Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
22.01.2023. u 16:57
Hajduk je na Poljudu s 2:1 svladao Šibenik u susretu 18. kola SuperSport HNL-a.

Nogometaši Hajduka nastavili su sezonu u HNL-u domaćom pobjedom protiv Šibenika, Splićani su dvoboj 18. kola dobili s 2-1 (1-1).

Gosti su poveli kada je u 13. minuti Haruki Arai zatresao splitsku mrežu. Na izjednačenje je Hajduk čekao sve do posljednjih trenutaka prvog dijela, a u 45. je na 1-1 izjednačio Anthony Kalik. Tri boda Hajduku je osigurao njegov najbolji strijelac Marko Livaja koji je u 85. minuti postigao gol za 2-1. Livaja je prvi strijelac lige s dvanaest pogodaka.

Vrlo brzo su gosti iz Šibenika šokirali Hajduk. Poveli su u 13. minuti nakon što su domaću obranu lijepo izigrali Čop, Soldo i Arai, a na kraju svega je japanski nogometaš postigao premijerni pogodak u šibenskom dresu. Šok za Splićane je mogao biti još žešći, ali je Mesa pet minuta kasnije naciljao okvir vrata.

Potom je krenuo Hajduk te je pojačavao pritisak prema šibenskom vrataru Rogiću i napadao u valovima. Nakon nekoliko dobrih prilika najbolju je u 37. minuti propustio Mlakar. Sa samo nekoliko metara njegov je udarac sjajno zaustavio Rogić.

No, na odmor je Hajduk ipak otišao s pogotkom. U 45. minuti je Kalik, iz drugog pokušaja, zatresao suparničku mrežu za 1-1, ali je pogodak potom trebao potvrditi VAR. Bilo je upitno je li u začetku akcije Livaja bio u zaleđu, a VAR je obznanio kako je u toj akciji sve bilo regularno.

U drugom poluvremenu gotovo se isključivo igralo na gostujućoj polovici terena. Izrazitih prilika za Splićane nije bilo, ali je Hajduk dva puta opasno zaprijetio između 70. i 75. minute. Nakon ubačenih lopti glavom su pokušavali Prpić i Pukštas, ali u oba slučaja gosti iz Šibenika su preživjeli.

Domaći navijači ipak su u završnici dočekali jedan bljesak Marka Livaje. Nakon pogreške gostujućih igrača spreman je bio Livaja, došao je u situaciju jedan na jedan s Rogićem i zabio za 2-1 splitskog sastava.

Do kraja ogleda, u teškim uvjetima s jakim vjetrom i kišom, Hajduk je sačuvao vodstvo i zasluženo pobijedio.

Ovom pobjedom Hajduk je došao na četiri boda zaostatka za vodećim Dinamom, s tim da Hajduk ima utakmicu više. Šibenik je ostao pretposljednji na ljestvici i ima četiri boda više od fenjeraša Gorice.

Ove će kolo zaključiti Varaždin i Lokomotiva utakmicom koja počinje u 17.10 sati.

HNL, 18. kolo:

Hajduk - Šibenik 2-1 (Kalik 45, Livaja 85 / Arai 13)

Varaždin - Lokomotiva (17.10 sati)

Subota:

Osijek - Rijeka 1-1 (Špoljarić 9 / Frigan 38-11m)

SLAVLJE NA POLJUDU

Pogledajte kako Poljud slavi prva tri boda pod novim trenerom Lekom.

KRAJ

Kraj utakmice! Hajduk je svladao Šibenik s 2:1.

Zamjena
90' (Zamjena)

Nikola Kalinić je ušao umjesto Kalika kod Hajduka, a kod Šibenika je Kreković umjesto Grdića.

90'

Igrat će se tri minute nadoknade.

Gol
85' (Gol)

Gol za Hajduk! Pritisak Hajduka urodio je plodom. Livaja je izbio sam ispred Rogića i mirno mu zabio za 2:1 i preokret Hajduka.

84'

Livaja se sada izborio za udarac, ali je prošlo daleko od gola.

78'

Hajduk sve više stišće, praktički se igra samo na polovici Šibenika.

73'

Prpić je glavom s pet metara tukao preko grede.

Zamjena
72' (Zamjena)

Kod Hajduka su umjesto Mlakara i Mikanovića ušli Pukštas i Lovrencsics.

69'

Hajduk sve više stišće, ali Šibenik se dobro brani.

67'

Livaja je sada pokušati lobati vratara Šibenika. Atraktivan pokušaj, ali nije bio precizan, lopta je otišla preko gola.

66'

Awaziem je pokušao s 20-ak metara, Rogić to dobro brani.

Žuti karton
60' (Žuti karton )

Žuti karton za Awaziema zbog simuliranja. To mu je treći karton ukupno što znači da propušta iduću utakmicu.

58'

Teren se jako slabo vidi, sve je zadimljeno nakon bakljade Torcide.

Zamjena
56' (Zamjena)

Kod Šibenika izlaze Delić i Krolo, a ulaze Špeljak i Rak.

46'

Počeo je nastavak.

