Povežite se s nama

Kultura

Održana praizvedba “Duginih boja” povodom Dana Umjetničke škole Franje Lučića

Dugine boje zapravo prikazuju simboliku ljudskog života, otkrio je autor Saša Bastalec.

Objavljeno

na

Na današnji dan davne 1889. godine rođen je prvi župan Plemenite općine Turopoljske Franjo pl.Lučić po kojemu Umjetnička škola u Velikoj Gorici nosi ime, a samim time danas slavi svoj dan.

Tim povodom nastavnici i učenici pripremili su niz prigodnih koncerata, o čemu smo više pisali OVDJE, a sinoć je u prepunoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica održan autorski koncert “Dugine boje” kojega se ne bi posramile ni najveće svjetske pozornice čiji je autor Saša Bastalec.

30.03.2022,, Pučo otvoreno učilište Velika Gorica, Autorski koncert povodom dana UŠFL, foto: Suzana Majstorović/Cityportal.hr

Kako to tradicionalno čini, koncert je prigodnim riječima otvorio ravnatelj Borut Vidošević iskazavši zadovoljstvo što se nakon dugog perioda napokon svi vidimo na ovakav način, u velikom broju.

-Profesor Bastalec pružio nam je čast da izvedemo praizvedbu njegove baletne suite “Dugine boje”, a moram reći da je na početku svog pedagoškog rada jedan kratki period radio i u našoj školi-rekao je Vidošević.

30.03.2022,, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, Autorski koncert povodom dana UŠFL, foto: Suzana Majstorović/Cityportal.hr

Na pozornicu su tada redom stizali Petra Juriša i Juraj Panić, zatim Tonka Pavić iz Glazbenog učilišta Elly Bašić, Petar Kubin iz Glazbene škole Zlatka Grgoševića Sesvete, Dora Smolković iz Umjetničke škole Franje Lučića Velika Gorica, Martin Kreber iz Glazbene škole Zlatka Grgoševića Sesvete, Ivan Smolković iz Umjetničke škole Franje Lučića Velika Gorica, potom ponovno Petra Juriša, a zatim su poznatu skladbu “Ave Maria” izvele Sofija Cingula i Biljana Bastalec. Prvi dio koncerta kraju su priveli supružnici Saša i Biljana Bastalec, te parafrazom na popularne teme za dvije harmonike oduševili publiku.

30.03.2022,, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, Autorski koncert povodom dana UŠFL, foto: Suzana Majstorović/Cityportal.hr

A onda, vrhunac večeri po kojemu je koncert i dobio ime “Dugine boje”. Snage su udružili plesni ansambl srednje škole i mali simfonijski orkestar Umjetničke škole Franje Lučića kojim je ravnao dirigent Igor Jugec.

-Dugine boje skladba je prije svega nastala 2012. godine u obliku suite za harmoniku u šest stavaka koliko je duginih boja. Ideja za priču da se to proširi došla je kasnije. Zamišljeno je kao plesna suita, ideja vodilja je bila ta duga koja svima nedostaje u današnje vrijeme, prije svega kao simbol mira što je glavna poveznica ovih boja. U ovoj priči u potrazi za tim bojama postoji jedna skrivena poruka, odnosno simbolika boja-pojasnio je autor Saša Bastalec.

30.03.2022,, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, Autorski koncert povodom dana UŠFL, foto: Suzana Majstorović/Cityportal.hr

Doznali smo tako sinoć da boje zapravo prikazuju simboliku ljudskog života.

-Žuta bi bila rođenje, djetinjstvo. Narančasta, boja prijateljstva sunca, to su ovi mladi ljudi iza mene, adolescenti, puni energije i snage. Crvenu ne moram posebno izdvajati, a ljubičasta je ono što će također naši svirači i plesači pokušati pronaći – kreativnost, boja umjetnika, naša duhovnost. Plava kao beskrajnost, a zelenu kao zadnju duginu boju zamislio sam kao zadnji ciklus u životu jednog čovjeka, a to je zrelost, i mudrost. I na kraju ove cijele priče tu je duga koja označava nadu u neko bolje sutra-zaključio je Bastalec.

30.03.2022,, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, Autorski koncert povodom dana  UŠFL, foto: Suzana Majstorović/Cityportal.hr

Reakcije na još jedan projekt Umjetničke škole Franje Lučića izuzetno su pozitivne.

-Čestitke! Bilo je prekrasno, na momente sam mislila da svira profesionalni orkestar, kapa do poda i veliko bravo svima-jedan je od komentara.

I da, doista je ove mlade, talentirane ljude, ali i njihove nastavnike sinoć bio pravi užitak gledati i slušati te vjerujemo da će izvedbu “Duginih boja” uskoro imati priliku vidjeti i šira publika.

Galerija fotografija:

 

 

Kultura

FOTO Predstavljena Zbirka bajki učenika Gimnazije Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica, 15.05.2024. Predstavljena Zbirka bajki učenika GVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gimnazija Velika Gorica i Pučko otvoreno učilište organizirali su predstavljanje Zbirke učeničkih bajki ”Notes from Fairytale Lands” i aplikacije za pisanje bajki danas (srijeda, 15. svibnja 2024., početak u 18 sati) u prostoru Regionalnog centra kompetentnosti (RCK). Na početku predstavljanja kratko su govorili Brankica Žugaj, ravnateljica GVG, Stipe Bilić, voditelj izdavačke djelatnosti POUVG-a i akademik Ratko Cvetnić.

Velika Gorica, 15.05.2024. Predstavljena Zbirka bajki učenika GVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 15.05.2024. Predstavljena Zbirka bajki učenika GVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vrhunac ovogodišnjeg Tjedna književnosti za nastavnike engleskog jezika i njihove učenike proizašao je iz ideje natjecanja učenika u pisanju bajki. Učenici GVG-a tijekom školske godine 2023./2024. su pisali marljivo svoje vlastite bajke uz pomoć aplikacije, koju je za njih pripremila njihova nastavnica engleskog jezika Iva Rožić, prof. Zbirku bajki (kompletno pisana na engleskom jeziku) učenika GVG-a predstavio je učenik Tin Kajganić.

Velika Gorica, 15.05.2024. Predstavljena Zbirka bajki učenika GVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 15.05.2024. Predstavljena Zbirka bajki učenika GVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 15.05.2024. Predstavljena Zbirka bajki učenika GVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Glazbeni dio predstavljanja ispunili su Lorena Štancl na violini i Tin Kušen na klaviru. Voditelji programa bili su Paulina Šuštić i Luka Azinović.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Sve ‘O štetnosti duhana’ u novoj predstavi Štoos teatra, a premijera je u petak u knjižnici Galženica

Ulaz je besplatan, a mjesto je potrebno rezervirati na e-mail: [email protected].

Objavljeno

na

Štoos teatar poziva u petak na premijeru nove predstave, predavanja, jedne šale u jednom činu prema tekstu Čehova ‘O štetnosti duhana’,

– Cigarete su nekad reklamirali liječnici, političari, pjevači i filmske zvijezde. U Kanadi je na svakoj cigareti ispisano upozorenje o štetnosti duhana, a u Kini ne znaju ni kako izgleda cigareta. Postavlja se očito pitanje, čemu slušati suhoparno znanstveno predavanje o štetnosti ove grozote. Ovog nekoć, neizostavnog modnog dodatka, ove strahovite pošasti. Nameće se i pitanje zašto gledati 1 547 glumca u 2 345. izvedbi ove znamenite Čehovljeve šale? Odgovor je jasan. Jer tolikim naivcima, jadnicima, izgubljenim dušama i sirotanima ovoga svijeta, još nije jasno zašto ne treba pušiti. Stoga pozivamo sve na jednu, friško svježu, organski iscijeđenu i novo novcatu lekciju – poručuje Luka Kuzmanović koji igra u glavnoj ulozi.

Premijera će u petak biti u 19:30 sati u prostorijama knjižnice Galženica. Ulaz je besplatan, a mjesto je potrebno rezervirati na e-mail: [email protected]

 

 

Nastavite čitati

Kultura

Festival Oglede ove godine uz Dihotomiju i svjetski poznatu umjetnicu Ljiljanu Mihaljević!

Cilj festivala je i ove godine isti: ‘U glavnoj ulozi je Grad. Odnos prema gradu, promatramo ga iz različitih perspektiva. Želimo biti i ogledalo tome gradu – kroz izvođače koje pozivamo i kroz one koji nam se javljaju na Javni poziv’, rekla nam je Ana Katulić, umjetnička voditeljica Festivala Oglede.

Objavljeno

na

Objavio/la

Oglede, prvi velikogorički festival izvedbenih umjetnosti i suvremenih praksi, u svom drugom izdanju, stiže u samo srce našeg grada početkom listopada. Nešto ostaje isto, nešto je novo, no ono što jest sigurno – bit će to trodnevna ‘fešta od suvremene umjetnosti’!

Foto: Najavna konferencija za medije drugog izdanja Festivala Oglede u Galeriji Galženica i Javni poziv umjetnicima na sudjelovanje/ G.Kiš, Cityportal.hr

Baš kao i prošle, prve godine festivala, koji je donio neke nove umjetničke vjetrove u našu Veliku Goricu, sve kreće s Javnim pozivom umjetnicima na sudjelovanje u 2. Oglede festivalu, koji je upućen s najavne konferencije za medije koja je održana u Galeriji Galženica.

– Drugo izdanje Festivala Oglede ove će se godine održati od 3. do 5. listopada, na istim lokacijama, Trg kralja Tomislava i na lokaciji Parka plemenite opčine turopoljske. Novo je da će nam festivalska baza biti smještena u novom Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja, a to će ujedno biti i prilika za neformalna druženja, kako u unutarnjem dvorištu, tako i u prostorijama samog centra – rekla nam je Ana Katulić, umjetnička voditeljica festivala.

Foto: U listopadu stiže drugo izdanje Festivala izvedbenih umjetnost i suvremenih praksi, Oglede/ Oglede FB

Sjajan vjetar u leđa svim budućim izdanjima ovog festivala su zasigurno i prošlogodišnje brojke.

– Stvarno smo jako zadovoljni, u tri dana nastupilo je deset izvođača i deset izvedbenih kolektiva, a gostovanje svjetski poznatog umjetnika, Siniše Labrovića, dalo nam je i tu jednu međunarodnu dimenziju. U tom smjeru nastavljamo i ove godine, gostuje nam također svjetski priznata multimedijalna umjetnica Ljiljana Mihaljević.

Proizveli smo ukupno 16 sati festivalskog programa, stotinjak posjetitelja je jako dobra brojka za tu vrstu umjetnosti, a isto tako bih se posebno zahvalila volonterima goričke Srednje Ekonomske škole. Diljem Hrvatske smo odaslali i stotinjak razglednice Festivalske pošte, a poslane su i na razne strane svijeta, sve do daalekog Japana – otkrila nam je Ana Katulić.

Foto: Najavna konferencija za medije drugog izdanja festivala izvedbenih umjetnost i suvremenih praksi – Oglede,  u Galeriji Galženica/ G.Kiš, Cityportal.hr

Nositelji programa su Štoos teatar i Pučko otvoreno učilište VG, a nešto više o temi ovogodišnjih Ogleda otkrila nam je voditeljica i kustosica Galerije Galženica, Antonia Vodanović. 

– Ovogodišnja festivalska tema je ‘Dihotomija grada’, podijeljenost na dvoje, ali  Želimo sagledati naš Grad kao zrcalo tih podijeljenosti, odnos javni-provatni prostor, ruralni-urbani prostor,planirana-neplanirana gradnja.

Društvo u kojem živimo i prostor u kojem se krećemo obilježen je antagonističkim parovima, poput inferiornog i superiornog, individua naspram društva, razum naspram osjećaja i slično, a sve to se reflektira i u društvu.  Ali ne gledamo to na način crno/bijelo, već i sve što je između i promišljamo kako to približiti – istaknula je Vodanović.

Foto: Ljiljana Mihaljević, multimedijalna umjetnica, happeningom ‘Gozba’ otvara ovogodišnji Festival Oglede u V.Gorici /G.Kiš, Cityportal.hr

Ljiljana Mihaljević je multimedijalna umjetnica svjetskog glasa, koja je u našem gradu 80-tih i 90-tih godina prošlog stoljeća ostavila veliki trag na kulturnoj i općenito urbanoj sceni Velike Gorice.

– Došla sam na poziv da svojim happeningom ‘Gozba’ otvorim ovaj Festival Oglede, što me silno obradovalo, jer je Gorica mjesto kojemu se uvijek vrlo rado vraćam. Taj moj rad je inače jedan od najizvođenijih u suvremenoj hrvatskoj umjetnosti, izveden je više od dvadesetak puta ne samo u našoj zemlji nego i diljem svijeta. Neću puno otkrivati, jer to bi bilo kao otvaranje poklona prije Božića, ali kako publika ovdje nije toliko u prilici vidjeti happening pojasnit ću ukratko formu.

Inače, moji svi radovi su dihotomija, uvijek su u suprotnostima, bogato-siromašno, racionalno-emocionalno. A happening, za razliku od performansa, ne kontrolira umjetnik, nego publika. Ja dajem ideju i input, a publika je ona druga strana cijele te priče, kreaciju prepuštam publici. I štogod se dogodi je happening, nemojte se samo tući i nemojte nikoga ubiti! Sve drugo je happening – pojasnila je multimedijalna umjetnica, Ljiljana Mihaljević.

Foto: Ana Katulić, umjetnička voditeljica Festivala Oglede pustila je video poruku i Javni poziv umjetnicima za sudjelovanje koji im je uputio međ.priznati umjetnik, Siniša Labrović/G.Kiš, Cityportal.hr

Cilj Festivala Oglede i ove godine ostaje isti.

– U glavnoj ulozi je Grad. Odnos prema gradu, promatramo ga iz različitih perspektiva. Želimo biti i ogledalo tome gradu – kroz izvođače koje pozivamo i kroz one koji nam se javljaju na Javni poziv. Želimo promatrati grad i kroz vrijeme, stanovništvo, njegovu kulturu i baštinu – rekla nam je Katulić.

Potencijalnim izvođačima ovogodišnjeg Festivala Oglede video poruku je uputio umjetnik Siniša Labrović, te pozvao izvedbene i interdisciplinarne umjetnike koji stvaraju u polju performansa, fizičkog, neverbalnog kazališta ili vizualnih umjetnosti da svoje prijave radove prijave do 21.lipnja.

Foto: Antonia Vodanović, Ana Katulić i Ljiljana Mihaljević/G.Kiš, Cityportal.hr

Najbolji rad osvaja i novčanu nagradu od 400 eura, a sve detalje pronađite na festivalskoj web stranici www.oglede.com i njihovim društvenim mrežama.

Umjetnička voditeljica prvog velikogoričkog festivala izvedbenih umjetnosti i suvremenih praksi, Ana Katulić na kraju se zahvalila svim sponzorima koji podupiru festival i potporama koje su i ove godine osigurali Grad Velika Gorica, Zagrebačka županija i TZ Velike Gorice.

 

Nastavite čitati

Kultura

Hrvatski jezik glavna tema predavanja u goričkoj knjižnici

Hrvatski jezikoslovac Marko Alerić govorit će o jeziku kao općem, javnom i zajedničkom dobru.

Objavljeno

na

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Velikoj Gorici u suradnji s Gradskom knjižnicom Velika Gorica organizira u četvrtak, 16. svibnja u 18 sati, predavanje na temu hrvatskoga jezika – Jezik kao opće, javno i zajedničko dobro.

Predavanje će održati prof. dr. sc. Marko Alerić, hrvatski jezikoslovac i predstojnik Katedre za metodiku nastave hrvatskoga jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

– Pitanje o hrvatskom jeziku bilo je u žiži interesa protekle godine kada je i donesen, po prvi puta, Zakon o hrvatskom jeziku. No, pitanje o jeziku ostaje uvijek aktualno. Bez jezika kao instrumenta komunikacije gotovo ne bi bilo ni čovjeka, ni ljudskog društva kakvo poznajemo. Pravo na jezik podrazumijeva pravo svake i uže i šire društvene zajednice na to da svoj komunikacijski sustav oblikuju u skladu sa svojim potrebama, da ga nazivaju svojim imenom, da njime oblikuju i prenose svoj identitet i svoje posebnosti, da svoje jezične sustave mijenjaju i preoblikuju, kao i da ih nastoje sačuvati od raznih utjecaja i naposljetku prenesu svojim potomcima – ističu organizatori.

Ulogu moderatorice preuzet će Katja Matković Mikulčić, inače upraviteljica Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Velikoj Gorici.

 

 

Nastavite čitati

Kultura

Večeras u Zavičajnoj zbirci na Ključićkom poslušajte o tradiciji i običajima brega

Saznajte kako su se obilježavali blagdani, ženidbe, sprovodi, kakva je bila narodna medicina, tko su to barberi…

Objavljeno

na

Nastavlja se serija predavanja o Vukomeričkim goricama. Nakon iznimno posječenog i od publike aktivnog prvog predavanja, Nikola Pejak večeras će vas odvesti na put kroz tradiciju i običaje brega. Imat ćete priliku saznati kako su se na Vukomeričkim goricama obilježavali blagdani, ženidbe, sprovodi, kakva je bila narodna medicina, tko su to barberi, zašto su se stare bake molile mladomu mjesecu i još mnogo toga.

Predavanje počinje u 19 sati u Zavičajnoj zbirci u Ključić Brdu. Treće predavanje bit će 20. svibnja na istom mjestu u isto vrijeme, a tema će biti narodne legende Vukomeričkih gorica.

Foto: Cityportal.hr

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno