Povežite se s nama

Vijesti

Komunalni redari upozoravaju: I kad vam kažu da je nešto besplatno – nije!

Vaš otpad može vrlo lako završiti u prirodi

Objavljeno

na

Svi smo se barem jednom našli u situaciji da u svojim domovima, garažama, podrumima ili tavanima imamo generalno čišćenje, a onda mnogi ne znaju da se otpad može legalno odvesti na reciklažno dvorište, ili pozvati VG Čistoća kako bi preuzela taj isti otpad. Lakše i jednostavnije je nazvati broj s letka koji je bio zalijepljen na obližnjem stupu javne rasvjete ili ulazu u zgradu, jer ipak tamo piše “besplatan odvoz”. No, je li to zaista tako?

– Sadržaj oglasa – čistimo tavane, podrume, stare kuće, odvozimo besplatno šutu, namještaj…Mi komunalni redari savjetujemo da se takve usluge ne koriste. Sav taj otpad završava u prirodi, šumama, rijekama, potocima – kaže Jadran Klempić, komunalni redar Grada Velike Gorice.

Foto: Suzana Majstorović/Cityportal.hr

Klempić je opisao i kako usluga odvoza otpada najčešće izgleda.

Nazovete taj broj, želite postati korisnik, ta usluga obzirom da se sve odvozi u prirodu i neprikladna mjesta je znatno jeftinija od usluge legalnog odvoza, jer se ne izdaju računi, a uz sve vi kao korisnik te usluge nemate uvid gdje je taj otpad završio. Vi svoj otpad zbrinete, oni ga odvezu u kamionu, a vi ne znate gdje je završio. Takvi sakupljači otpada izdvoje sirovine koje mogu iskoristiti, aluminij, bakar, stari papir, plastiku, sve ono na čemu mogu zaraditi, a ostatak završi u prirodi. Osim toga, često za svoju uslugu traže i novac.

– Znamo pronaći dokumente, račune, knjige na kojima pišu ime i prezime, adresa, mi odemo na tu adresu, i kad kažemo zašto smo tu, dobijemo odgovor kako oni nisu taj otpad odbacili tamo nego su dali čovjeku otpad da ga zbrine. Najčešće ne znaju ni kome, ali kažu da su vidjeli letak na stupu javne rasvjete, te su nazvali broj i dogovorili odvoz otpada – kaže Klempić.

Foto: Suzana Majstorović/Cityportal.hr

Nažalost, davatelje takvih usluga teško je kazniti, ne javljaju se na telefon jer brojeve komunalnih redara već poznaju, a i ako se dogodi da ih ulove u prekršaju, kazna koju dobiju najčešće je manja od onoga što su zaradili. Zato iz velikogoričkog komunalnog redarstva poručuju:

– Koristite reciklažna dvorišta i usluge gradskih tvrtki, ako imate poteškoća s predajom otpada nazovite komunalno redarstvo Grada Velike Gorice. A ako vidite takve letke uklonite ih, i nikako ne zovite te brojeve jer uslugu ćete napraviti samo njima, a štetu onome tko će taj otpad morati ukloniti, a o zagađivanju okoliša, naših šuma i voda nije potrebno ni govoriti.

Foto: Suzana Majstorović/Cityportal.hr

Moja županija

VIDEO ‘Košarka u županiji gura jako dobro, ali brinu igrališta na kojima nema djece…’

Darko Ćopić, tajnik Košarkaškog saveza Zagrebačke županije, u novom izdanju serijala “Sport Zagrebačke županije” govori o trenutačnom stanju košarke u našim gradovima, o prošlosti, budućnosti, razlozima za zadovoljstvo, ali i za strepnju…

Objavljeno

na

Košarkaška sezona koja se bliži kraj, gledajući iz perspektive sporta Zagrebačke županije, imala je ono što već dugo nije – pravo, istinsko rivalstvo!

Godinama su košarkaši Gorice bili za razinu ili dvije iznad svih ostalih klubova u županiji, u pojedinim sezonama odlazili su i do polufinala domaćeg prvenstva, ravnopravno su se nosili s velikim klubovima kao što su Zadar, Cibona i Split, a ostatak košarkaškog društva iz županije sve je to promatrao s ozbiljne distance.

Od prošlog ljeta stvari su se, međutim, promijenile. Gorica je ispala iz Premijer lige, završila u drugom rangu, a tu ju je dočekao – Samobor. S velikim Krunom Simonom u sastavu, sa sve angažiranijim vodstvom kluba, sa sve ozbiljnijim ambicijama. I eto odjedanput Samobora u izravnoj borbi s Goricom za mjesto u doigravanju Prve muške lige. Bila su to dva okršaja istinskih sportskih rivala, oba puta neizvjesna i dramatična, a poslužile su te utakmice i kao dobar povod da u serijalu “Sport Zagrebačke županije” ugostimo Darka Ćopića, već više od dva desetljeća tajnika Košarkaškog saveza Zagrebačke županije.

– Situacija u županijskoj košarci i više ne nego dobra. Naš Savez osnovan je 1997., a predsjednik Igor Mužina i ja vodimo ga već više od 20 godina. Mislim da funkcioniramo jako dobro, svi naši gradovi u Županiji imaju svoje klubove, pritom neki igraju s više, a neki s manje uspjeha, no nama je najvažnije da se što više djece bavi košarkom – kaže Ćopić, Velikogoričanin koji je svoje najljepše dane dao Radniku, a kasnije i Mediji.

Oprostio se baš na vrijeme da se uključi u županijsku košarkašku priču.

– Bio sam i jedan od osnivača saveza. Za prvog predsjednika izabran je nažalost pokojni Ivan Šilc iz Zaprešića, a za tajnika Zvonimir Majić, legenda jaskanske košarke, takođerpokojni… Od 2002. godine došlo je do promjene, ja sam postao tajnik, a gospodin Mužina predsjednik, što traje do danas. Imamo kontinuitet, imamo i financijsku podršku Županije i sportske Zajednice, što nam omogućava da provodimo razne programe, kako na razini županije, tako i u gradovima – priča Ćopić pa pojašnjava čime se savez točno bavi.

– Na sam rad klubova ne možemo utjecati, funkcioniramo tako da klubovi imaju apsolutnu autonomiju, a mi radimo svoje. Uz sve ostale lige, klubovi igraju i županijske lige u mlađim kategorijama, koje mi organiziramo. U periodima bez međužupanijskih natjecanja mi krećemo sa svojim ligama, kadetskom, mlađekadetskom, U-11 i U-13, što je priča koja traje već godinama.

Svake godine već dva desetljeća mladi košarkaši iz županije idu i na more.

– Već više od 20 godina organiziramo ljetni košarkaški kamp, koji je godinama bio na Velom Lošinju, a posljednjih nekoliko godina je u Crikvenici. Izuzev nacionalnoga kampa, bio je to jedan od najbrojnijih kampova u Hrvatskoj, prošle godine imali smo 97 košarkašica i košarkaša. Povezujemo druženje djece, kupanje na moru i igranje košarke. Gdje ćeš ljepše. Obično to bude krajem ljeta, to su svojevrsne pripreme za sezonu – pojašnjava Ćopić.

U Zagrebačkoj županiji trenutačno djeluje 11 klubova, a jedini grad u kojem se ne igra organizirana košarka je Sv. Ivan Zelina.

– Neki gradovi imaju po dva kluba, kao Velika Gorica, Samobor i Zaprešić, koji ima jedini naš ženski košarkaški klub, ŽKK Jabuku. Uz njih tu su i klubovi iz Jaske, Ivanića, Vrbovca, Sv. Nedelje… Samobor i Gorica su u Prvoj ligi, a ostali u A-2 ligi, izuzev Dugog Sela, koje je u B-1. Jaska i velikogorički Velgor nemaju seniore, ti klubove rade samo s mlađim uzrastima – prezentira tajnik saveza aktualnu situaciju.

Krenuli smo i u kratak pregled po klubovima i sredinama, a krenuti se opet moralo od Velike Gorice.

– Gorica je oduvijek bila perjanica košarke u županiji, iz jednostavnog razloga što klub dugo postoji, a grad ima najveći broj stanovnika. Nažalost, Goričani više nisu u najvišem rangu, no svako zlo za neko dobro. Brojni igrači napustili su klub, priliku su dobili neki mladi, pri čemu moram pohvaliti trenera Mirona Češkića, koji je par dana prije početka prvenstva preuzeo momčad i super iskoristio priliku, odradio je jako dobru sezonu – ističe Ćopić, pa se okreće u smjeru Samobora.

– Samobor je definitivno u usponu. Prije svega su se organizacijski pojačali, grad stoji iza kluba, a s mlađim kategorijama rade jako dobro. Velika je stvar što je Kruno Simon tamo, to je svakako važan detalj, znamo svi tko je i što je Đuks.

Zaprešićki Inter i košarkaši Ivanića također se ističu u radu s mladima, a isto se može reći i za Dugo Selo.

– U Ivaniću i Dugom Selu bivši igrači su jako vezani uz klub, svi su uključeni, a to je posebno važno. Dugo Selo, primjerice, igra u najnižem rangu, ali igra isključivo s domaćim igračima, sa svojim klincima, i vjerujemo da će u godinama pred nama samo rasti – kaže tajnik Ćopić.

Bilo bi sjajno kad bi malo narastao i interes djece za košarku, no to je već neka puno šira priča.

– Nije mi drago gledati uređena igrališta na svakom koraku kako zjape prazna. Nekad nisi mogao doći na red za hakl, a danas djece nema. Nažalost, puno se manje bave sportom, što ne vrijedi za nogomet i borilačke sportove. Oni su puni k’o šipak, a kod svih ostalih je slično. Osim možda u Zadru i Splitu, nigdje nema gužve na košarci… – zaključio je Ćopić.

Nastavite čitati

Priča iz kvarta

Naš Zorko: ‘Stara Kolareva bila je nešto posebno, to se ne zaboravlja…’

GOSPON ‘ČESTITAM’ Zorislav Srebrić (84) bio je trener NK Radnika u dva mandata, a veza s turopoljskim nogometom ostala je i čvrsta i snažna sve do današnjih dana

Objavljeno

na

Objavio/la

Na igralištu lukavečkog nogometnog zdanja tih se dana ispisivala povijest. Tri dana nakon što je odigrana prva međunarodna utakmica u povijesti ovog mjesta, ogled U-16 selekcija Švedske i Finske, prvi put je zasvirala i Lijepa naša. Hrvatska U-16 reprezentacija igrala je protiv vršnjaka iz Švedske, a uz rub igrališta okupila su se brojna poznata lica iz svijeta hrvatskog nogometa. Od trenera Dinama Sergeja Jakirovića, koji je došao gledati sina Leona, pa sve do vječnog i neuništivog Zorislava Srebrića.

– Čestitam! – rekao je Zorko pružajući ruku novinaru, što već dugi niz godina izaziva ogromne simpatije.

To je ono nešto njegovo, on čestita uvijek, svakome i svugdje, najčešće bez previše smisla, ali od svog trademarka ne odustaje. Kao što ne odustaje ni od turopoljskog nogometa, u koji je prvi put došao prije više od 40 godina.

– Bilo je to u srpnju 1983. godine. U to vrijeme bio sam u Dinamu, koji je imao razvijenu mrežu suradnje s klubovima iz okruženja, između ostalih i s Radnikom… Kako je Radnik vodio Pevi Mišerić, koji je radio kod u Dinamu u vrijeme dok sam ja bio dio projekta “Mali Ajax”, povezali smo se i stigao sam na igralište u Kolarevu ulicu – prisjetio se vitalni Zorko svog prvog dolaska u velikogorički nogomet.

