Povežite se s nama

Vijesti

Maja Mačinko – Tehnička kultura njena je ljubav, a u NASA-i je kao doma

Profesorica je informatike, fizike i tehničke kulture.

Objavljeno

na

Svjetski je dan učitelja. Zanimanja bez kojeg ne bi bilo ni svih ostalih. A kad naiđete na nekoga tko svoj poziv živi 24 sata dnevno sedam dana u tjednu onda to ne smije proći nezapaženo. U svijetu tehničke kulture teško da netko nije čuo za Maju Mačinko.

Kako kaže, dio djetinjstva provela je u Slavoniji, u Slavonskom Brodu, a onda su roditelji trbuhom za kruhom preselili u Istru.

-U trećem osnovne sam dakle promijenila sredinu, nisam tu djecu u razredu ništa razumjela, čakavica, baš je bilo teško. Trebalo je vremena da se oni priviknu na mene, a i ja na njih.- kaže Mačinko.

Nakon OŠ Joakima Rakovca upisala je Gimnaziju u Poreču.

-Iskreno da me netko tada pitao što ću raditi u životu, znala bih reći što sigurno neću, a to je da nikad neću raditi u školi. Nema šanse, fuj škola, fuj biti profesor, strašno. Uvijek sam bila više za jezike, umjetnost. U cijelom spletu okolnosti  kako sam istraživala što ću upisati na faksu, dala sam papire i na fiziku i politehniku u Rijeci, došla na prijemni u Zagreb, no, kako mi se nije svidjela ekipa na Filozofskom fakultetu, bili su mi predrugačiji, odlučila sam upisati fiziku. Nakon mjesec dana totalno sam bila zaljubljena u fiziku, tehniku, pokuse, to mi je baš bilo super. Zanimljivo u cijeloj priči je da sam kroz srednju imala dva iz matematike, a tri iz fizike, apsolutno me to nije zanimalo.- prepričava nam, te ističe kako neće nikada zaboraviti kad joj je jedna profesorica na metodici koja je slovila za najstrožu na fakultetu rekla da ona iza nje vidi trideset uspješnih generacija djece. Smatrala je to tada kao pretjerivanje, ali sad je očito da je ona prepoznala nešto što tada nije ni sanjala.

-Sasvim slučajno došla sam u školu, a danas taj posao ne bih mijenjala nizašto na svijetu. Kao apsolvent sam radila u Istri u tri osnovne škole, zarađivala za džeparac i učila za zadnje ispite, a onda sam vidjela oglas za Veliku Goricu. Pojma nisam imala gdje je to i kako tamo doći. Poslala sam papire kao apsolvent i tada je ravnatelj OŠ Eugena Kvaternika bio Ivica Gazdić, on me nazvao i pitao kad mogu doći raditi. Nikada neću zaboraviti, prvi dan, objašnjavao mi je na koji bus moram ići da dođem do posla.

Kolektiv ju je oduševio na prvu, ravnatelj je, kaže, bio motivator, bio je super za “trknute” poput nje.

-Uvijek kad si došao s nekom novom idejom da nešto želiš raditi, da trebaš opremu, on bi to nabavio. Sjećam se kupio mi je prve robote koji su tad bili, pa sam ih nosila doma, a onda sva sretna natrag na nastavu djeci.

Predavala je tamo tehnički i informatiku.

-Kvaternik mi je najdraža škola u kojoj sam radila, ali spletom nekih oklonosti sada sam u Zagrebu u OŠ Ivana Cankara. Bilo mi je emotivno jako teško otići,a otišla sam samo zato jer mi je sadašnja škola puno bliže i jednostavnije mi je. No, i dalje sam u Gorici, imamo udrugu, radimo radionice.

