Povežite se s nama

Moja županija

Turističke zajednice u Zagrebačkoj županiji udružuju se s ciljem razvoja kulturnog i gourmet turizma

Objavljeno

na

Novim Zakonom o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, potiče se udruživanje turističkih zajednica, projektno i formalno. Tu priliku iskoristile su mnoge turističke zajednice, tako i turističke zajednice u Zagrebačkoj županiji koje se udružuju za razvoj kulturnog i gourmet turizma.

– Od velikog nam je značaja projektno udruživati turističke zajednice Zagrebačke županije s ciljem intenzivne promocije regije Zagrebačkog zelenog prstena te postojećih turističkih proizvoda i programa. Cilj nam je integrirano upravljanje kvalitetom turističkog destinacijskog proizvoda, a što će omogućiti smanjenje jaza između razine kvalitete koju turisti očekuju i razine kvalitete koju je destinacija u mogućnosti osigurati i isporučiti, unaprjeđenje kvalitete i sadržaja turističkog proizvoda Zagrebačke županije, povećanje zadovoljstva turista i turističke potrošnje u županiji i korist za poduzetništvo u ugostiteljstvu i turizmu – ističe Ivana Alilović, direktorica TZ Zagrebačke županije.

Razvoj gourmet turizma u Zagrebačkoj županiji

Lokalne turističke zajednice gradova Jastrebarsko, Samobor i Sveti Ivan Zelina sklopile su sporazum o udruživanju lokalnih turističkih zajednica područja Zagrebačke županije. Zajednice će tako zajednički provesti jednu ili više aktivnosti za razvoj gourmet turizma u županiji. Projektom će se uspostaviti podloga za integrirano upravljanje gourmet turizmom sa ciljem stvaranja prepoznatljivog turističkog destinacijskog proizvoda koji će biti glavni instrument poticanja konkurentnosti turizma Zagrebačke županije.

Vinske ceste i cesta sira su jedne od brojnih turističkih atrakcija ruralnog i eno te gastro turizma županije.

Naime, Zagrebačka županija ima vinograde i vinske podrume na tri vinske ceste – Plešivičkoj, Zelinskoj i Samoborskoj, na kojima se mogu pronaći vina Purtugizec Plešivica i Kraljevina Zelina robne marke Zagrebačke županije te bermet, tradicionalno i široko prepoznato samoborsko aromatizirano vino, kao i vina proizvedena iz autohtonih sorti plavec žuti, slatki zelenac i šipelj, ali i brojna druga vina kao što su chardonnay, sauvignon, crni, sivi i bijeli pinot, rajnski rizling, traminac, frankovka, škrlet, žuti muškat, šipon i slično.

Foto: Turistička zajednica Zagrebačke županije

Razvoj kulturnog turizma u Zagrebačkoj županiji

Kulturni turizam županije temelji se na zaštićenoj prirodnoj baštini i kulturno-povijesnoj baštini. Naime, Zagrebačka županija ima bogatu riznicu prirodne baštine i ljepota, čemu u prilog između ostalog govori i velik broj zaštićenih prirodnih područja, a koje doprinose razvoju i uspješnosti, kulturnog, pješačkog, izletišnog i održivog turizma.

– Projektom udruživanja želi se uspostaviti podloga za integrirano upravljanje kulturnog turizma sa ciljem stvaranja prepoznatljivog turističkog destinacijskog proizvoda koji će biti glavni instrument poticanja konkurentnosti turizma Zagrebačke županije – ističe Alilović te dodaje kako su u promociji turističke destinacije kulturni resursi vodeći proizvod destinacije, a ono što jednu destinaciju čini drukčijom od ostalih jest njezina nematerijalna kulturna baština.

– Baština je osnovni element koji privlači turiste u destinaciju a služi i kao atrakcijska osnova za brendiranje. Kreativnost na temelju tradicijske nematerijalne baštine pomiče tako granice puke funkcionalnosti nekog proizvoda. Kroz primjer kulturne tematske rute rad želi pokazati kako mit može postati potencijalna atrakcijska osnova za razvoj mitološkog turizma u Zagrebačkoj županiji. Važno je naglasiti da priče i lokacije iz tematske rute nude mogućnost izbora prema kriterijima kolektivne i osobne važnosti. Zbog toga je tematska ruta otvoreni sustav koji se može obilaziti individualno ili organizirano uz stručno turističko vođenje. Motivi koji se obrađuju u ovoj ruti izabrani su na način da se posebno vodilo računa o lokalnom identitetu, a istaknuti su običaji Jurjeva i Ivanja, ali i ostali običaji koji su tradicijski utkani u područje Zagrebačke županije i okolnih regija – rekla je Alilović.

Turistička ponuda županije obiluje kulturno-povijesnom baštinom, kao što su priče i legende, drveno graditeljstvo, sakralna gradnja, autohtona arhitektura, arheološki nalazi te spomenici njezine bogate prošlosti, a može se pohvaliti s više od 200 lokaliteta kulturno-povijesne baštine. Samo neki od primjera bogate kulturno-povijesne baštine su dvorci kao što su Novi dvori Jelačićevi, zatim gradine, kurije, bogata drvena sakralna baština od koje se ponajviše ističe kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki, lijepi primjer autohtone svjetovne arhitekture kurija Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici te posebna znamenitost spomen-soba blaženoga Alojzija Stepinca u Krašiću. Vrijedni su arheološki nalazi u Ščitarjevu, gdje se od 1. st. nalazila Andautonija, jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj, navode u TZ Zagrebačkoj županiji.

Projektno područje obuhvaća područja TZ gradova i općina: TZP „Savsko-sutlanska dolina i brigi“, TZG Zaprešića, TZG Velike Gorice, TZO Pisarovina, TZO Krašić, TZG Vrbovec, TZG Dugo Selo.

– Sporazumi projektnog udruživanja na području TZ Zagrebačke županije primjer su planiranih aktivnosti gdje je vidljivo kako destinacija koja zajedničkim djelovanjem ima mogućnost kvalitetnije se pozicionirati na tržištu i razvijati projekte koji će potaknuti cjelokupni gospodarski razvoj – naglašava Alilović, a sve s ciljem intenzivne promocije regije Zagrebačkog zelenog prstena te postojećih turističkih proizvoda i programa.

Za kraj Alilović zaključuje kako bi rezultat udruživanja trebali proizaći brojni sinergijski učinci ne samo u kvaliteti tržišnog nastupa cijelog ovog područja, već se osigurava i prijeko potrebna troškovna efikasnost u sferi promocije i provedbi projekata.

Moja županija

Pokupsko: Zahvaljujući projektu ‘Zaželi’ posao će dobiti 15 žena, koje će brinuti o 90 korisnika

Cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije ranjivih skupina osiguravanjem dugotrajne skrbi.

Objavljeno

na

Općina Pokupsko bespovratno je dobila 765 tisuća eura za provedbu projekta ‘Zaželi’, a sredstva su osigurana iz Europskog socijalnog fonda plus u financijskom razdoblju 2021. – 2027.

Ugovor o dodjeli sredstava načelniku Božidaru Škrinjariću, uručio je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić. Ukupno je dodiljenjeno 43 ugovora u sklopu Poziva „Zaželi – prevencija institucionalizacije“, u vrijednosti od 35,8 milijuna eura.

Na projektu, koji će se provoditi 3 godine na području općine Pokupsko, biti će zaposleno 15 žena koje će pružati usluge potpore i podrške za 90 korisnika.

Korisnici na projektu osobe su starije životne dobi te osobe s invaliditetom za koje će mjesečno biti osiguran paket osnovnih higijenskih potrepština. Glavni cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije ranjivih skupina osiguravanjem dugotrajne skrbi.

Inače, provedbom projekata omogućit će se zapošljavanje više od 700 žena i muškaraca koji će pružati uslugu potpore i podrške za više od 4,400 starijih osoba i osoba s invaliditetom.

Foto: FB Općina Pokupsko

Nastavite čitati

Moja županija

Učenice Ekonomske škole pobijedile na Županijskom natjecanju u košarci

Objavljeno

na

Objavio/la

Učenice Ekonomske škole Velika Gorica pobijedile su na Županijskom natjecanju srednjih škola u košarci održanom u Ivanić Gradu. Natjecalo se u dvije skupine 6 školskih sportskih društava (ŠSD): Skupina A – ŠSD Mladen Dananić (Srednja škola Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina), ŠSD Martin (Srednja škola Dugo Selo), ŠSD Sokol (Srednja škola Vrbovec); Skupina B – ŠSD Bumbar (Ekonomska škola Velika Gorica), ŠSD Mladost (Srednja škola Ivan Švear, Ivanić Grad), ŠSD Samoborac (Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola Samobor).

Utakmice su igrane u trajanju 4×5 minuta. Prvoplasirani u skupinama igrali su za 1. mjesto, a drugoplasirani za 3. mjesto. Pobjednik se plasirao na Državno natjecanje u košarci, koje će biti održano u Poreču..

REZULTATI  Skupina A   ŠSD Martin – ŠSD Sokol 25:19, ŠSD Mladen Dananić – ŠSD ŠSD Martin 35:18, ŠSD Sokol – ŠSD Mladen Dananić 6:18; Skupina B  ŠSD Samoborac – ŠSD Bumbar 3:33, ŠSD Mladost – ŠSD Samoborac 23:10, ŠSD Bumbar – ŠSD Mladost 28:14.

Finale  ŠSD Mladen Dananić – ŠSD Bumbar 23:32.

15.03.2024. Ivanić Grad. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u košarci za djevojke. Foto: EŠVG

Pobjednička ekipa: Barbara Ninić, Marija Dodić, Monika Groznica, Nera Butković, Nika Kraljević, Paulina Mašek, Sara Brcković, Lana Konjar, Lana Miletić, Maja Hruškar, Tea Koleš. Voditelj: Marko Novaković, mag.cin.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Moja županija

FOTO Uskrs u Kravarskom: Vrijedne članice udruge žena uredile mjesto

uredile su prostor oko lipe i ulaz ispred zgrade Općine.

Objavljeno

na

Bliži nam se Uskrs, a marljive vrijedne članice društva žena prionule su na posao kako bi njihova mjesta spremno dočekala ovaj najveći kršćanski blagdan.

Radno je tako bilo u subotu u centru Kravarskog, gdje su se okupile članice Udruga žena općine Kravarsko s jednim ciljem, a to je urediti mjesto. Uzele su alat u ruke i krenule. Počupale su travu, prekopale zemlju kako bi ju pripremile za sadnju cvijeća.

– Odlučile smo urediti prostor oko lipe i prostor pri ulasku u zgradu Općine. Dogovorile smo se kako ćemo po bojama rasporediti cvijeće, gdje staviti košare s pisanicama, ali i ova prekrasna drvena jaja – rekla je Dragica Ceković, predsjednica Udruge te zahvalila Općini na kupnji sadnica cvijeća.

Mjesto sada odiše pravom uskrsnom čarolijom, a u čijim prizorima možete uživati u galeriji fotografija.

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Nastavite čitati

Moja županija

Turistička zajednica Zagrebačke županije predstavila projekte kojima je temelj održivost destinacija

Najveća certificirana destinacija u Hrvatskoj.

Objavljeno

na

Turistička zajednica Zagrebačke županije, na imanju obitelji Korak, u prostorijama restorana nagrađenog Michelinovom zvjezdicom, predstavila je Green Destinations certifikat brončanog sjaja, ali i uspješne rezultate projekta KNOWING, pritom stavljajući snažan naglasak na posvećenost turističke zajednice održivom turizmu i zaštiti okoliša.

Iz Turističke zajednice Zagrebačke županije naglasili su kako je Green Destinations certifikat priznanje dosadašnjem kontinuiranom trudu i fokusiranosti na očuvanje prirode. Certifikat daje snažan zamah Zagrebačkoj županiji i potvrđuje da nije samo destinacija za odmor, već i primjer modela uspješnog spajanja turizma s očuvanjem okoliša.

– Naši napori urodili su plodom, što potvrđuju brojke koje bilježimo svake godine. Strateški smo predani održivom turizmu. Kroz ovaj certifikat, Zagrebačka županija postaje sinonim za odgovoran turizam i brigu za okoliš. Vidim ovaj certifikat kao poticaj za daljnje inovacije i razvoj. Naša županija već sada bilježi neprekidan rast broja noćenja i posjetitelja, a s ovim certifikatom želimo pokazati da je održivi turizam ne samo moguć, već i ključan za našu budućnost. Ovo je naša priča o uspjehu, ali i obveza prema generacijama koje dolaze. Održivost je naša strast, naša vizija i naša budućnost. Na sve to naslanjaju se i zaista izvrsni rezultati projekta KNOWING kroz koji smo pokazali svjesnost o klimatskim promjenama, ali i odlučnost za prevencijom i potrebnim prilagodbama. Sve je to dio iste, održive priče – naglasila je direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović.

