Prijava

Vaša prijava

Velikogorički vremeplov: Bogata povijest Gradskog groblja na Visokom brijegu

[]

gradskog groblja

Dušni dan je blagdan kada se sjećamo svojih pokojnika, odlazimo na groblje, nosimo cvijeće i palimo svijeće. Brojni Goričani danas će otići do Gradskog groblja u Zagrebačkoj ulici koje ima bogatu povijest. Groblje se koristi od 1891. godine nakon što je groblje koje se nalazilo u blizini kapele svetog Lovre postalo premalo.

Kako otkrivaju Branko Dubravica i Agneza Szabo u knjizi Velikogorički leksikon, groblja su u srednjem vijeku u pravilu bila oko župnih crkava, a neki su se pokapali u same crkve. Tako je bilo i u Velikoj Gorici do kraja 18. stoljeća kada je car Josip II zabranio ukope u crkvu, a župna se groblja nisu smjela graditi oko crkve.

Godine 1785. otvoreno je privremeno župno groblje za koje se pretpostavlja da se nalazilo uz samu cestu Zagreb-Sisak. Godinu dana kasnije nastalo je groblje u blizini današnje kapele svetog Lovre koje se koristilo od 1786. do 1891. godine.

Na groblju u Visokom brijegu sagrađena je kapela svete Filomene koja je završena godinu dana nakon otvaranja groblja. Kapela je izgrađena od ostavštine Imbre Trupkovića.

Danas više nije moguće širenje groblja zato je izgrađeno novo gradsko groblje u Kušancu u kojem su prvi ukopi počeli u ljeto 2012. godine. Izgradnja novog groblja u Kušancu počela je 2009. godine.

Predviđeno je ukupno 25.657 grobnih mjesta i to klasičnog ukopa s travnatim terenom, klasični ukop s kamenim okvirima, klasične grobnice s kamenim okvirima, eliptični gajevi urni, te prostor za posipanje pepela.

Objava Velikogorički vremeplov: Bogata povijest Gradskog groblja na Visokom brijegu pojavila se prvi puta na Gorica Info.