Povežite se s nama

Moja županija

Rastu prihodi Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić na konferenciji za medije predstavio je prijedlog Rebalansa proračuna za 2017. godinu koji iznosi 623.907.812,00 kuna i za 3,46 posto odnosno 21 milijuna kuna je veći u odnosu na trenutni Proračun. Spomenutim prijedlogom izvorni Proračun povećava se za 1,03% tj. za 3,5 milijuna kuna i iznosio bi 346.067.972,00 kn.

Predstavljajući Rebalans, župan Stjepan Kožić istaknuo je kako je u prvih osam mjeseci 2017. godine Zagrebačka županija ostvarila prihode u izvornom Proračunu u iznosu od 208.873.747,61 kn što je za 23,14 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. „Ono što je standard u Zagrebačkoj županiji već 17 godina ostaje i dalje, a to su izbalansirani prihodi i rashodi“ – istaknuo je Kožić nadodavši kako se ne troši niti lipa više od onog što se uprihodi.

„Krajem travnja ove godine raspisali smo natječaj za dodjelu potpora za poticanje razvoja poduzetništva za 2017. godinu vrijedan 3,2 milijuna kuna. Ovim Rebalansom predlažemo da se sredstva za ovu namjenu povećaju za 123,63 posto tj. za dodatnih 4.020.000,00 kuna. Ukoliko Skupština prihvati ovakav prijedlog većina poduzetnika koja se javila na natječaj, naravno uz uvjet da imaju potrebnu dokumentaciju, dobit će sredstva od županije. Podsjetio je i kako Zagrebačka županija ima najveći broj OPG-ova u državi te je druga po broju OPG-ova u vlasništvu mlađih od 40 godina. Kako bi se potaknuo ostanak mladih na ruralnom području Rebalansom se predlaže povećanje sredstava u Upravnom odjelu za poljoprivredu za izgradnju i uređenje infrastrukture na ruralnim područjima za dodatnih 2.250.000,00 kuna. Tako bi ukupni iznos za 2017. godinu za ovu namjenu iznosio 7 milijuna kuna.

U Upravnom odjelu za prosvjetu, za kojeg se u Zagrebačkoj županiji tradicionalno izdvaja oko 40 posto izvornog Proračuna, planira se povećanje sredstava za 0,3 posto pa bi ona iznosila ukupno 133.186.224,00 kn. „S obzirom da dokumentacija za neke projekte nije realizirana dinamikom koju smo planirali smanjujemo sredstva za izgradnju dvije škole i jedne dvorane međutim ovi projekti će se svakako realizirati i bit će planirani u proračunu za iduću godinu“ – pojasnio je Kožić naglasivši da se sredstva povećavanju za dogradnju OŠ Bistra za 820.000,00 kn, ali i da se za 2.097.500,00 kn povećavaju sredstva za opremanje škola dok je za tekuće investicijsko ulaganje planirano povećanje za 3.512.106,00 kn.
Gradovima i općinama dodijelilo bi se dodatnih 1.585.000,00 kuna za sanaciju nerazvrstanih cesta što bi ukupno za ovu godinu iznosilo 7,3 milijuna kuna te dodatnih 600.000,00 kuna za projekte odvojenog prikupljanja otpada tj. ukupno 1.270.000,00 kn.
Prijedlogom Rebalansa predviđa se i povećanje sredstva za: udruge civilnog društva za 1,5 milijun kuna, ulaganje u medicinsku i laboratorijsku opremu Doma zdravlja Zagrebačke županije za milijun kuna, te za rad Vatrogasne zajednice 590.000 kuna koja bi u 2017. godini onda ukupno dobila 3,4 milijuna kuna.

