U Velikoj Gorici potvrđeni novi milijuni za razvoj grada
Nakon što je nedavno Velika Gorica postala 23. ITU središte, bila je domaćin 1. sastanku Vijeća za urbani razvoj koji se održao u srijedu, 2. travnja u Poduzetničkom inkubatoru. Veliko je to priznanje za naš grad, gradonačelnika Krešimira Ačkara i njegov tim. Ovo je samo još jedan dokaz kako je Velika Gorica potvrđena kao predvodnik u realizaciji razvojnih projekata.
Inače, Vijeće za urbani razvoj uspostavljeno je s ciljem zajedničkog djelovanja i uspostave platforme za suradnju i razmjenu znanja i iskustva između Vlade Republike Hrvatske i gradova korisnika ITU mehanizma, kao temeljnih nositelja razvoja urbanih područja i oslonca policentričnog razvoja Hrvatske.
Vijećem je predsjedao predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, a na sastanku su sudjelovali brojni ministri, predstavnici Udruge gradova te gradonačelnici gradova – ITU središta.

U svom uvodnom obraćanju premijer Plenković istaknuo je kako je Vlada odlučila staviti akcent na urbani razvoj gradova te u ovoj financijskoj perspektivi odlučila napraviti veliki iskorak i uključiti sve gradove koji su sjedišta županija, a među njima je i Velika Gorica.
”Na svečanoj sjednici povodom Dana grada sredinom prosinca prošle godine najavili smo kako smo odlučili dati dodatnu snagu Zagrebačkoj županiji, koja je cijela bila naslonjena na Grad Zagreb. Smatrali smo da ste ekonomski i demografski presnažni i razvojno bitni pa smo i Veliku Goricu s 33 milijuna eura uvrstili među ITU gradove i zato je na simboličan način, upravo ovaj sastanak u Velikoj Gorici, što smatramo ispravnim i pravednim” istaknuo je premijer Plenković te nastavio:
”Takva politika nam je dala za pravo da sukladno veličini pojedinog grada dobijete jednu vlastitu omotnicu u kojoj nemate konkurenciju. Dobivate sredstva koja su važna za vaš razvoj i vaše prioritete, programe, i za ono što treba dodatno ulagati na područjima vaših gradova. Politika je jako dobra i omogućit će brži urbani razvoj, odgovoriti na izazove gradova bez obzira radi li se tu o prometu, politici stanovanja, gospodarenju otpadom, gospodarstvu ili nizu drugih aktivnosti koje trebaju činiti te sredine gdje živi najveći broj Hrvata kvalitetnijima za život. To je bio naš politički cilj i mislim da smo ga zajedničkim snagama itekako dobro pozicionirali – zaključio je premijer Plenković.

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar na početku sastanka poželio je svima dobrodošlicu u najveći grad Zagrebačke županije te šesti po veličini hrvatski grad koji svojim projektima pokreće trendove koje slijede i drugi gradovi u Hrvatskoj, poput besplatnih vrtića i lokalnog prijevoza, te je po brojnim pokazateljima jedan od najpoželjnijih gradova za život. Svim prisutnima, gradonačelnik Ačkar, simbolično je poklonio ‘Turopoljsku podgutnicu’, preteču kravate i jedan od simbola Turopolja.
”Grad Velika Gorica snažnim, jakim i jasnim koracima ide prema naprijed unazad nekoliko godina zahvaljujući snažnoj podršci te je pravi primjer koliko sinergija jedinica lokalne samouprave, županijske vlasti i Vlade RH može biti plodonosna za kvalitetniji život svih sugrađana u našim gradovima. Bilo kojoj političkoj opciji ovdje da pripadamo, moramo konstatirati činjenice da gradonačelnicima nikada nije bilo na raspolaganju ovoliko europskih i drugih sredstava kojima se realiziraju brojni projekti na zadovoljstvo svih naših sugrađana. I na tome vam predsjedniče Vlade zahvaljujem – kazao je uvodno gradonačelnik Krešimir Ačkar te dodao kako će dodijeljenih 33 milijuna eura iz ITU mehanizma, Velikoj Gorici kao i okolnim općinama omogućiti bolji i veći standard života svih stanovnika.

U sklopu sastanka, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić predstavio je novi razvojni ciklus za gradove u Hrvatskoj u okviru održivog urbanog razvoja, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić govorio je o priuštivom stanovanju i zakonodavnom okviru za razvoj gradova, a ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs o ulaganjima u obrazovanje.