Prijava

Vaša prijava

Dani europske baštine u Velikoj Gorici 2017.


muzej
Dani europske baštine u Velikoj Gorici su višednevna manifestacija kojoj je cilj promovirati baštinu u najširem smislu. Manifestacija je tematski i vremenski usklađena s nacionalnom i međunarodnom manifestacijom.

Prema prijedlogu Europskog vijeća ovogodišnja zajednička tema je Baština i priroda: krajolik mogućnosti. Velikogorička manifestacija ove će se godine baviti ljudskim djelovanjem u prostoru, transformacijama prirodnog u kulturni krajobraz te potrebnim vještinama i znanjem za obnovu i očuvanje kulturne i prirodne baštine.

P R O G R A M
Srijeda, 20.9.2017., 19 sati, Muzej Turopolja, Velika Gorica, Trg kralja Tomislava 1
Izložba fotografija: Oko mene, priroda i vrijeme

Autorica koncepcije izložbe: Dragica Dada Modrić
Autor fotografija: Mario Žilec

Kao i nekoliko godina do sada, povodom obilježavanja Dana europske baštine u Velikoj Gorici, izložba će biti postavljena u parku ispred Muzeja Turopolja. To je prilika da se tema ovogodišnje manifestacije Baština i priroda: krajolik mogućnosti predstavi kroz autorski rad u mediju fotografije velikom broju ljudi. Namjera je da se izložba održi u javnom prostoru u prirodnom okruženju te da svima bude jednako dostupna, bez zidova institucija koji ponekad mogu biti i prepreka.
Pokazati izložbu u parku u prostoru odmora, druženja i osame izvrstan je način da se ostvari jedan od najvažnijih ciljeva svake izložbe, a to je komunikacija s posjetiteljima.
Autor Mario Žilec izložbom fotografija Oko mene, priroda i vrijeme predstavit će se s tridesetak radova. Lupom svog objektiva bilježi sve ljepote prostora u kojem živi, kojem se divi, odabirući savršeni trenutak…pogled i put u vječnost. Svojim fotografijama odvest će vas u daleku povijest prizorima iz arhitekture, vratiti u djetinjstvo prepoznatljivim vizurama, pokazati snagu i moć vode, romantično vas odvojiti od stvarnosti…neće vas uvjeravati da je i priroda dio baštine, on će vam to na najjednostavniji način pokazati. Kako voljeti, živjeti, otkrivati prirodu, biti dijelom nje, a onda će vam ona zauzvrat otkriti najintimniji dio sebe, esenciju svog i vašeg postojanja…život!
Svaki prizor, krajolik ili vizura mogu od sebe dati više. Našom pozornošću dajemo joj novu dimenziju, stvarajući tako neraskidivu vezu između prirode i čovjeka. Upravo je to ono što baštinimo, ostavljamo, predajemo u ruke pokoljenjima što dolaze poslije nas.

Četvrtak, 21.9.2017., 12 – 13.30 sati, Gradska knjižnica Velika Gorica, Velika Gorica, Zagrebačka 37
Predavanje: Prirodna baština Turopolja
Predavač: prof.dr.sc. Željko Španjol, Zavod za ekologiju i uzgajanje šuma, Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Kroz predavanje prof.dr.sc. Željka Španjola „Prirodna baština Turopolja“ upoznat ćemo specifične prirodne resurse turopoljskog kraja – vegetaciju, floru, faunu, prirodne krajolike i njihovo biološko, ekološko i prostorno značenje – sve ono što je, s obzirom na neraskidivu vezu čovjeka i prirode, na specifičan način oblikovalo živote ljudi i način života na ovom području. Uz kratak povijesni prikaz suživota čovjeka s prirodom na ovim prostorima, saznat ćemo ponešto i o zakonskoj zaštiti i prijedlozima za daljnju zaštitu i valorizaciju krajobraznih cjelina u Turopolju, jer sve ono što čovjek svojim djelovanjem u dubokom prožimanju s okolišem stvara, ostaje kao baština za buduće generacije.
Rad „Prirodna baština Turopolja“ za izlaganje u sklopu programa Dana europske baštine 2017. pripremili su prof.dr.sc. Željko Španjol i doc.dr.sc. Damir Drvodelić iz Zavoda za ekologiju i uzgajanje šuma Šumarskog odsjeka Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Petak, 22.9.2017., 19 – 20 sati, kurija Modić-Bedeković, Donja Lomnica,
Duga ulica 28

Koncert: Izbor iz glazbene baštine Hrvatske
Glazbenice: Zrinka Posavec, glas
Kristina Bjelopavlović Cesar, klavir

Na programu će biti izvedena djela hrvatskih skladatelja Dore Pejačević, I. L. Kalinskog, D. Bobića, E. Cosetta, A. Dedića i A. Kabilja, kao i tradicionalne pjesme iz cijele Hrvatske, posebice starogradske pjesme. Kroz ovaj program moći ćete čuti popularne skladbe koje pripadaju imenima klasičnih kompozitora, Pejačević, Kalinski, Cosetto ali i skladbe naših najpoznatijih šansonijera Dedića i Kabilja koji su obilježili hrvatsku glazbenu scenu te ostavili za povijest nezaboravne melodije napisane na umjetničke tekstove pjesnika s kraja 20. stoljeća i početka 21. stoljeća.
Velika inspiracija skladatelja je bila bogata hrvatska tradicijska glazbena baština. Ovim koncertom vraćamo se tradicijskoj glazbi Hrvatske…ogoljenoj, ali opet u novom zvukovlju dueta koji će donijeti hrvatske narodne pjesme u sasvim novom ruhu.
Raznolikost stilova koje povezuje hrvatski jezik i autentična interpretacija dviju glazbenica ovaj program čini izazovnim ne samo za njih kao izvođačice nego i za publiku.
D. Pejačević – Zašto
I. L. Kalinski – Kaj je ono mesečina
D. Bobić – Ljubav se ne trži
I. Brkanović – Uspavanka
E. Cosetto – Durme, durme
A. Dedić – Tamo da putujem
A. Kabiljo – Netko tvoj
Arr. Z. Posavec- K. Bjelopavlović Cesar- O gdje si dušo
Arr. Zrinka Posavec- Oj vulica
Arr. K. Bjelopavlović Cesar- Jesen stiže dunjo moja
Arr. Z. Posavec- K. Bjelopavlović Cesar- Oj šumice zelena

Petak, 6.10.2017., 9.30 – 15.30 sati, Stari grad Lukavec, Lukavec
Radionica: Tehnike zidnog slikarstva
Voditeljica radionice: izv.prof.mr.art. Suzana Damiani, Odsjek za konzerviranje i restauriranje umjetnina, Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu
Suradnici: profesori i studenti na Odsjeku za konzerviranje i restauriranje umjetnina, Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu
Prošle godine u Starom gradu Lukavcu održana je Radionica tradicijskih umijeća potrebnih za obnovu kulturne baštine. Radionica je izazvala veliki interes javnosti te je izrasla u višegodišnji projekt kojem je cilj kroz niz tematskih radionica pokazati i promovirati znanje i vještine potrebne za obnovu kulturnih dobara. Ove godine studenti Akademije likovnih umjetnosti, Odsjeka za konzerviranje i restauriranje umjetnina, uz vodstvo profesorice Suzane Damiani, demonstrirat će proces restauracije zidnog oslika. U sklopu jednodnevne radionice demonstrirat će se sve faze radova, a sudionici će se upoznati s osnovnim pojmovima o tehnikama i materijalima koji se koriste u izradi zidne slike. Sudionici će imati priliku i samostalno izvesti fragment zidne slike te se na taj način i neposredno upoznati s tom tehnikom. Radionica je namijenjena svim dobnim skupinama, s tim da se aktivnosti za najmlađe sudionike ograničavaju na slikanje na žbuci koja je već pripremljena.
Aktivnosti:
• kratko uvodno predavanje s osnovnim pojmovima vezanim za zidne tehnike
• izrada skice, crteža, kartona
• izrada vapnene žbuke
• priprema zida
• polaganje žbuke na zid (arriccio, intonaco)
• tehnike prijenosa crteža
• priprema pigmenata
• izvedba fresco zidne slike

Trajanje radionice: 1 sat za najmlađe sudionike; 5 sati za ostale (cijeli proces)
Prijave za sudjelovanje na radionici primaju se do četvrtka, 5.10.2017. na mail: kultura@gorica.hr
Polazak autobusa iz Zagreba u 9:00 sati, Trg I. Mažuranića 14 (ispred Etnografskog muzeja), iz Velike Gorice u 9:20 sati, povratak u 15:30 sati. Prijave na mail: kultura@gorica.hr


120 godina DVD-a Kuče

Prezentacija borilačke vještine judo