Rebalans svog Proračuna na Županijskoj skupštini predstavit će i Županjska uprava za ceste koja također planira povećanje prihoda. Sredstva za redovito održavanje cesta povećavaju se prijedlogom Rebalansa za 4,9 milijuna kuna i iznosila bi ukupno 41.591.200,00 kuna. Povećavaju se i sredstva za građenje i rekonstrukciju cesta i to za 19 milijuna kuna pa bi iznosila ukupno 52.895.000,00 kuna. Od tih 19 milijuna kuna 16,5 će se utrošiti na dodatno asfaltiranje županijskih i lokalnih cesta, a 2,5 milijuna kuna za rekonstrukciju ŽC 3063 u Svetoj Nedelji. „Ne bježimo od činjenice da je stanje na lokalnim i županjskim cestama loše, kako u našoj, tako i u drugim županijama. Razlog tome je što ŽUC-evi nisu u mogućnosti iz vlastitih prihoda kvalitetno održavati ceste. Naš ŽUC je podigao kredit od 50 milijuna kuna kako bi se saniralo oko 200 km cesta. Međutim, ovo nije konačno rješenje jer temeljni prihod ŽUC-a, a to je godišnja naknada za ceste koja se plaća pri registraciji vozila, nije promijenjena od 2002. godine, dok su cijene radova kojima se održavaju, rekonstruiraju i grade ceste više za oko 50 posto. Stoga ponovno apeliram na resorno ministarstvo da uspostavi održiv sustav financiranja županijskih i lokalnih cesta“ – zaključio je Kožić.

Konferenciji za medije nazočili su zamjenici župana Nadica Žužak i Hrvoje Frankić, pročelnik Upravnog odjela za financije Ivica Bošnjak i Zdenko Majzec, ravnatelj Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije.Konačnu odluku o prijedlogu Rebalansa donijet će Županijska skupština na predstojećoj sjednici koja je zakazana za petak, 29. rujna u 11 sati.

 

Moja županija

Daruj krv, spasi život!: Evo gdje se možete pridružiti vojsci humanitaraca i volontera na području Zagrebačke županije!

Možda baš vaša doza darovane ‘tekućine koja život znači’ nekome doslovno i spasi život! A nagrada koju svaki dobrovoljni darivatelj krvi dobije za tu spoznaju, veća je od bilo koje materijalne vrijednosti. 

Objavljeno

na

Društvo Crvenog križa Zagrebačke županije organizira redovite mjesečne akcije dobrovoljnog davanja krvi, a uoči početka mjeseca lipnja pozivaju i dosadašnje, kao i nove humanitarce, da se tom pozivu i odazovu, jer možda baš vaša doza tekućine koja život znači nekome doslovno i spasi život! Nagrada koju svaki dobrovoljni darivatelj krvi dobije za tu spoznaju je veća od bilo koje materijalne vrijednosti.

Foto: FB Crveni križ Velika Gorica ( arhivska, kolovoz 2023.g.)

Pa znajte kako će se tijekom lipnja ta redovita akcija tradicionalno provoditi u prostorijama gradskih društava DCK Zagrebačke županije, na lokacijama – Dugo selo, Ivanić-Grad, Jastrebarsko, Samobor, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica, Vrbovec i Zaprešić.

Ako niste sigurni zadovoljavate li kriterija kategorije ‘Tko može biti dobrovoljni darivatelj krvi’, evo osnovnih pokazatelja.

– Krv može dati svaka zdrava osoba, u dobi od 18 do 65 godina (u slučajevima dobrog zdravstvenog stanja do 70), tjelesne težine iznad 55 kilograma (proporcionalno visini), tjelesne temperature do 37 stupnjeva, uz odobrenje liječnika – smjernice su Hrvatskog crvenog križa, koji je i  utemeljitelj dobrovoljnog davanja krvi u Republici Hrvatskoj.

Djelatnici i volonteri društva Crvenog križa također daju i koristan savjet.

– Prije darivanja krvi preporuča se pojesti lagani obrok i popiti dovoljno bezalkoholne tekućine – poručuju iz Gradskog društva Crvenog križa Velika Gorica.

Foto: FB Crveni križ Velika Gorica (arhivska, ožujak 2024.)

Akcija će se u našem gradu idućeg mjeseca provoditi od 24. do 26.lipnja (detalji u tablici na kaju članka). Volonteri goričkog CK će se pobrinuti da nakon tog plemenitog čina dobijete i tekućine i nešto za prigristi.

Inače, ako se još niste pridružili toj pravoj vojsci humanitaraca i volontera, ali planirate ili tek razmišljate, znajte i to kako žene mogu darivati krvi tri puta godišnje, a muškarci i četiri puta.

U većini zemalja u svijetu ova djelatnost povjerena je Crvenom križu zbog njegovog humanitarnog rada, razvijene mreže društava Crvenog križa na terenu i velikog broja volontera što omogućuje neprofitno prikupljanje krvi.

Naslovna fotografija: Crveni križ Velika Gorica

 

Nastavite čitati

Moja županija

RCK Samobor: Od Šegrtske do centra izvrsnosti

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što su premijer Andrej Plenković i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić u ožujku svečano otvorili velikogorički Centar izvrsnosti za CAD/CAM/CNC sustave i 3D tehnologije, sada su i Samoborci dočekali otvorenje Centra izvrsnosti za senzoriku, automatiku i obnovljive izvore energije u sklopu Regionalnog centra kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u strojarstvu – Industrija 4.0. u sklopu Srednje strukovne škole u Samoboru. U njoj se školuju mladi za 10 deficitarnih zanimanja u četiri sektora, a uče na suvremenoj opremi vrijednoj milijun eura.

Foto: Zagrebačka županija

Tradicija školovanja za obrtnička zanimanja u Samoboru duga je preko sto godina.

–  Strukovna u Samoboru, bivša Šegrtska, jedna je od 18 škola osnovanih 1886./87. u trojednoj Kraljevini Hrvatskoj, Slavoniji i Dalmaciji, u godini kada je Tesla patentirao izmjeničnu struju a Bolléova Zagrebačka katedrala i zagrebački HNK još nije postojao. Uvijek smo bili kamen zaglavni samoborskog obrtništva. 137 godina poslije osnutka uloženo je 2 milijuna eura u objekt centra izvrsnosti veličine 35×18 metara, što je oko 700 četvornih metara, u kojoj su smještene 4 učeće tvornice, čime smo promijenili arhitekturu škole, vizuru grada za sva vremena. – naglasio je ravnatelj škole Davor Škiljan.

Iz samoborske srednje škole izašle su brojne generacije dosadašnjih obrtnika, poduzetnika i gospodarstvenika, podsjetio je zamjenik župana Ervin Kolarec. – Zagrebačka županija je izgradnjom ovog regionalnog centra otvorila novo poglavlje u strukovnom obrazovanju, jer ovo što ove škole nude je budućnost, što nam je bio i cilj. Jačanje obrtništva i poduzetništva, a time i gospodarstva, kreće ulaganjem u strukovno obrazovanje. Podsjećam da je Zagrebačka županija jedna od najprepoznatljivijih županija, koja u gospodarskom smislu raste svake godine. Prema podacima FINA-e naši su poduzetnici, po ukupnim prihodima i prema prosječnoj neto plaći, drugi najuspješniji u zemlji, odmah iza grada Zagreba. – podsjetio je Kolarec.

Foto: Zagrebačka županija

Dodana vrijednost reformi strukovnog obrazovanja su i novi kurikulumi, koji će uz modernu opremu u školama, educirane nastavnike i povezivanje praktičnog dijela strukovnog obrazovanja s tvrtkama, promijeniti zastarjeli način odvijanja nastave.– Upravo ova škola je pokazala na koji način se kroz infrastrukturne uvjete može jačati konkurentnost strojarskog sektora a  svi naši odgojno-obrazovni radnici nositelji su svih promjena koji se u sustavu odgoja i obrazovanja događaju. Jednim modernim pristupom koji se je dogodio u obrazovnom sustavu ne smijemo zanemariti činjenicu da je ulaganje u strukovno obrazovanje s preko 260 milijuna eura daleko najveći iskorak u nacionalnom resoru obrazovanja. – istaknula je Vesna Šerepac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Foto: Zagrebačka županija

Ukupna vrijednost projekta koji obuhvaća dogradnju srednjih strukovnih škola u Velikoj Gorici, Dugom Selu i Samoboru uključujući nabavu opreme, edukaciju djelatnika te modernizaciju programa obrazovanja, vrijedan je 15,5 milijuna eura a financiran je sredstvima Europskog socijalnog fonda s nešto više od 6,5 milijuna, Europskog fonda za regionalni razvoj s gotovo 4 milijuna i Zagrebačke županije s oko 5 milijuna eura.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Projekt ‘Zaželi bolje sutra’ osigurao posao za 10 žena s područja Pokupskog!