Foto: Dražen Kopač

Zagrebačka županija postala je najvećom županijom u Hrvatskoj s Green Destinations oznakom i time se svrstala u top svjetske destinacije.
Pored certifikata, predstavljeni su i rezultati projekta ‘KNOWING’ koji istražuje utjecaj ljudskih aktivnosti na klimatske promjene. S 20 partnera, radilo se na sustavnom pristupu upravljanju klimatskim rizicima s ciljem implementacije mjera za održivu i klimatski neutralnu budućnost.

– Razumjeti utjecaj tih fenomena na turizam i potaknuti odgovorno ponašanje za očuvanje klime bio je naš primarni cilj uključivanja u ovaj europski projekt jer protiv prirode se ne možemo boriti, ali se možemo na vrijeme početi prilagođavati svemu što nas očekuje. To je jedino odgovorno, kao i održivo upravljanje destinacijom – dodala je direktorica Ivana Alilović.

Foto: Dražen Kopač

Projekt ‘KNOWING’ je interdisciplinaran projekt koji uključuje znanstvenike, regionalne partnere i komunikacijske stručnjake. Projekt se fokusirao na klimatske izazove Zagrebačke županije, poput ekstremnih vrućina, dugotrajnih suša, tuča i obilnih kiša.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Općina Orle: Mališani prvi puta u povijesti dobivaju vrtić u svom kraju

Vrtić će se nalaziti u Bukevju, a u njemu će boraviti 84 djece.

Objavljeno

na

Objavio/la

Općina Orle do jeseni 2025. godine trebala bi dobiti prvi vrtić na svom području! Prvi koraci ka ostvarenju tog povijesnog općinskog projekta su već poduzeti, pa je tako jučer načelniku Ervinu Vujici uručen ugovor o sufinanciranju izgradnje dječjeg vrtića u vrijednosti 907.825 tisuća eura čija su sredstva osigurana iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, odnosno iz drugog Poziva „Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova“.

– Izvedbeni projekt je pri kraju tako da bi sredinom ljeta raspisali natječaj za izgradnju kako bi sve bilo gotovo do rujna 2025. godine. Čekamo još konkretne brojke, a vrijednost projekta bi mogla doseći i do 2 milijuna eura, no spremni smo na sve. Uz dobivena sredstva, projekt ćemo financirati iz općinskog proračuna, a vjerojatno i kreditnim zaduženjem – komentirao nam je načelnik općine Ervin Vujica.

Vrtić će se nalaziti u Bukevju kako bi svim roditeljima i mještanima okolnih naselja bio na dohvat ruke.

– Vrtić će se nalaziti u Bukevju uz glavnu cestu. Svim roditeljima bit će na dohvat ruke, pogotovo onima koji putuju iz ‘donje’ strane općine, Veleševca, Ruče, Suše…svim roditeljima koji rade u Velikoj Gorici i Zagrebu – ističe Vujica te dodaje kako će vrtić imati četiri vrtićke skupine, a osigurat će se mjesta za 84 djece.
Djeca trenutno pohađaju vrtiće u Velikoj Gorici, no novi vrtić će im biti rješenje za velik broj neupisane djece.

– U Velikoj Gorici su velike potrebe i nema dovoljno kapaciteta, pa imamo velikih problema oko upisa naše djece. Posebno se to ističe u posljednje dvije godine stoga nam je ovo jedan od važniji projekata u općini jer nam je to ujedno i preduvjet za doseljavanje mladih ljudi i obitelji u naš kraj – kaže Vujica.

Spomenimo i kako će partner na ovom projektu biti Velika Gorica te će vrtić pohađati i dio djece s goričkog područja, odnosno iz mjesta koja se naslanjaju na općinu.

Inače, Općina Orle sufinancira vrtić s 270 eura, a idu i prema tome da oni budu besplatni baš kao što će to biti u Velikoj Gorici.
Kroz ovaj drugi poziv Vlada Republike Hrvatske financirat će 94 projekata za 5080 dodatnih mjesta u vrtićima u Hrvatskoj, a za što je osigurano više od 50 milijuna eura.

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno