Prijava

Vaša prijava

Goričani završili edukaciju o cyberbullyingu, nasilju sve prisutnijem među djecom i mladima


Velikogorički CAP pomagači, stručnjaci aktivno uključeni u program Child Assault Prevention, u Rijeci su sudjelovali na edukaciji o cyberbullyingu. Cilj je usvojiti što više informacija o elektroničkom nasilju, sve češćoj pojavi među djecom i mladima. Edukacija je bila dio programa #DeleteCyberbullying koji u okviru CAP programa od 2014. godine provodi Udruga roditelja ‘Korak po korak’ u suradnji s Konfederacijom obiteljskih organizacija u EU (COFACE), s ciljem osvješćivanja mladih, roditelja i odgojno-obrazovnih djelatnika o načinima sigurnog korištenja interneta i društvenih mreža.

Sadržaj radionice moći će primijeniti u praksi

Odgojno-obrazovni stručnjaci iz Velike Gorice izrazili su veliko zadovoljstvo programom edukacije, koju je vodila socijalna pedagoginja Dijana Toljanić uz predstavnike Udruge roditelja Korak po korak, pa je tako čak 97 posto sudionika ocijenilo da će sadržaj radionice moći primijeniti u radu s učenicima. Tome dodatnu važnost daje činjenica da u Hrvatskoj 98 posto mladih ima pristup internetu, a čak 60 posto mladih navodi da roditelji nemaju nadzor nad onim što rade online.

Rezultati istraživanja poražavajući

– Rezultati brojnih istraživanja o navikama djece i mladih u korištenju interneta poražavajući su. Primjerice, prema istraživanju Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba i Hrabrog telefona iz 2013. godine, svako peto dijete izjavilo je da je nekoliko puta ili često primalo uvredljive poruke ili komentare putem Facebooka, a svako drugo dijete to je doživjelo barem jedan put. Pritom je 9 posto djece to činilo više puta. Ovakve su edukacije nužne kako bi odgojno-obrazovni djelatnici, koji imaju značajnu ulogu u životu svakog djeteta, mogli prepoznati ako je dijete bilo žrtva bilo kojeg oblika nasilja, pa tako i elektroničkog, i na vrijeme reagirati – pojasnila je Marina Trbus, voditeljica CAP programa iz Udruge roditelja Korak po korak. Istaknula je i kako udruga kroz CAP program i projekt #DeleteCyberbullying nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih od nasilja.

Na edukaciji su CAP pomagačima predstavljeni i aplikacija za pametne telefone, priručnik za učitelje te moduli provedbe radionica za učenike, alati koji će im biti korisni u educiranju djece i mladih o posljedicama cyberbullyinga i potrebi za zaštitom od bilo kojeg oblika nasilja. Sredstva za sudjelovanje stručnjaka osigurao je Grad Velika Gorica.