Udruga Kupa-rijeka života kroz EU projekt zapošljava žena koje su u riziku od siromaštva, a čak 60 starijih i osoba s invaliditetom dobit će besplatnu svakodnevnu pomoći i mjesečne pakete. Ova lijepa priča povećava i samu razinu kvalitete života na području Općine Pokupsko.

Objavljeno

na

Od prvog dana mjeseca lipnja, čak 60 ljudi starijih od 65 godina, kao i odrasle osobe s invaliditetom s područja Općine Pokupsko, dobit će veliku pomoć u svakodnevnom životu i to potpuno besplatno! Pomoć će im pružiti deset žena, koje su se odazvale Javnom oglasu od 22. travnja, Udruge Kupa – rijeka života, koja je pozvala da im se pridruže na, u Hrvatskoj, već dobro poznatom projektu Zaželi.

Foto: Udruga Kupa-rijeka života

Naime, kako doznajemo iz Udruge Kupa – rijeka života, projekt Zaželi – prevencija institucionalizacije ‘Zaželi bolje sutra 2’ trajati će ukupno tri godine (36 mjeseci), a ukupna vrijednost ugovora koji sufinancira EU je 495.000 eura.

– Nakon dugog čekanja rezultata, napokon nastavljamo projekt pružanja usluge potpore i podrške starijim osobama u svakodnevnom životu. Udruga zapošljava deset žena i voditeljicu projekta, koje su u srijedu, 29.svibnja, potpisale i ugovore o radu. Pružanje usluge potpore i podrške počinje od 1.lipnja, a projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda plus – piše u priopćenju koje potpisuju Dario Sučec, predsjednik udruge i Magdalena Blažeković, voditeljica projekta ‘Zaželi bolje sutra 2’.

Svaka žena obilazi šest krajnjih korisnika kojima pomaže u kućanskim poslovima, poslovima vezanim uz ostvarivanje raznih prava, socijalnoj integraciji, te pružaju podršku kroz svakodnevnu brigu i komunikaciju s njima. Korisnicima se na mjesečnoj razini kupuju i dostavljaju paketi kućanskih potrepština za osobnu higijenu i higijenu stambenog prostora.

Foto: Udruga Kupa-rijeka života

Projektom ‘Zaželi bolje sutra 2’ će se osnažiti i unaprijediti radni potencijal teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja zapošljavanjem u lokalnoj zajednici. Time će se ublažiti rizik od siromaštva, a ujedno će se smanjiti socijalna isključenost i izoliranost starijih i invalidnih osoba na području Općine Pokupsko.

 

 

Naslovna fotografija: Ugovore o radu na 36 mjeseci potpisalo je 10 žena s područja Općine Pokupsko/Udruga Kupa-rijeka života

 

Nastavite čitati

Moja županija

Ekološki poljoprivrednici posjetili Gradišće

Razmijenili su iskustva na manifestaciji “Ekološki dani polja“ u Donnerskirschenu u Austriji.

Objavljeno

na

Objavio/la

Višegodišnja uspješna suradnja u poticanju ekološke proizvodnje Zagrebačke županije i Gradišća nastavljena je posjetom „ Ekološkim danima polja“ u Donnerskirschenu u Austriji, koja je europski lider u ekološkoj proizvodnji. Manifestaciju BIO FELDTAGE 2024. na ekološkom poljoprivrednom imanju Esterhazy posjetili su eko proizvođači iz županijske udruge Z-EKO, te predstavnici županije i ministarstva poljoprivrede. – Važno i vrijedno što smo ovdje vidjeli su mladi ljudi i djeca, kojih je ovdje u velikom broju, kako bi se upoznali s važnosti ekološke poljoprivrede. Sam ambijent je već dovoljan da se mladi upoznaju sa načinom funkcioniranja poljoprivrednog gospodarstva, jer nalazimo se na samom gospodarstvu, u polju, okruženi domaćim životinjama, poljoprivrednim strojevima i to je zaista odličan način prezentacije poljoprivrednika i poljoprivredne proizvodnje. – ispričao je svoje dojmove pročelnik za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Josip Kraljičković.