Iza njega su već 84 proljeća, ljeta, jeseni i zime, ali gospon Srebrić i dalje je aktivan u ulozi višeg savjetnika predsjednika HNS-a Marijana Kustića. Godinama je bio i tajnik HNS-a, obnašao je i brojne druge funkcije, ali sebe i danas smatra trenerom. Baš kao i generacije radnikovaca iz osamdesetih.

– Novi trener uvijek donese neke nove poglede, u ovom slučaju možda i neke inovativne metode, što je i normalno s obzirom da sam došao iz profesionalnoga kluba, iz reprezentacija… U tim situacijama nekako je lakše raditi s mlađim igračima, oni jednostavnije prihvaćaju inovacije u radu i treningu, a mene su u Radniku čekali većinom igrači stariji od 30 godina. Međutim, unatoč tome momčad jako je dobro prihvatila sve što sam tražio i bili smo vrlo uspješni – pamti Srebrić.

Na kraju te prve sezone Radnik je sa Zorkom na klupi bio jedan bod udaljen od kvalifikacija za ulazak u viši rang, igrao se jako dobar nogometa, a u svemu tome rasla su i dva posebna klinca.

– Bili su s nama u to vrijeme i Dubravko Pavličić i Andrej Panadić. Moj vrijedni suradnik Rade Čubrić, trener koji je vodio brigu o mlađim selekcijama, prepoznavao je sve te talentirane mlade igrače, a njih su dvojica došli i do Dinama, do reprezentacija… – ponosan je Zorko, koji enciklopedijskom točnošću pamti i detalje.

– Pamtim tu utakmicu protiv Trešnjevke, primili smo gol u “zoni cesarini”, u samoj završnici, i ostali bez boda koji bi nas odveo u kvalifikacije. Posebna mi je ostala i ona protiv Metalca iz Siska, momčadi koja je igrala i polufinale Kupa Jugoslavije, a mi smo ih uspjeli pobijediti. Sve u svemu, jedno jako lijepo vrijeme i jako dobri ljudi – kaže Zorko, koji se zadržao u Velikoj Gorici dvije godine.

– Veliku bitku vodili smo i za izgradnju stadiona. Uh, kakve su to žestoke rasprave bile… Pogotovo između nas iz nogometa i projektanata. Na kraju je sve dobro završilo, uspjeli smo doći do dogovora, ali i danas se pokazuje da je naš stav bio ispravan. Tvrdili smo da Velikoj Gorici treba atletska staza, ali u nekom drugom prostoru. Ne u okviru nogometnog stadiona. Bez nje, stadion bi bio puno “nogometniji” – govori Zorko, koji je nakon odlaska iz Radnika pet godina radio u Zaprešiću, da bi se 1990. vratio, na završeni novi stadion.

Zorislav Srebrić već dugi niz godina redovno dolazi na velikogorički stadion, prati naš klub, i seniore i sve druge selekcije… Foto: Slavko Midžor/PIXSELL

– Reći ću vam samo da je na našim prvim treninzima u prvome mandatu, na legendarnoj Kolarevoj, bilo više gledatelja nego na prvenstvenim utakmicama na novom stadionu. Kolareva je ipak bila nešto posebno, nezaboravno, to se ne zaboravlja.

Od drugog odlaska iz Radnika prošle su cijele 33 godine, ali veze su ostale snažne. Često je tu, na svakoj je utakmici Gorice, pa nije bilo čudno vidjeti ga i u Lukavcu.

– Domaćini su zaslužili sve čestitke za organizaciju turnira. S obzirom na rang u kojem je klub, za pohvaliti je i teren, pa možemo Lukavcu reći “hvala”, a ja moram dodati i ono moje “čestitam”. Ovo će se afirmirati kao važan centar, pogotovo kad bude gotov kamp HNS-a, tad će suradnja biti još čvršća – najavio je Srebrić, dodao i još poneku o kampu u našem gradu.

– Iz kojega god aspekta pogledate, to je sjajna stvar. Za grad, za klub, za ostale amaterske klubove… Bit će u kontaktu s vrhunskim trenerima, moći će se educirati, a sve to će utjecati i na još veću animaciju djece, afirmirat će se i klub i grad. Stvorit će se uvjeti za novi korak naprijed.

Nastavite čitati

Vijesti

Ljeto na bazenu za male Velikogoričane, u tijeku su upisi

Kamp koji će se održati od 24. lipnja do 19. srpnja.

Objavljeno

na

I ove godine Gradski bazen Velika Gorica organizira dječji ljetni kamp koji će se održati od 24. lipnja do 19. srpnja. Kamp je namijenjen djevojčicama i dječacima školskog uzrasta, odnosno svim plivačima, plutačima i neplivačima u dobi od 7 do 12 godina. Djeca za vrijeme boravka u kampu svakodnevno uz igru, rad i druženje upoznaju i uče osnovne elemente bazičnih sportova i sportskih igara.

Kamp se održava u četiri smjene od ponedjeljka do petka od 8 do 16 sati u prostorima Gradske sportske dvorane i Gradskog bazena uz stručno vodstvo naših kineziologa, a upisi se do popunjena grupa vrše na mail: [email protected].

 

Nastavite čitati

Sport

VIDEO Šampion Boris: ‘Bavimo se nogometom, ali i školom, ponašanjem, odgojem…’

Boris Trivunov, trener pionira HNK Gorice, prvaka Hrvatske, gostovao je u posljednjem izdanju podcasta “Studio Gorica”, u kojem je progovorio o sezoni iza nas, o svojim dečkima, o metodama rada, o ciljevima i željama…

Objavljeno

na

Objavio/la

Čim je završila trijumfalna sezona pionira HNK Gorice, trener ove sjajne pobjedničke generacije Boris Trivunov morao se baciti na druge zadatke. Pratio je U-15 reprezentaciju u Varaždinu, educirao se i radio na sebi kroz “malo svjetsko prvenstvo”, odnosno turnir koji nosi ime Vlatka Markovića, a zatim se vratio u svoju goričku stvarnost. I, između ostaloga, sjeo na kauč koji čini integralni dio priče koja se zove “Studio Gorica”.

U sat vremena razgovora o sezoni, odnosno sezonama iza nas, trener Trivunov govorio je o emocijama, načinima pripreme za ključne utakmice, načinima rada, odnosima prema mladim igračima, odnosima igrača između sebe…

– Ova generacija ima kvalitetu, to smo znali i zato smo vjerovali da možemo napraviti ovo što smo napravili. Naravno da nismo mogli znati da će se sve rasplesti na ovako dobar način, da ćemo postati prvaci Hrvatske, ali to je i bilo moguće baš zato što smo vjerovali. Imamo mi igrače koji čine razliku, koji su nositelji igre, no ja bih rekao da je ovo prije svega dobra momčad – kaže Boris.

Budući da je tu riječ o klincima koji mahom tek završavaju osnovnu školu, dakle o djeci u razvoju, i nogometnom i životnom, Trivunov i ljudi iz kluba bili su suočeni s brojnim izazovima.

– Naravno da je bilo i nekih malih iskakanja u cijelom ovom procesu, da smo morali u nekim trenucima i reagirati, ali generalno je ovo skupina jako dobrih igrača i mladih ljudi. Svi su oni ponizni, skromni, normalni dečki, među kojima ima i onih koji su vođe, koje se više vole zafrkavati, koji posebno ne vole gubiti… Imamo tu dio domaćih igrača, s goričkom područja, imamo i dio onih koji su dolazili iz nekih drugih sredina, ali mi ne radimo razliku između njih. Važno nam je da svaki novi igrač bude lijepo prihvaćen, da se osjeća dobrodošlo, a to smo i postigli, to ovi dečki i rade – ističe trener, svjestan da je nogomet samo dio njihovih života.