Udruga je Turopoljski tehničari, svima znana kao TurTeh kojoj je Maja jedna od osnivačica. -U početku su to bile vikend radionice, ali teško je to funkcioniralo zbog svih aktivnosti koje djeca imaju tada, pa smo se nekako okrenuli da to bude kad su uglavnom na praznicima, ali imamo i pripremne radionice kad je netko natjecanje. A prošle godine smo odlučili pokrivati unutar škola, što matične, što područne. Imamo puno planova, no, korona nas sad dosta sputava, ali opcija online je tu, pa ćemo Svjetski tjedan svemira tako odraditi.

Osim što predaje u školi, rada u udruzi, radionica, Maja piše i udžbenike, pet godina je urednica za tehničku kulturu, radi priručnike, kutije, materijale, vježbe…

-Prepoznali su me, čuli su za mene i zvali me. Bio je to još jedan izazov na koji sam pristala, i moram priznati da na taj rad gledam drugačijim očima, vrlo je teško stvoriti finalni proizvod. Super mi je jer znam da sam ja ta koja je dala svoj mali doprinos da djeci bude kreativnija nastava, a uz sve to mogu testirati na svojim učenicima.

Bila je STEM  edukator kad je krenula MicroBit revolucija, kaže da je tad doslovno živjela u automobilu šest mjeseci jer je svaki dan putovala posvuda i držala edukacije. Jedna od anegdota iz tog perioda, u jednoj od knjižnica u kojoj sam držala edukaciju, jedna žena MicroBit nije htjela primiti u ruke jer se bojala da će ju stresti struja.

Također radi u Hrvatskom robotičkom savezu, radila je u Kraljevici na ljetnim školama tehničke kulture, pisala zadatke za državno natjecanje iz automatike. Novo otkriće su joj e-Twinning projekti, riječ je o platformi gdje se povezuju nastavnici iz cijele Europe.

Projekt na koji je posebno ponosna je Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti, nastao prije tri godine. Naime Maja je bila prva Hrvatica koju je američka ambasada nominirala za trotjednu stipendiju – putovanje u Ameriku, zvala se International Visitor Leadership Programme u kategoriji Hidden no more: Advancing Woman is STEAM fields. Cilj je bio odabrati 50 žena iz 50 različitih zemalja svijeta koje su lideri u steamu u svojoj zemlji i koje će se vratiti u svoju zemlju i nastaviti promovirati steam po cijeloj svojoj državi.

-To je stipendija za koju se ne možeš prijaviti, nego oni prepoznaju tvoj rad i dobila sam taj poziv, prošla tri komisije i dobila stipendiju! To iskustvo me promijenilo, obišli smo 50-ak institucija, a mi smo ostale povezane i danas i čujemo se, tako sam ja pokrenula taj projekt gdje je bilo jako puno gostiju, organizirala sam okrugli stol na temu Izazovi današnjice žena u znanosti. Imali smo niz predavanja, radionica, sajam inovacija…Sljedeće godine u veljači ponovno će biti taj event.

Prije pet godina radila je na Međunarodnom robotičkom kampu za srednjoškolce u Rijeci gdje su bili predavači iz raznih zemalja svijeta, među njima i Chuck Bergh koji je glavni inženjer u NASA-i koji je između ostaloga radio na Curiosity roveru koji se trenutno nalazi na Marsu, kad se vratio u Ameriku, oduševljen Majinim entuzijazmom, uputio joj je poziv da dođe u NASU kad god bude imala priliku. Nije trebalo dugo, štedjela je cijelu godinu za avionsku kartu.

Tehnologija tamo nije ni blizu onog što gledamo na tv-u, kaže.

-To je sve staro bar 30 godina, jer sav ova moderna tehnologija ne preživljava zračenja u svemiru. Super mi je bila i činjenica da je robotska ruka tog rovera koji se nalazi na Marsu napravljena od 500-tinjak udica za pecanje!

Ima li Maja slobodnog vremena? Ima! Putuje po svijetu, najljepša zemlja bio je Island, a najzabavnija je bila Rusija.

-Osjećala sam se kao doma. Oni su zapeli u sustavu od prije 15,20 godina, pa me puno toga podsjetilo na djetinjstvo. Jako su srdačni, ni u jednom trenutku me nije bilo strah.  To mi je društveno baš najzanimljivija zemlja. Island me ostavio bez teksta, obišla sam cijeli sjeverni dio autom. Jedno odlično iskustvo je bila vožnja tunelom kroz vulkan, a u graduu su staru školu pretvorili u hostel gdje sam bila jedini gost.

Kako je bila u Las Vegasu, priznaje nije se udala, ali je pokušala kockati, uložila je pet dolara, no nije ništa zaradila, ali zabavila se poprilično. Hrvatska joj je ipak najljepša zemlja na svijetu jer imamo i more, i planine, i našu ravnicu.

Voli prirodu, planinari, biciklira, trčala je, malo je u posljednje vrijeme, kaže usporila, ali namjerava se opet pokrenuti.

-Pogled s planina je pravo punjenje baterija a trčanje je ispušni ventil, slušalice u uši i lagano svojim tempom. I samo da mi je priroda.

 

Za kraj smo ostavili nagrade kojih je uistinu puno. Osim američke stipendije, ove godine je opet, drugu godinu zaredom dobila nagradu za  najuspješnijeg obrazovnog djelatnika, najdraža joj je nagrada Fausta Vrančića, inače najveća nagrada u tehničkoj kulturi za koju je prvi put čula na faksu i mislila je da će ju i ona možda u mirovini dobiti, ali postigla je to priznanje ipak puno prije. Tu je i nagrada Hrvatskog robotičkog saveza za promicanje stvaralaštva u robotici, a prva nagrada ikad bila je nagrada Rudolfa Perešina, nakon svega tri rada u Velikoj Gorici.  Digitalno obrazovni sadržaji su joj također nagrađeni.

-Najveća nagrada su mi djeca kad upišu srednju školu i fakultet i kad mi dođu sretna, a rečenica koja mi se urezala u sjećanje, jedne je mame, koja mi je došla zahvaliti i reći da svojeg sina nikad nije vidjela da tako sretan ide u školu i iz škole. – poručuje Mačinko za kraj.

HOTNEWS

FOTO Dječje igre u Buševcu jedinstveni su festival za male fokloraše, a za kojeg postoji i lista čekanja

Dva je desetljeća iza ovog festivala, a kroz koji je na pozornici Doma kulture u Buševcu do sada nastupalo više od 3 500 tisuće malih fokloraša.

Objavljeno

na

Objavio/la

Entuzijastični i uvijek vrijedni članovi Ogranka Seljačke sloge Buševec, koji su sa svojom stoljetnom tradicijom čuvanja kulturne baštine postali prepoznatljivi u zemlji i svijetu, pokrenuli su prije točno dva desetljeća festival ‘Dječje igre’.

Jubilarno 20. izdanje održano je jučer u Domu kulture Buševec, kroz čiju je pozornicu prodefiliralo više od 200 malih folkloraša. Nastupili su folkloraši iz Mraclina, Stupnika, Čučerja, Slovačke, Moldavije i Slovenije te tri dječje grupe iz Buševca.

– Razmišljajući kako bi djeca, prvenstveno naša, ali i ostala imala gdje nastupati, jer u to vrijeme nije bilo toliko dječjih susreta u Hrvatskoj, odlučili smo pokrenuti ovaj festival za djecu. U početku su to bile naše domaće folklorne grupe iz susjedstva, ali manifestacije je iz godine u godinu postajala sve popularnija pa smo povremeno zvali inozemne grupe, što naših iseljenih Hrvata, ali dolazili su nam i mali folkloraši iz Slovačke i Slovenije – prisjeća se početak predsjednik Ogranka Nenad Rožić.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Budući da je Ogranak aktivna članica CIOFF organizacije, svjetske udruge organizatora festivala, koja je registrirana pri UNESCO-u, 2017. godine odlučili smo se na malo veći iskorak.

– Budući da u Hrvatskoj nema pravog CIOFF festivala za djecu, pa smo se udružili s folklornim grupama iz naše Zagrebačke županije. Prvo smo s KUD-om Kraluš iz Stupnika dogovorili da svatko ugosti po jednu inozemnu grupu. Pa nam se priključio i Vrbovec, tu smo već imali tri grupe iz stranih zemalja, a surađujemo i s KUD-om Pušća – dodaje Rožić.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Tako su ove godine mali folkloraši u petak prvo nastupili u Pušći na Međunarodnom dječjem festivalu folklora ‘Kriči, kriči Tiček’, jučer u Buševcu, a večeras će svu raskoš i s ponosom noseći narodno ruho pokazati što su naučili u Lučkom gdje će se program održati u 17 sati u osnovnoj školi.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Mnogo je godina iz ovog festivala, ali organizatori uvijek teže nečem boljem i višem, tako je i u ovom slučaju. Interesa za ovakvom vrstom festivala itekako ima.

– Težimo k tome da imamo pet grupa, što bi bilo po svim pravilima organizacije pod kojom djelujemo, a to je pet dana, pet aktivnosti i pet grupa. Nadamo se da ćemo to postepeno i uspjeti, još moramo zadovoljiti neke preduvjete. Već sada imamo oko 30 grupa iz cijeloga svijeta koje nam se javljaju da bi htjele doći na naš festival, ali s obzirom na kapacitete i financijske mogućnosti ne možemo sve ugostiti. Imamo listu čekanja do 2026. godine – otkriva nam Rožić.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Kroz ovaj festival prošle su mnoge generacije djece, a brojka je u ovih 20 godina zaista impresivna.

– Kada bismo sve pokušali izbrojiti, došli bi sigurno do 3500 tisuće djece koja su prošla kroz ovu našu pozornicu u Buševcu. Bilo je tu oko 40 grupa djece iz stranih zemalja, a još više naših domaćih malih čuvara baštine. Mogli bi reći da festival ima jedan svoj lijepi renome. Vjerujemo da smo mnogima zanimljivi jer nema toliko dječjih festivala po svijetu. I na ovaj smo način upisali naš mali Buševec na kartu svijeta kada su u pitanju festivali ovakvog tipa – ističe prvi čovjek ovog folklornog društva.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Djeca osim što se upoznaju i čuvaju kulturnu baštinu svoga kraja, imaju višestruke dobiti.

– Tako odgajamo male dobre folkloraše, ali i dobre ljude koji će kroz ovo upoznati i druge kulture, naučit se biti tolerantniji, imati prijatelje po cijelom svijetu. Mislim da je to bogatstvo folklora i na kraju cilj ovih susreta. Vjerujem da su djeci, ali i roditeljima, ovakva događanja, dodatan motiv da se i dalje odlučuju baviti folklorom i čuvati našu kulturnu baštinu – zaključuje Rožić.

Više fotografija možete pogledati na našoj društvenoj mreži.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Crna kronika

Muškarac u Lukavcu sletio s traktorom u kanal i na mjestu poginuo

Jučer oko 18:30 sati.

Objavljeno

na

Nesretan slučaj dogodio se jučer oko 18:30 sati u Lukavcu.

Kako ističu iz policije, 64-godišnjak se vozio traktorom sisačih registarskih oznaka po nerazvrstanoj cesti u Lukavcu. No, iz zasada još neutvrđenog razloga sletio je s ceste i prevrnuo se u kanal.

Muškarac je preminuo na mjestu događaja, a tijelo je prevezeno u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Kuče: Pozvonili muškarcu na vrata, potom ga napali i ukrali mu novac

Šteta je nekoliko stotina eura.

Objavljeno

na

Nepoznati dvojac jučer je u kasnim večernjim satima u Kučama počinio razbojništvo, izvijestili su iz Policijske uprave zagrebačke.

Dogodili se to jučer oko 22:40 sati u Tomacovoj ulici.

Naime, dvojica nepoznatih počinitelja došli su pred obiteljsku kuću 67-godišnjaka, a nakon što im je vlasnik otvorio vrata, uz uporabu tjelesne snage počinili su razbojništvo nad njim te mu otuđili novac.

Materijalna šteta iznosi nekoliko stotina eura.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Stiže treći AIRVG, a glavna zvijezda bit će novi borbeni avioni Rafalei

Zbog zadovoljavanja sigurnosnih standarda ograničen je broj posjetitelja te će se besplatne karte za ulaz moći preuzeti putem online servisa od 2. svibnja.

Objavljeno

na

Hrvatsko nebo od sada čuvaju hrvatski Rafalei, a pobliže s njima moći ćete se upoznati na AIRVG2024 – aeromitingu koji se po treći puta organizira u Velikoj Gorici.

Pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske 11. svibnja 2024. godine Grad Velika Gorica organizira događanje AIRVG2024 – Zrakoplovni dan u Velikoj Gorici, zrakoplovnu priredbu koja će se uz suorganizaciju Međunarodne zračne luke Zagreb te potporu Ministarstva obrane Republike Hrvatske – Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, održati na Zračnoj luci Franjo Tuđman na prostoru tzv. starog terminala.

Glavna zvijezda dana svakako će biti duet Hrvatskog ratnog zrakoplovstva C3R-EC Rafale, u čijem nazivu „C„ označava Croatia, te legendarnog MiG-21 bisD koji je na svojim krilima nosio težinu čuvanja hrvatskog neba posljednjih 30 godina. Uz hrvatsku eskadrilu lovačkih aviona prestavit će se i ostala sredstva Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, a posjetitelji će moći vidjeti prikaz helikopterskih sposobnosti združenog djelovanja pri spašavanju pilota iz neprijateljskog okruženja „Pilot RESCUE“ u kojemu sudjeluju helikopteri OH-58D, UH-60M i Mi-171Sh, nastup akrobatske grupe HRZ „Krila Oluje“, helikopter AS532 Cougar zrakoplovstva Republike Slovenije te se upoznati s programom Hrvatskog ratnog zrakoplovstva „Postani vojni pilot“.

Cilj ovoga događanja je promocija zrakoplovstva u Hrvatskoj te Velike Gorice kao „Grada zrakoplovstva“, a naglasak ovogodišnjeg izdanja bit će na modernizaciji zrakoplovstva te promociji poziva za vojne pilote, zrakoplovne tehničare te druga zanimanja u zračnom prometu.

Grad Velika Gorica ovom organizacijom nastavlja projekt „Grada zrakoplovstva“ u sklopu kojega je potpisana i „Povelja prijateljstva“ između Grada Velike Gorice i subjekata iz zrakoplovnih djelatnosti koji djeluju na području Velike Gorice. Potpisnici su Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, Međunarodna zračna luka Zagreb, Hrvatska kontrola zračne plovidbe, Zrakoplovno-tehnički centar Velika Gorica, Croatia Airlines, Trade Air, Zračna luka Zagreb, Zrakoplovno-tehnička škola „Rudolf Perešin“, Veleučilište Velika Gorica, Aeroklub Velika Gorica i Turistička zajednica Velike Gorice. Svi oni predstavit će se na AIRVG2024!

– Pozivamo zainteresirane za ovo događanje da sve informacije prate na internetskoj stranici www.airvg.info na kojoj ćemo objaviti sve upute za posjetitelje o događaju AIRVG2024. Prije svega zbog zadovoljavanja sigurnosnih standarda ograničen je broj posjetitelja te će se besplatne karte za ulaz moći preuzeti putem online servisa od 2. svibnja o čemu ćemo obavijestiti putem internetske stranice i društvenih mreža – poručuju organizatori trećeg velikogoričkog aeromitinga.

 

Nastavite čitati

Sport

Osijek stiže bez svojih Goričana: ‘Doma smo, idemo dobiti bez obzira tko je protivnik’

Nogometaši Gorice u nedjelju od 17 sati na svome stadionu dočekuju Osijek, za koji ovom prilikom neće nastupiti Kristijan Lovrić i Slavko Bralić, a vjerojatno ni Kristian Fućak. Gorica će, s druge strane, biti bez Mitrovića i Krizmanića

Objavljeno

na

Objavio/la

Dva vezana poraza su iza nogometaša Gorice, dva posrnuća u sudarima s momčadima koje se bore za naslov prvaka, a ni prvi sljedeći izazov neće biti ništa puno lakši. U srce Turopolja stiže Osijek, koji je spojio tri pobjede na posljednja tri gostovanja, i nema nikakve sumnje da Goričane čeka težak zadatak.

– Nakon Dinama i Rijeke, očekuje nas još jedna jako zahtjevna utakmica. Možda Osijek nije odigrao najbolju sezone, sve to skupa bilo je dosta “šareno” od njih, ali ove zadnje utakmice pokazuju da je kolega Zekić dobro posložio stvari. Slavili su na zadnja tri gostovanja, kod Hajduka, Rudeša i Slaven Belupa, a i protiv Istre su do isključenja bili apsolutno bolja momčad – uvodno je istaknuo trener Gorice Rajko Vidović.

Ionako skraćeni roster našeg prvoligaša bit će ovoga puta još kraći, budući da su se na listi onih koji nisu na raspolaganju Matavžu i Ndockytu priključili i ozlijeđeni Krizmanić te kartonirani Mitrović. S druge strane, u sastavu Osijeka neće biti nijednog od trojice bivši igrača Gorice, budući da kartone imaju Kristijan Lovrić i Slavko Bralić, a iz ozljede se još nije vratio Kristian Fućak.

– S obzirom na dva poraza iza nas, ovo nam je izuzetno bitna utakmica. Neće biti lagana, ali mene veseli ono što smo pokazali u Rijeci. Ne u smislu rezultata, ali pristup, volja, želja i htjenje bili su na razini. Nadam se da će se ovaj put okrenuti na našu stranu, da ćemo realizirati sve ono što nismo protiv Dinama i Rijeke. Sve u svemu, veselimo se utakmici, očekujem da ćemo biti dobri i svakako rezultatski uspješniji nego u prethodne dvije – kaže Vidović.

Gorica dočekuje Osijek kao sedma momčad na tablici, daleko od borbe za Europu, zahvaljujući Rudešu još dalje od bilo kakvih briga oko ostanka u ligi, ali imaju se Goričani za što boriti. Osječani se, s druge strane, s Lokomotivom bore za izlazak u Europu.

– Da, Osijek je u borbi za Europu, koliko god im možda na proljeće ne ide sve onako kako su oni željeli, ali imamo i mi svoju računicu. Igramo doma, nikoga se ne smijemo bojati, a na svoje igrače želim prenijeti stav da na svom stadionu uvijek idemo pobijediti, bez obzira na to tko je s druge strane. Učinit ćemo sve da napravimo dobar rezultat – poručio je trener Gorice, koji je u jako dobrim odnosima s trenerom Osijeka Zoranom Zekićem, poznatom po čestim promjenama sustava i načina igre, čak i unutar jedne utakmice.

– Dobro poznajem kolegu Zekiću, to je trener koji možda i najviše mijenja sustave igre, ali dobro smo se pripremili na sve opcije, dobro smo ih analizirali. Imamo i mi svoj plan, a ja vjerujem da ćemo znati odgovoriti na svaku varijantu na koju se Zekić odluči – zaključio je Vidović.

Krenuo je na klupi Gorice s pobjedom protiv Varaždina, nastavio s remijem kod Lokomotive, pa povezao dva poraza… Pravi je trenutak da se novim zvučnim “skalpom” njegova momčad vrati u pobjednički ritam.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno