Prijava

Vaša prijava

Aktualac pun pitanja o održavanju cesta, COVID19 mjerama pomoći i problemu prijevoza ZET-om


U malo izmijenjenim uvjetima, zadnja ovogodišnja sjednica Gradskog vijeća započela je jutros u kino dvorani POUVG, na kojoj je utvrđena prisutnost 23 od 31 vijećnika, te je uslijedio Aktualac.

O gradskim mjerama pomoći i dječjem vrtiću u Maloj Buni

Vijećnica Katarina Šeravić Lovrak probila je led postavivši pitanje dogradonačelniku Krešimiru Ačkaru u vezi načina financijske pomoći Grada roditeljima koji imaju djecu u vrtićima, te cijele grupe koje završe u samoizolaciji, te ju je zanimalo kakav je plan za 2021. godinu, naglasivši činjenicu da je Velika Gorica grad prijatelj djece.

– I u 2021. će biti mjere za roditelje u samoizolaciji kako bi se olakšalo njihovom budžetu i pomogli da prebrode to. Upoznati smo s tim problemom, i sada već ima podosta te djece. Nisu zaboravljeni i kroz koji tjedan će to pitanje biti adekvatno riješeno – odgovorio je Ačkar.

Vijećnika Josipa Jerlekovića (HDZ) zanimalo je u kojoj fazi je dječji vrtić u Maloj Buni u kojoj je fazi s obzirom na to da je od vitalne važnosti u ovom ruralnom djelu, dok se drugo pitanje odnosilo na sanaciju županijske ceste Kozjača-Novo Brdo, gdje je 500 metara pod ingerencijom Grada, a preostalih 1500 metara pod Županijskom.

-Već nekoliko puta je vijećnik Jerleković postavio ovo pitanje o cesti, razgovarali smo o tome sa županijskom upravom za ceste. Što se tiče Grada mogu reći da je to u proračunu za sljedeću godinu i za očekivati je da će cesta biti rekonstruirana u proljeće 2021. godine – poručio je v.d. gradonačelnika Ervin Kolarec.

Na upit o vrtiću u Maloj Buni odgovor je dao Ačkar dodavši kako je potpisan ugovor o investiciji vrijednoj 3,4 milijuna kuna i naglasio kako radovi počinju idućeg tjedna. Planirani završetak radova je do sljedeće upisne godine.

O aferi Petek i studiji javnog gradskog prijevoza, te održavanju cesta

Mario Zdelar (SDP) upitao je dogradonačelnika Ačkara, koji je predsjednik goričkog HDZ-a, misli li se HDZ ispričati građanima zbog afere Petek te misle li Dražena Barišića isključiti iz stranke kako bi pokazali da ne stoje iza tih afera. Predsjednik Vijeća Neven Karas zamolio da se drži činjenica jer nije došlo do konačne presude, a Ačkar je odgovorio:

-Svatko je nevin dok mu se ne dokaže krivnja, istražni postupak je u tijeku te ga čak i ne smijemo komentirati. Naravno, ukoliko je netko kriv on će odgovarati za to. HDZ ima visoki sud časti,ali nema potrebe prejudicirati stvari, to će doći na red nakon što završi postupak – izjasnio se Ačkar.

Drugo pitanje vijećnika Zdelara bilo je o studiji javnog prijevoza za Veliku Goricu.

-Na prošloj sjednici smo pitali za to, zanima me u kojoj je to fazi i je li naručena studija ili nije-pitao je Zdelar.

-Želimo da naši sugrađani imaju kvalitetan javni prijevoz i istu cijenu karte, te da se cijena ne povećava. Kao što ste vidjeli u prijedlogu proračuna to su značajna sredstva za prijevoz predviđena, u tijeku su pregovori sa ZET-om, vjerujem da ćemo postići kvalitetno rješenje, iako moram iskreno reći da će cijena biti dosta veća, ali mi se borimo da bude to manje. Ne želimo zadirati u džepove građana. Što se tiče studije ona će biti napravljena, do kraja godine će se raspisati javni poziv i onda ćemo razmišljati možda o drugoj varijanti prijevoza, ali za 2021. moramo i želimo postići dogovor sa Gradom Zagrebom i ZET-om da prijevoz bude na razini, a da cijena karte za naše sugrađane ostane ista – poručio je Kolarec.

Rekonstrukcija Tomaševićeve i broj zaposlenih u Gradskoj upravi

HDZ-ovog vijećnika Bekića zanimao je plan rekonstrukcije cesta za 2021. godinu, te plan za Tomaševićevu ulicu budući da se radi o reprezentativnom kvartu

– Želim istaknuti da nam je jedan od prioriteta uređenje prometnica, te upravo iz tog razloga težište proračuna je na održavanju cesta. Nikad veći iznos nije bio za ovu stavku kao što će biti u Proračunu za 2021. godinu, kako u urbanom tako i u ruralnom djelu. Oko 400-injak naših sugrađana uputilo je peticiju, te moram naglasiti kako se pod obnovom Tomaševićeve ulice, podrazumijeva se izgradnja pješačkih staza, oborinska odvodnja, javna rasvjeta nova i rekonstrukcija kolnika, projekt je u ishođenju potvrde glavnog projekta, zatim slijedi utvrđivanje građevinske čestice i građevinske dozvole nakon čega ćemo neometano moći krenuti sa rekonstrukciju u proljeće 2021. godine. Planira se i rekonstrukcija Rakarske kraj Podložnice, uređenje Odranske, Školske i dijela Stepanske ulice u Donjoj Lomnici te uz Tomaševićevu i ulicu Vjekoslava Majera u Velikoj Gorici, koje bi također trebale doći na red – odgovorio je Kolarec

Vijećnika Damira Slojšeka (MOST) zanimala je promidžba Grada Velike Gorice za period 2018.-2019. i prvu polovicu 2020. godine pa je zatražio izvještaj o troškovima za promidžbu. Uz to, tražio je informaciju i o broju zaposlenih u Gradskoj upravi kao i sistematizaciju tih istih radnih mjesta, za koje će odgovor dobiti pismenim putem.

-Slojšek se potom nadovezao kako sistematizaciju i broj zaposlenih u Gradskoj upravi traži iz razloga što, kada je ova Vlast u gradu, kroz godine se broj povećao za 100 posto, a tvrdite da smo grad koji ulaže u digitalizaciju- kazao je Slojšek.

Kako stoji aglomeracija?

Vijećnik Željko Stanilović (BM365) ponovio je svoje pitanje s prošle sjednice Gradskog vijeća vezano uz izvješće nadzora radova na aglomeraciji na području Lukavca, ali ostalih cjelina.

-I prošli put sam tražio da mi se vezano za Aglomeraciju da izvješće nadzora na koji se način i kako nadziru radovi u selu Lukavec i ostalim dijelovima. Dobio sam jedan pisani odgovor koji nema veze s time. Dobio sam odgovor glasnogovornice tako da mislim da to nije korektno prema vijećnicima. Tražio bih po tom pitanju točan odgovor. Ukazao sam na određene nepravilnosti jer nisu sanirani prekopi ni priključci na kuće itd.- poručio je Stanilović.

Drugo pitanje vijećnika Stanilovića bilo je vezano uz proračun i plan održavanja cesta. Kako je kazao, dobio je poziv iz mjesta Okuje gdje je u idućoj godini u planu asfaltirati ulicu Gajec u dužini od 200 metara iako je ta ulica dugačka više od kilometra. -Mjesni odbor je rekao da ako se neće cijela asfaltirati da onda ne treba ni tih 200 metara. Jer je pitanje otkuda će se asfaltirati? Ulica ima početak i kraj. Prema tome stavite u plan da ide cijela ulica- naglasio je Stanilović.

Vezano uz aglomeraciju, odgovor na prvo pitanje  dostavit će direktor VGVodoopskrbe u pisanom obliku, a na drugo pitanje odgovorio v.d. gradonačelnika Ervin Kolarec koji je rekao da od građana u kontinuitetu dobivaju pritužbe o toj šodranoj ulici te da su razmišljanja da ta ulica u 2021. godini treba biti u punom profil riješena i da treba biti asfaltirana.

O COVID-19 mjerama za poduzetnike

Nezavisni vijećnik Alan Šembera postavio je pitanje u vezi mjera za gospodarstvenike. Kako je istaknuo, Grad Velika Gorica izašao je s određenim mjerama, međutim po mišljenju sugrađana i poduzetnika te mjere trebaju biti jače.

-Oslobađaju se za sada samo firme koje su zatvorene, a ima ih puno koje su s padom većim od 40%. Razni su prijedlozi izašli oko komunalnih naknada pa bih volio čuti što se sprema dalje- rekao je Šembera.

V.d. gradonačelnika Ervin Kolarec odgovorio je da je Grad u odnosu na 2020. godinu povećao ta sredstva na 2,2 milijuna kuna te najavio da će kroz gradska poduzeća nastaviti pomagati poduzetnike pogođene pandemijom. -Vlada RH je također donijela mjere za pogođene poduzetnike i obrtnike. Mi ćemo još svakako nastojati vidjeti što naša trgovačka društva VGKomunalac, VGČistoća, VGVodoopskrba i drugi mogu napraviti i izaći u susret onim poduzetnicima i obrtnicima koji nažalost sada trpe velike gubitke. U proračunu za 2021. godinu planirali smo sredstva za poticanje poduzetništva, a posebice za poduzetnike pogođene okolnostima uzrokovanima pandemijom koja nas prati cijelu godinu- rekao je Kolarec.

Drugo pitanje postavio je u vezi županijske ceste Črnkovec-Lazina. Kako je kazao Šembera, cesta je to koja je strahovito opterećena, a posebno gospodarskim vozilima. -Na toj cesti nije dozvoljen promet za vozila iznad 10 tona, a onuda stalno prolaze vozila s 20 tona tereta. Ako stane policija, naši gospodarstvenici i poduzetnici koji plaćaju porez plaćati će i debele kazne. Zato je pitanje kada ta cesta ide u totalnu rekonstrukciju? Kada će se njome moći legalno voziti i vozila iznad 20 tona da ne bi bilo posljedica i nesreća, ali i kazni- pitao je Šembera.

Odgovor mu je dao pročelnik Dubravko Katulić potvrdivši da u neposrednoj blizini djeluju firme s teškim vozilima. Na toj dionici, rekao je Katulić, postoji i most koji je kritičan i koji će morati rekonstruirati, ali će također morati za cijelu cestu napraviti kompletnu projektnu dokumentaciju s obzirom da sadašnja širina ne zadovoljava promet za teška vozila, a isto tako i radi mimoilaženja.

Šembera je izrazio nezadovoljstvo kako nije dobio konkretan odgovor na oba postavljena pitanja. – Djelujte, nemojte govoriti što budete. Ja sam vas pitao što imate danas, a ne što budete- poručio je Šembera.

O reciklažnom dvorištu i problemu ZET-ove javne garaže

Vijećnik Stjepan Kosić (HDZ) pitao je za radove na reciklažnom dvorištu u Velikoj Gorici koji su u tijeku.

– Dosadašnja lokacija nije u vlasništvu Grada, a s obzirom da su vlasnici najavili prodaju tog zemljišta moralo se pronaći novu lokaciju za recikažno dvorište, te su radovi počeli prije mjesec i pol dana. Sad su malo zastali zbog vremenskih uvjeta i do sredine iduće godine očekujemo završetak radova. U proračunu za iduću godinu osigurano je 2,65 milijuna kuna da bi se radovi do kraja završili. Trebali bi naglasiti da je prošle godine bio raspisan natječaj od strane Fonda za zaštitu okoliša gdje su gradovi mogli aplicirati na izgradnju reciklažnog dvorišta, a nažalost, ili na sreću, naš Grad ima dovoljan broj reciklažnih dvorišta po broju stanovnika tako da nismo mogli niti aplicirati na natječaj pa smo morali sami financirati gradnju reciklažnog dvorišta- odgovorio je na pitanje predsjednik uprave VGČistoće, Ivan Rak.

Istaknuo je Rak da je dio sredstava, oko pola milijuna kuna, osiguran od strane Zagrebačke županije a isto će i iduće godine biti aplicirano od strane Grada prema Županiji da nam opet sufinanciraju dio troškova gradnje.

Umirovljenici će dobiti božićnice i uskrsnice

Vijećnik Kosić upitao je za božićnice umirovljenicima, jesu li isplaćene i u kojem iznosu, te isto tako jesu li u planu uskrsnice u 2021. godini.

-Što se tiče božićnica za naše umirovljenike, one stižu svima onima kojima su mirovine do 2000 kuna. Tako će umirovljenicima s mirovinom manjom od 1000 kuna biti isplaćena božićnica u iznosu od 400 kuna, a oni koji primaju do 2000 kuna imaju pravo na božićnicu u iznosu od 200 kuna. U proračunu za 2021. godine osigurali smo 900 tisuća kuna za naše umirovljenike od kojih bi isplatili i uskrsnice i božićnice- poručio je Kolarec.

Damir Šimunić (SDP) postavio je pitanje vezano uz izgradnju, odnosno obnovu mosta u Čičkoj Poljani, a drugo, s obzirom da su u tijeku pregovori sa ZET-om, zanimalo ga je hoće li sastavni dio tih pregovora dogovora i ugovora biti izmještanje ZET-ove garaže iz centra Velike Gorice. Odgovore na oba pitanja dao je pročenik Katulić.

-Što se tiče mosta u Poljani Čičkoj, imamo izrađen idejni projekt. Most planiramo napraviti na način da ćemo konstrukciju raditi od betonskih elemenata, a sama ograda bit će od drvnih elemenata kako bi se dobio vizualni štit kojega imamo i sada. Već smo naručili glavni projekt ove godine, a plaćat ćemo ga, naravno, sljedeće godine. Izgledno je da ćemo s projektom krenuti 2022. godine. Što se tiče ZET-a, naravno da ćemo u pregovorima inzistirati na izmještanju garaže. Najveći problem same garaže je nulti kilometar kako ga zovu u ZET-u jer ako je taj nulti kilometar na Žitnjaku onda im je on dosta skup s obzirom na udaljenost od Gorice. U svakom slučaju to izmještanje garaže vjerojatno će se uskladiti s uvođenjem novog koncesionara na našem području- rekao je Katulić.

Odgovorom u vezi mosta u Čičkoj Poljani vijećnik Šimunić rekao je da može biti djelomično zadovoljan, jer se krenulo s nekim radnjama, ali nije krio nezadovoljstvo odgovorom u vezi ZET-ove garaže.

-Što se tiče pitanja vezanog uz garažu upravo je gradonačelnik Dražen Barišić spominjao nulti kilometar, ali je u tom dijelu na moje tada već treće pitanje o tome odgovorio da se upravo zbog nultog kilometra traži prostor u Velikoj Gorici na koji bi se izmjestila garaža. Koliko vidim, od toga neće biti ništa i naravno da time nisam zadovoljan, ali zamislite situaciju da sada dolazi sada zimsko vrijeme i da u 3 sata ujutro počinju torirati autobusi u centru Velike Gorice i što to znači za građane- završio je Šimunić.

Aglomeracija ide po dinamičkom planu

Kako napreduju radovi na aglomeraciji upitao je vijećnik Zlatko Turković (HDZ). Zanimalo ga je je li VGVodoopskrba zadovoljna radovima te prate li izvođači dinamičke planove.

Odgovorio mu je direktor VGVodoopskrbe, Krunoslav Višić, kazavši da je po pitanju dinamike radova na aglomeraciji izrazito zadovoljan iz razloga što se prati dinamika radova, a na pojedinim dijelovima je čak i povećan postotak izvedenosti prema dinamičkom planu.

-Do sada je izvršeno oko 25% glavnih kolektora bez izvedenih priključaka i sanacije prometnice.  Završena je izgradnja mreže u naseljima Lukavec, Kobilić i Bapča. Na tim dijelovima su ostala još ispitivanja ugrađenih materijala i izvođenje priključaka u pojedinim naseljima nakon čega će se stvoriti uvjeti za asfaltiranje prometnica. Što se tiče generalnog stava za asfaltiranje, s obzirom da smo ušli u zimsku službu ja bih molio sve za razumijevanje, pa da nakon što se steknu uvjeti za izvođenje takvih radova, a koje namjeravamo izvoditi na proljeće, možemo prionuti asfaltiranju- rekao je Višić.

Za sve radove koji su izvedeni u 2020. godini kazao je Višić da je intencija da se asfaltiraju u 2021. godini, a ono što se izvede u 2021. godini da se asfaltira u 2022. godini. Naglasio je pritom da je to isključivo pitanje struke. -Znači to mora biti tako zbog preporuka i zbog toga da nam se ne dogodi da nakon što se saniraju prometnice da propadne asfalt pa da moramo ići u nove sanacije- poručio je Višić.

I dalje neugodni mirisi s odlagališta u Mraclinskoj Dubravi

O neugodnim mirisima koji se šire s odlagališta Mraclinska dubrava do okolnih naselja Buševca, Mraclina, Turopolja i Rakitovca raspitivao se vijećnik Darko Horvačić (HSS) koji je upozorio da se smrad proširio do nogometnog igrališta u Buševcu. Pitao je radi li se sve na odlagalištu prema propisima. Njegovo drugo pitanje odnosilo se na sigurnost prometnice na području grada odnosno prigradskih naselja, točnije na novu cestu prema Mraclinskoj Dubravi te ulicu Dolenec u Buševcu, gdje ističe kako su podnijeli zahtjev za postavljanjem ležećih policajaca kako bi se prevenirale prometne nesreće.

-Novoizgrađena cesta prema Mraclinskoj Dubravi je opasna jer imamo liniju 800 metara, ravnu pistu, dolazimo i s jedne i druge strane u zalet, bez ikakvih usmjerivača prometa. Jel’ treba netko poginut pa da se onda sjeti netko staviti par ravnih strelica da ne dođe do nesreće? Druga lokacija je ulica u Buševcu, Ivice Golemca, križanje prema Turopolju. Nepregledan je zavoj, prije njega je sporedna ulica. Imali smo prošli tjedan nesreću, srećom ne teže ozljede, prije dvije godine MO Buševec je poslao zahtjev za ležeće policajce u tom mjestu, ali se do danas nije ništa napravilo – upozorio je vijećnik.

Na pitanje o odlagalištu Mraclinska Dubrava odgovorio mu je direktor VG Čistoće Ivan Rak rekavši kako se sve ondje radi po pravilima struke te ga pozvao da i osobno dođe vidjeti kakvo je stanje na odlagalištu, koje uskoro čeka zatvaranje.

– Pretpostavljam da kad puše vjetar da taj miris se širi prema Buševcu. Prije dvije godine smo sanirali petu i šestu kazetu, otvorena je sedma i osma, preostaje nam da popunimo devetu i desetu kazetu, kroz 3 do 4 godine bi to odlagalište trebalo biti gotovo. Nadamo se da će se do tada otvoriti i reciklažni centar jer po zakonima više nemamo pravo na širenje odlagališta Mraclinska Dubrava. Pozivam Vas još jednom da dođete da vidite kako se sve odlaže po pravilima struke i kako to izgleda – kazao je Rak.

Problem sigurnosti u prometu je ljudski faktor

O prometu je govorio pročelnik Katulić koji je istaknuo da je glavni problem sigurnosti spomenutih prometnica ljudski faktor.

– Prije dva tjedna smo imali tehnički pregled gdje nisu utvrđene nepravilnosti. Nama nije problem postaviti usmjerivače, ali ti usmjerivači s obzirom na prometnu signalizaciju ne trebaju. Razgovarat ćemo s prometnim odjelom jer nije nam problem to postaviti, no problem je ljudski faktor. Što se tiče ulice Dolenec, odgovorio je kako će ulica ubrzo biti sva raskopana zbog ugradnje kolektora kanalizacije, no ako se situacija s nepoštivanjem propisa ograničenja brzine od 50 km/h nastavi, morat će se postaviti ležeći policajci. Ja sam najveći protivnik ležećih policajaca jer ničemu ne služe osim u blizini škola. Pratit ćemo situaciju u tim ulicama, i ako će se tako nastavljati morat ćemo postaviti ležeće policajce i tamo-kazao je Katulić.

Križanje Tesle i Boškovićeve dobiva prometno ogledalo

Pitanje prometne tematike imao je i HDZ-ov vijećnik Mladen Arapović koji je istaknuo inicijativu mještana gradske četvrti Miljenko Granić koji na opasnom križanju ulica Nikole Tesle i Ruđera Boškovića traže postavljanje prometnog ogledala. Iz grada im je obećano da će to ogledalo dobiti kroz 10-ak dana radi sigurnosti prometa.

Drugo vijećnikovo pitanje odnosilo se na besplatne udžbenike i radne materijale za velikogoričke osnovnoškolce za iduću školsku godinu.

Zamjenik gradonačelnika Krešimir Ačkar istaknuo je kako su sredstva za tu namjenu osigurana u proračunu za 2021.

-Za proračun su planirana sredstva za redovne udžbenike i radne bilježnice, planiramo i potpore iz Ministarstva i Zagrebačke županije kojima bismo djeci osigurali dodatne materijale za izborne predmete. Nastavljamo i sa stipendijama za srednjoškolce koje smo uveli prošle godine koje će krenuti u rujnu da oni što lakše kupe svoj pribor I da na taj način maksimalno olakšamo roditeljima početak školske godine-kazao je Ačkar.

O biciklističkim stazama i javnoj nabavi za rasvjetu

-Zašto nije i kada će biti proveden postupak javne nabave za energetsku učinkovitu javnu rasvjetu s obzirom da vidimo iz rebalansa proračuna da troškovi za javnu rasvjetu rastu za milijun i pol kuna, za održavanje za 900 kuna? Dakle troškovi javne rasvjete se povećavaju i na taj način dvije godine gubimo s tom javnom nabavom i to je indirektna šteta proračunu za minimalno 3 milijuna kuna – kazao je vijećnik GLAS-a Pero Josipović, a iz Grada mu je odgovoreno da se taj natječaj očekuje u 2021.godini.

-Novi postupak za javnu rasvjetu i mi očekujemo jer sve što ste rekli je točno. Ako ne racionaliziramo sredstva imat ćemo znatne troškove. S obzirom na to da nam je prošli natječaj poništen. Imamo u planu za 2021.sredstva za tu uslugu, nadam se da ćemo taj natječaj provesti-kazao je pročelnik Katulić.

Drugo vijećnikovo pitanje odnosilo se na broj biciklističkih staza, a posebice za staze prema Novom Čiču i Maloj Buni – odnosno što je s projektom njihove izgradnje koja je već dugo u planu. Iz Grada mu je odgovoreno da situacija nije jednostavna jer postoji niz imovinsko pravnih odnosa koji se prethodno trebaju riješiti na zemljištima na kojima bi se gradile staze.

– Staza prema Čiču – problem su pravni odnosi, moramo otkupiti poprilično dosta zemljišta, dok to ne riješimo nećemo moći graditi. Ideja je da mi riješimo imovinsko pravne odnose, a da Hrvatske ceste izgrade tu stazu. A prema Maloj Buni, u tijeku je upis državne ceste, upisane su u k.o. Velika Gorica, Kurilovec, Mala Buna, a problem je s k.o. Mraclin i dok se to ne riješi ne možemo krenuti s tim..To nam je zapreka da krenemo. Nadam se da ćemo to riješiti u narednom razdoblju. Stvar je dogovora između Grada i Hrvatskih cesta kako bismo to mogli provesti-kazao je pročelnik Katulić.

Nastavak sjednice Gradskog vijeća uključuje točke dnevnog reda, među kojima je prva Aktualna politička i gospodarska situacija u Gradu Velikoj Gorici, a koju je zatražila oporba. Više od točkama dnevnog reda možete pronaći OVDJE.

Objava Aktualac pun pitanja o održavanju cesta, COVID19 mjerama pomoći i problemu prijevoza ZET-om pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.