46'

Poluvrijeme
45+3' (Poluvrijeme)

Kraj intenzivnog prvog dijela i 1:1 nakon gotovo 50 minuta igre. kiša je počela jako padati.

Gol
45' (Gol)

Priznat je pogodak Hajduku, Kalik se najbolje snašao u šesnaestercu Šibenika i poravnao na 1:1.

Nadoknada
45' (Nadoknada)

Bit će tri minute nadoknade.

VAR - Video Assistant Referee
45' (VAR - Video Assistant Referee)

U zadnjoj minuti prvog poluvremena poništen je pogodak Kalika! Marko Livaja je bio u nedozvoljenoj poziciji. Provjera se pogodak.

Žuti karton
42' (Žuti karton )

Šibenski branič Mesa je dobio žuti karton zbog preoštrog starta na Krovinoviću.

Zamjena
38' (Zamjena)

Cvitanović prisilno radi prvu zamjenu, Marko Soldo u debiju mora zbog ozljede iz igre, ušao je Barnabas.

36'

Fenomenalna obrana Rogića! Krovinović je ubacio za Mlakara, a šibenski vratar radi čudesnu paradu i spašava čisti pogodak.

34'

S više od 30 metara Krovinović je zaprijetio iz slobodnog udarca, lopta je išla uz samu vratnicu, no Rogić po nezgodnom terenu odbija u korner krajnjim naporima.

31'

Krovinović je pao u kaznenom prostoru, ali sudac Pejin pokazuje kako nema govora o penalu.

28'

Čuje se prvo negodovanje s tribina, navijači Hajduka ne žele gledati samo ubacivanje s bokova već punih pola sata.

26'

Veliki pritisak vrši Hajduk na gol gostiju, Kalik je dočekao prenesenu loptu i promašio s pet metara cijela vrata.

22'

Velika zavrzlama u kaznenom prostoru Šibenika, Melnjak je pucao, Perić blokirao i lopta ide u ruke Rogića. Bila je ovo najveća šansa Hajduka.

18'

Sentić je izletio u prazno nakon kornera, Mesa je ostao nečuvan i pogodio prečku, puno sreće za Hajduk u ovoj situaciji!

Gol
13' (Gol)

Sjajna kontra Šibenika za vodstvo! Čop je prošao po liejvoj strani gdje nitko na njega nije izašao i odigrava Soldu. On kroz prvu stativu sjajno odigrava na drugu gdje je Japanac Arai s pola metra ugurao loptu u gol.

10'

Hajduk ima posjed lopte i kontrolu igre, ali bez konkretnih šansi

8'

Splitska Torcida je prešla na istočnu tribinu zbog odrađivanja kazne protiv Slaven Belupa.

4'

Travnjak Poljuda je u dosta lošem stanju, Kaliku je zasmetala mala lokva u dobroj situaciji pred Rogićem.

Početak
1' (Početak)

Počela je utakmica na Poljudu.

SUCI

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca. Pomoćnici su mu Marjan Tomas iz Vladislavaca i Deni Grofelnik iz Valpova, a četvrti sudac je Mateo Erceg iz Benkovca. VAR sudac je Mario Zebec iz Cestice, a asistent VAR suca Jerko Crnčić iz Vrbovca.

MARIO CVITANOVIĆ

- Leko je nedvojbeno novi vjetar za Hajduk. Silno ga poštujem, a znam ga još iz mlade reprezentacije gdje smo bili suigrači. Utakmica s Hajdukom će nam dobro doći da vidimo gdje smo nakon dobro odrađenih priprema. Iz više razloga utakmica s Hajdukom nosi u sebi puno emocija, zato je za nju važna i psihološka priprema. Kod igrača primjećujem veliku želju, koja ne smije prijeći u hipermotivaciju. Odnosno, na Poljudu moramo biti jako mudri i pametni.

- Prije svega, čestitam mu na nagradi koju je dobio. Gledali smo puno Hajduk na pripremama u Istri i opet se njihova igra svodi na jedno - na Livaju. On je za Hajduk puno više od igrača, izuzetno je kvalitetan i talentiran, čovjek koji rješava utakmice. Nemoguće je ostaviti jednog igrača da igra flaster na njemu po cijelom terenu, morat ćemo ga rješavati kolektivno - izjavio je strateg Šibenika.

SASTAVI

Hajduk: Sentić, Prpić, Borevković, Kalik, Livaja, Grgić, Melnjak, Krovinović, Mikanović, Awaziem, Mlakar

Šibenik: Rogić, Mesa, Matić, Perić, Soldo, Mina, Delić, Krolo, Grdić, Arai, Čop

LJESTVICA

POČINJEMO

Dobar dan i dobrodošli na novo druženje s domaćom nogometnom ligom. Prvenstvo se nastavlja dalmatinskim derbijem između Hajduka i Šibenika. Ivan Leko neće moći računati na tri standardna igrača. Josip Elez i Lovre Kalinić su ozlijeđeni, a Emir Sahiti ima crveni karton,  no svejedno su favoriti protiv narančastih iz Krešimirova grada.