledi pokazali su da su popucali ligamenti u laktu. I sezona je i za nju gotova, a to nam je baš veliki hendikep, pogotovo s obzirom na sve što nam se ranije događalo – svjestan je trener Rajić.

O koliko je velikom i značajnom problemu riječ, najbolje će ilustrirati gostovanje u Zadru, kod Donata, u posljednjem kolu prvog dijela prvenstva vikend ranije. Gostovanje kod posljednje momčadi lige, koja je uzela samo jedan bod u prvih 13 utakmica, Gorica je morala odraditi bez lakše ozlijeđene Perice, a kao posljedica stigao je poraz 0-1. I borba za ostanak odjedanput je postala dramatična.

– Imamo deset bodova više od zadnjeg Donata, do kraja je još pet kola, i u tom smislu vjerujem da nećemo doći u opasnost da budemo zadnji i izravno ispadnemo iz lige. Međutim, važno bi bilo i izbjeći sedmo mjesto, koje vodi u dodatne kvalifikacije. Hoćemo li u tome uspjeti, tek ćemo vidjeti, jer u ovom trenutku znamo samo da će nam biti jako teško u ovom sastavu, bez pet toliko važnih igračica. Dat ćemo sve od sebe, napraviti sve što možemo i vjerujem da ćemo sačuvati status, makar kroz kvalifikacije – realan je i oprezan trener Rajić.

Bude li rasplet doista takav da Gorica mora u dodatne kvalifikacije, sezona će se maksimalno produžiti, sve tamo do kraja lipnja. Nakon što Liga za ostanak završi, Goričanke još čeka i polufinale kupa, što se u ovim okolnostima čini prilično beznadnim zadatkom, budući da ostatak društva čine prejaki Osijek, Dinamo i Split. Tek nakon što to završi, slijedit će okret prema eventualnim kvalifikacijama, u kojima Gorica, nadamo se, ipak neće biti.

A onda će se, ovisno o raspletu sezone, s obzirom kad i kako završi, graditi planovi za budućnost. U njima bi svakako trebalo biti ponekih pojačanja, ali još je važnije da pehovi i nesreće konačno prestanu. I da Gorica opet bude najljepša, a ne najnesretnija priča hrvatskog ženskog nogometa…

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Oni su uvijek tu kada ih trebate! Nacionalni je dan hitne medicinske službe

Djelatnicima goričke Hitne danas je njihov dan čestitao i gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Objavljeno

na

Hitna medicinska služba prva je karika u lancu zbrinjavanja hitnog pacijenta, odnosno svih onih kojima je zbog bolesti, stradanja ili ozljede neposredno ugrožen život ili teško narušeno zdravlje. Stoga 30. travnja obilježavamo Nacionalni dan hitne medicinske službe, a djelatnicima goričke Hitne danas je njihov dan čestitao i gradonačelnik Krešimir Ačkar.

– Veliko hvala svim djelatnicima hitne medicine, koji su toliko puta pomogli našim sugrađanima u brojnim situacijama, na njihovom profesionalnom i predanom radu. Želim im što manje intervencija i što više lijepih trenutaka u njihovom poslu, iako su oni na žalost zbog naravi posla, vrlo rijetki – istaknuo je gradonačelnik Ačkar.

30.04.2024. – Nacionalni dan hitne medicinske službe u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nacionalni dan HMS-a prilika je da se građane upozna s organizacijom i djelokrugom rada ove odgovorne i zahtjevne javnozdravstvene djelatnosti te da ih se senzibilizira i osvijesti o važnosti pravodobnog prepoznavanja hitnih stanja, pravilnog pozivanja hitne, kao i poznavanja jednostavnih postupaka pružanja pomoći.

Inače, gorička ispostava Hitne medicinske službe ima najveći teren od 720 kvadratnih kilometara, a u smjeni koja radi 24 sata dnevno ima dva tima hitne službe te 2 do 4 sanitetska vozila. Tu su i T2 tima koji se sastoji od tehničara i vozača, a zbrinjavaju pacijente koji su već obrađeni od strane liječnika.

– Naš posao je uglavnom sezonski posao. U proljeće imamo bube, alergije i sve ostalo, u ljeto imamo traume od plivanja, skakanja, penjanja, dok po zimi su najčešći srčani problemi. Praktički gledamo u nebo i prognozu i po tome već znamo koji ćemo profil pacijenata imati. Dnevno po timu imamo 15 intervencija, a tu uključujem i pacijente koji pristignu u ambulantu – govori nam liječnik Siniša Golub, inače voditelj goričke ispostave Hitne službe.

30.04.2024. – Nacionalni dan hitne medicinske službe u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

S obzirom na velik teren koji pokrivaju djelatnici goričke hitne, izlaznost i dolazak na intervenciju je podijeljen u nekoliko kriterija, govori nam doktor Golub.

– To su crveni, žuti i zeleni kriterij. U crvenom izlazimo odmah, u žutom unutar 5-6 minuta, a u zelenom u roku 15 minuta. Postoji i taj ‘zlatni sat’, a to je vrijeme od prijema intervencije dok pacijent nije u bolnici. Uvijek nastojimo da to odradimo što brže, ali s obzirom na veličinu terena nekada je teško stići – dodaje Golub.

30.04.2024. – Nacionalni dan hitne medicinske službe u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, ove godine u fokusu je iznenadni srčani zastoj od kojeg u Hrvatskoj svakog sata umre jedna osoba, odnosno 24 osobe dnevno te 9 000 sugrađana godišnje.

Crnu statistiku moguće je izbjeći brzom intervencijom neposrednih očevidaca, stoga su se danas na Trgu Stjepana Radića, Velikogoričani mogli priključiti javnozdravstvenoj akciji ‘Dan kada učimo spašavati živote’.

– Educiramo građane i upozoravamo na ozbiljnost i težinu problema iznenadnog srčanog zastoja te ih educirati o osnovnim mjerama održavanja života uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora. Ukoliko građani na vrijeme uoče osobu kojoj je potrebna pomoć te ispravno postupe do dolaska hitne pomoći nekome mogu spasiti život – rekao nam je Damir Važanić, zamjenik ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.

30.04.2024. – Nacionalni dan hitne medicinske službe u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, u Hrvatskoj imamo više od 600 automatskih vanjskih defibrilatora postavljenih na frekventnim lokacijama u gradovima. U Velikoj Gorici takvu vrstu defibrilatora možemo naći na sedam lokacija.

30.04.2024. – Nacionalni dan hitne medicinske službe u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

Sport

Na korak do ostvarenja sna: ‘Spuštamo dečke na zemlju, ništa i dalje nije gotovo…’

Pioniri Gorice dva kola prije kraja drže prvo mjesto, imaju četiri boda više od najbliže pratnje i u nedjelju u Solinu pobjedom mogu osigurati naslov prvaka Hrvatske. Međutim, o slavlju i dalje nitko ne razmišlja, jer posao još nije završen

Objavljeno

na

Objavio/la

Utorak je, prijepodnevni sati, četvrti je dan od pobjede protiv Varaždina, kad trener pionira HNK Gorice na pitanje “što se radi?” odgovara rečenicom koja će puno toga reći o cijeloj ovoj priči.

– Evo, taman gledam utakmicu protiv Varaždina, još jedanput analiziram sve što se događalo… – kaže Boris Trivunov, čovjek koji vodi jednu nedvojbeno posebnu generaciju.

I u tome je, između ostalog, tajna uspjeha. Gorica se u pionirima vrhunski ekipirala, domaćoj bazi pridodani su kvalitetni igrači sa strane, a svi oni dospjeli su u ruke treneru koji je posvećen, analitičan, predan i stručan. A kad se sve to spoji, postane moguće da dva kola prije kraja sezone Gorica drži prvo mjesto na tablici, ispred Lokomotive, Hajduka, Dinama, Osijeka…

– Remi Hajduka s Rudešom doveo nas je u situaciju da pobjedom u Solinu u sljedećem kolu možemo osigurati naslov prvaka, ali nitko od nas u klubu ni ne pomišlja da je bilo što gotovo. Ovi dečki nemaju nikakav pritisak sa strane, nitko im nikad nije nametao bilo kakav imperativ, pa to ne radimo ni u ovim trenucima. Međutim, pritisak definitivno postoji, jer oni ga nameću sami sebi, svjesni za što se bore, shvaćajući da imaju povijesnu priliku. Vidi se to i u nekim našim izvedbama u zadnjim kolima, ali dobro je što unatoč tome sve ide po plamnu – govori trener Trivunov.

Gorica je, lijepo to izgleda na tablici, dva kola prije kraja na 55 bodova, Lokomotiva ima 51, Dinamo je na 49, a Hajduk ima 48 i utakmicu manje.

– Mi ćemo i prije te naše utakmice u nedjelju protiv Solina znati gdje smo točno u odnosu na konkurenciju, budući da Hajduk u srijedu gostuje u Puli kod Istre, a u subotu ide u Sesvete. Lokomotiva u subotu gostuje u Rijeci, koja će biti naš protivnik u zadnjem kolu, u kojem “lokosi” dočekuju Dinamo. Ali sve je to manje važno u ovom trenutku, mi moramo gledati sebe, razmišljati o svojoj igri – logično rezonira trener, koji ima sve više posla i izvan terena.

– Puno razgovaramo, naravno da razgovaramo, jer treba ove dečke malo i spuštati na zemlju. Vidim da na trenutke misle da su nepobjedivi, da im nitko ništa ne može, i baš zato smo posebno oprezni. Moramo ostati mirni i pribrani do kraja, maksimalno se koncentrirati na prvu sljedeću utakmicu, ovu u Solinu.

Dobije li Gorica u Solinu, sve će biti riješeno, sve dvojbe će nestati, no neće biti nimalo lako doći do ta tri boda.

– Imamo dosta problema s ozljedama i kartonima, situacija u tom smislu nije idealna, budući da neće biti Čolića i Echouea, a pitanje je i dalje hoće li moći igrati Kelava, koji je propustio zadnje dvije utakmice. Bez obzira na to, moramo se “skupiti” i napraviti sve da uđemo u zadnje kolo kao sigurno prvi – poželio je trener Trivunov.

Lijepa, prekrasna priča o goričkim pionirima traje cijele ove sezone, odavno je to prestalo biti iznenađenje, a za čovjeka koji vodi ove klince sve ovo nije zvučalo kao iznenađenje ni uoči početka sezone.

– Uvijek dečkim uoči sezone dam malu anketu u kojoj želim vidjeti kako razmišljaju, koji su im ciljevi, ambicije, čemu se nadaju, u što vjeruju… I svi su uoči sezone pisali da bi bili zadovoljni da završe među prvih pet na tablici. Kad sam ih pitao zašto ne misle da možemo biti prvi, nije bilo nekog konkretnog odgovora, velikim dijelom i zato što u tim godinama nije lako vjerovati da ćeš biti bolji od klubova kao što su Dinamo, Hajduk, Osijek, Rijeka ili Lokomotiva – kaže Trivunov i nastavlja:

– Ja sam od početka vjerovao u ovu momčad zato što smo sa svim tim protivnicima igrali i prošle godine, zato što se sa svima njima ravnopravno nosili, a još smo i doveli Kelavu i Frigana, koji su reprezentativci i sigurno su nam donijeli dodatnu kvalitetu. Nisam vidio niti jedan razlog da ne budemo u borbi za prvo mjesto. Kad smo dominantno dobili Lokomotivu u prvom kolu, pa onda i Zadar doma, pa Slaven u gostima, kad smo remizirali s Hajdukom, dečki su shvatili koliko su dobri i kvalitetni, počeli su i oni vjerovati.

Ta vjera dovela je ovu sjajnu generaciju na korak do velikog uspjeha, ali stalno je važno ponavljati da i dalje posao nije dovršen.

– Dok god ne bude gotovo, mi igramo svoje, radimo kao što smo radili uoči svake utakmice. Isti je raspored treninga, isti termini, isti način rada. Kad i ako bude povoda za slavlje, znat ćemo kako se ponašati, znat ćemo feštati. Međutim, ponavljam još jednom, za sad o tome ne razmišljamo. Neće biti lako u Solinu, protivnik se bori za sebe, za izbjegavanje kvalifikacija za ostanak, ali naravno da ćemo mi ići na pobjedu. Kao što smo, uostalom, išli u svakoj utakmici ove sezone – zaključio je trener Boris, koji će zadnji trening prije utakmice s dečkima odraditi u subotu ujutro, nakon čega se kreće na put za Dalmaciju, drugi put ove sezone dan prije utakmice, u želji da se osiguraju svi preduvjeti za uspjeh.

Sve u svemu, užitak je pratiti ove klince, užitak je i ispisivati ovakve retke samo dva dana nakon tmurne nogometne nedjelje i razočaravajućeg nastupa seniora protiv Osijeka, a poseban užitak bit će proslaviti veliki uspjeh s ovim dečkima.

Kad i ako za to dođe vrijeme, naravno. Iako, kako god završilo, gorička nogometna budućnost obojana je ružičastima nijansama…

Nastavite čitati

Vijesti

Građani do 15. svibnja u VG Čistoći mogu podići besplatne kantice i vrećice za biootpad

Radnim danom od 8 do 15 sati.

Objavljeno

na

VG Čistoća obavještava i poziva građane koji žive u stambenim zgradama na području grada da je podjela smeđih kantica za biorazgradivi otpad još uvijek u tijeku.

– Smeđe kantice zapremnine 10 litara za biorazgradivi otpad i biorazgradive vrećice, građani mogu podići u sjedištu VG Čistoće, na adresi kneza Ljudevita Posavskog 45, u sobi broj 19 u prizemlju radnim danom od 8 do 15 sati – ističu iz VG Čistoće.

Kantice i vrećice su za korisnike besplatne, financirane su od strane Grada Velike Gorice i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost RH.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno