Na današnjoj sjednici Gradskoga vijeća izglasan je gradski proračun za 2020. godinu. Najveći proračun u povijesti Grada Velike Gorice predviđa cijeli niz projekata i programa.
Vanjski bazeni s toboganima i vodenim atrakcijama
Među takvim projektima svakako su i vanjski bazeni planirani za gradnju u sljedeće dvije godine na lokaciji uz sadašnji zatvoreni bazen. Predviđa se izgradnja vanjskih bazena, veći bazen veličine 50 x 25 m kojim će se zadovoljiti potrebe za razne vodene sportove i održavanje sportskih takmičenja, te manji rekreativni bazeni nepravilnog oblika vodenih površina podijeljenih suženjem na dvije namjene ukupne površine cca 800 m2.
Veći dio rekreativnog bazen s toboganima, te vodenim atrakcijama planiran je do dubine od 1,30 m, dok je manji dio bazena, kao zasebna cjelina, namijenjen najmlađim uzrastima djece s vodenim atrakcijama i toboganom za malu djecu i dubinama do 30 cm. Oko bazena planirane su površine za provođenje vremena na otvorenom, sunčališta, tribine, ugostiteljstvo i dr. U 2020. godini radovi će koštati 6,5 milijuna kuna, a još toliko se očekuje i za sljedeću proračunsku godinu kada bi vanjski bazeni bili u funkciji.
Zgrada “Stare općine” uz Muzej Turopolja ide u rušenje, a za 9,4 milijuna kuna gradi se novi objekt javno-društveno-gospodarske zgrade upravno-poslovne namjene. U prizemnoj etaži planirani su poslovni prostori za najam, dok će se prostori na gornjim etažama koristiti za potrebe Grada.
Sljedeće godina planira se i početak projekta gradnje Poduzetničkog inkubatora za što je planirano 4 od očekivanih 20 milijuna kuna vrijednosti radova.
Novi vrtići u Selnici i Maloj Buni
Nizu novih gradskih vrtića dodat će se i onaj u Selnici. Tamo je planirana izgradnja dječjeg vrtića s prostorima društvene namjene. Izgradnjom dječjeg vrtića bit će dostupna kvalitetna usluga predškolskog odgoja za djecu s područja Selnice Ščitarjevske kao i okolnih područja s mogućnošću smještaja 60 do 70 djece u tri odgojne skupine. Vrijednost gradnje je 7,2 milijuna kuna.
Od ulaganja u društvene domove izdvojimo samo ono najveće od dva milijuna kuna u Društveni dom Mala Buna gdje se planira izgradnja novih prostorija za dječji vrtić.
Parkiralište u Pucekovićevoj ulici
Sljedeće godine planira se i gradnja jednog novog parkirališta u Pucekovićevoj ulici vrijednog 2,8 milijuna kuna. Izgradnju parkirališta potrebna je s obzirom na potrebe Dječjeg vrtića, Doma zdravlja, OŠ E. Kumičić, te okolnih stanara.
U proračunskim stavkama nisu vidljivi radovi na gradnji biciklističkih staza, no ipak se jedan projekt veže i uz rekreaciju na dva kotača. Tako je planirana izgradnja Pump track staze – asfaltirane i denivelirane staze uz Rakarsku cestu u zoni Sportsko rekreacijskog centra Velika Gorica za potrebe rekreacije građanstava posebno mlađe populacije biciklista, skateboardera i rollera. Vrijednost radova je nešto ispod milijun kuna.
Završetak gradskog groblja
Nastavlja se i gradnja objekata na grobljima. Tako se planira završetak oproštajne građevine i uređenje groblja Dubranec s 1,5 milijuna kuna, proširenje parkirališta groblja Ščitarjevo te postavljanje oproštajne građevine u Šiljakovini. Najveća ulaganja od 8 milijuna kuna planirana su za završetak gradnje oproštajne građevine groblja Kušanec.
U gradnju će i novo Reciklažno dvorište Velika Gorica za koje je ishođena građevinska dozvola, no samo u dijelu koji se odnosi na izgradnju platoa reciklažnog dvorišta, dok će druge dvije faze izgradnje, Centar ponovne uporabe i pretovarna stanica, za sada ostati na čekanju.Vrijednost prvih radova nedaleko postojećeg reciklažnog dvorišta je 3,6 milijuna kuna.
Kultura
Za Stari grad Lukavec i dalje je fokus na razvoju projekta Ladovo i očekivanju da iz njega se oživi cijeli prostor oko dvorca. U Novom Čiču ove je godine srušen objekt na kojemu će 2020. godine niknuti 1,2 milijuna kuna vrijedna zgrada novog Edukativno-kulturnog centra u Novom Čiču, projekt težak 3,1 milijuna kuna, koji će se opremati 2021. godine. Nova namjenu dobit će kurija Alapić u Vukovini i to kao muzejsko-galerijski prostor za što se podrazumijeva uređenje dijela prostora za likovni postav te prezentaciju kulturnog i povijesnog života kurije i njezinih vlasnika uz primjenu multimedije. Obnova će planirana kroz tri godine s početnih 2 milijuna kuna planiranih za sljedeću godinu.
Najveće ulaganje u kulturi bit će ono u izgradnju Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja i muzejskog depoa financirana s 85% iz EU fondova. Nova građevina, koja bi uz depo osigurala Muzeju i druge prostore (urede, knjižnicu, dvoranu za predavanje i radionice), planira se izgraditi u dvorištu iza zgrade bivše galerije Kordić, preko puta crkve. Ovaj objekt bi se gradio kroz dvije godine te je u dvogodišnjem planu proračuna predviđeno 10 milijuna kuna, a nevezano uz ovaj projekt kreće i energetska obnova postojeće zgrade u kojoj su sada gradski uredi Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i EU fondove. Vrijednost obnove “starog rodilišta” je oko 5 milijuna kuna.