– Uvijek im govorim da im škola mora biti na prvome mjestu, da je to primarna stvar, ali nisam od onih trenera koji im provjeravaju ocjene, prate kakvi su iz kojeg predmeta… Ima puno slučajeva da djeca čak i prekidaju školovanje zbog nogometa, no moje je mišljenje da to nikako nije dobar izbor. Škola se mora završiti, tome se mora biti posvećen, jer rizici su veliki u brojim aspektima, a ni eventualni uspjeh u sportu ne garantira da ćeš biti u situaciji da ti škola nije potrebna. Osim toga, inzistiramo da dečki budu i pristojni, kako u klubu, tako i u gradu, da se ponašaju kako treba, jer sve je to dio cijele slike, budući da ne predstavljaju samo sebe, nego i klub – dodaje Trivunov.

Predstavio je Trivunov i samoga sebe, ispričao priču o rođenom Vukovarcu koji je odrastao u Čazmi, igrao nogomet na raznim razinama, pa odlučio da je fakultet ipak važniji, da će ići putem kojeg je odabrao već tamo krajem osnovne škole.

O svemu tome doznajte više nakon što stisnete “play”…

Nastavite čitati

Moja županija

Ivana Alilović, direktorica županijske turističke zajednice izabrana u Upravni odbor prestižne turističke mreže NECSTouR

Članstvo u NECSTouR-u donosi brojne prednosti, uključujući pristup mreži istaknutih stručnjaka, sudjelovanje u projektima financiranim od strane Europske unije te mogućnost sudjelovanja na važnim međunarodnim konferencijama i sastancima.

Objavljeno

na

Direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović krajem svibnja je sudjelovala na godišnjoj skupštini organizacije NECSTouR, održanoj u gradu Lulei u Švedskoj gdje je izabrana za članicu Upravnog odbora istoimene prestižne turističke mreže organizacija. Iako je ova regionalna turistička zajednica tek postala članicom ove organizacije, Alilović je ovo bitno imenovanje itekako pošlo za rukom.

Generalna skupština NECSTouR-a (Network of European Regions for Sustainable and Competitive Tourism) novi Upravni odbor izabrala je za razdoblje 2024.-2027., a direktorica Alilović se našla u najužem popisu stručnih ljudi koji su konkurirali za pozicije u Upravnom odboru. Godišnja skupština NECSTouR-a svim organizacijama članicama pruža priliku za razmjenu ideja, umrežavanje i predstavljanje novih članova od kojih je jedan i Turistička zajednica Zagrebačke županije.

– Ovo je izvanredna prilika za promociju Zagrebačke županije na međunarodnoj razini te za uspostavljanje novih partnerstava i suradnji s drugim europskim regijama. Ponosni smo što smo postali dijelom ovakve snažne mreže i radujemo se doprinosu zajedničkim ciljevima održivog razvoja turizma – poručila je direktorica Alilović povodom novog imenovanja i istaknula da zasigurno možemo mnogo naučiti od drugih europskih regija, ali i da neke od destinacija mogu učiti i iz primjera Zagrebačke županije.

Doznajemo da članstvo u NECSTouR-u donosi brojne prednosti, uključujući pristup mreži istaknutih stručnjaka, sudjelovanje u projektima financiranim od strane Europske unije te mogućnost sudjelovanja na važnim međunarodnim konferencijama i sastancima. Ovo je još samo jedno od postignuća za Turističku zajednicu Zagrebačke županije koja nastavlja predano raditi na promociji regije kao atraktivne turističke destinacije, s posebnim naglaskom na održivost i inovativne turističke proizvode u turizmu. Priključivanje ovoj europskoj mreži dodatno će osnažiti međunarodne kontakte, ali povećati i vidljivost Zagrebačke županije kao vodeće održive turističke destinacije kontinentalne Hrvatske.

Inače, NECSTouR je mreža europskih regija koja se zalaže za promicanje održivog i konkurentnog turizma.

Osnovana 2007. godine, NECSTouR okuplja više od 30 regija iz različitih europskih zemalja, kao i akademske institucije i stručnjake iz turističkog sektora s glavnim ciljem – održivi turizam. Trenutno broji 49 stalnih i 38 pridruženih članova, među kojima se nalazi i Turistička zajednica Zagrebačke županije.

Nastavite čitati

Reporter 437 - 23.05.2024.

Facebook

Izdvojeno