Foto: Zagrebačka županija

Na 70 hektara poljoprivrednog zemljišta održan je i sajam ekološke poljoprivrede na kojem je sudjelovalo gotovo 200 izlagača iz Austrije i nekoliko susjednih zemalja, što je bila iznimna prilika za razmjenu iskustava. – Efekt ovakvih evenata, u kolektivnom druženju, najbolja je razmjena iskustava. Povezivanje u bilo kojem smislu, pa tako i ekoloških proizvođača, trebala bi biti kruna svega. –  naglasio je  Dario Frangen, predsjednik Udruge za razvitak ekološke poljoprivrede, zaštite okoliša i ruralnog prostora “Z-EKO”.

Našim poljoprivrednicama dobrodošlicu su poželjeli Nikolaus Berlakovich, dugogodišnji ministar poljoprivrede Austrije, a sada predsjednik Poljoprivredne komore Gradišća i dr. Christian Brawenz, ataše Austrijskog saveznog ministarstva poljoprivrede za jugoistočnu Europu, koje je pružilo i pomoć u organizaciji putovanja.

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo kako Zagrebačka županija prednjači u poticanju ekološke proizvodnje u Hrvatskoj, te je prije dvije godine potpisan i Ugovor o provedbi Plana izobrazbe poljoprivrednih savjetnika i proizvođača Zagrebačke županije o ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Mališani u Ivanić Gradu dobili vozačke dozvole

Prije više od 30 godina, program prometne kulture za najmlađe potekao je iz Finske i provodi se u većini europskih zemalja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Desetu godinu za redom u trideset i jednoj osnovnoj školi čiji je osnivač Zagrebačka županija provodi se preventivna edukacija o sigurnosti u cestovnom prometu. „Program prometne kulture za najmlađe“ polaze djeca nižih razreda osnovne škole. – Nalazimo se u Ivanić Gradu u OŠ Stjepana Basaričeka sa djecom drugih razreda osnovne škole koji prolaze ovaj program u dva dijela. Prvi je teorijski koji su odslušali u svojoj školi u trajanju 45 minuta, a nakon toga djeca izlaze van gdje imaju četiri radionice. Naime, djeca dobivaju konkretne smjernice od djelatnika Crvenog križa, vatrogasaca i policijskih službenika koji ih educiraju o postupanju u prometu  mogućim opasnostima, te također na prometnom poligonu upravljaju vozilom posebno koncipiranim za djecu školskog uzrasta. – objasnio je voditelj programa Alan Alagić.

Foto: Zagrebačka županija

Godišnje u Hrvatskoj kroz program prođe 15 tisuća učenika koji dobivaju i simbolične vozačke dozvole.  – Ovakvim stvarima, kroz igru i interakciju,  djeca uče ponašanje u prometu i koliko vidim djeca su sretna i zadovoljna i uživaju u tome, a kako sam i ja roditelj čije dijete sudjeluje u ovom programu, mogu samo pohvaliti ovaj program, jer nam je sigurnost djece u prometu na prvome mjestu. – naglasio je zamjenik gradonačelnika Ivanić Grada Tomislav Cuvaj.

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo kako je prije više od 30 godina, ovaj program potekao iz Finske i provodi se u većini europskih zemalja. Kad su djeca u pitanju itekako je važna prevencija, ističe zamjenik župana Ervin Kolarec. – Zagrebačka županija u kontinuitetu već punih deset godina podržava ovaj program prevencije sigurnosti naših najmlađih sugrađana u prometu. Svjedoci smo I nedavne tragedije u Dugom Selu gdje je u prometu život izgubila djevojčica, tako da je na svima nama zadaća da detaljno analiziramo cjelokupno situaciju sa prometom, školskim prijevozom, cestovnom infrastrukturom i drugim čimbenicima kako se takva tragedija više ne bi ponovila. – zaključio je Kolarec.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 437 - 23.05.2024.

Facebook

Izdvojeno