Na području Zagrebačke županije živi više od 25 tisuća osoba starijih od 75 godina. Mnogi od njih žive sami, bez pomoći obitelji jer su djeca odselila u druge krajeve ili o njima nitko ne brine. Starim, usamljenim i bolesnim osobama i osobama s invaliditetom svakodnevni život pokušava se olakšati kroz projekt „Zaželi“.
U Velikoj Gorici projekt provodi Gradsko društvo Crvenog križa koje je zaposlilo 10 žena koje brinu o starijim osobama i osobama s invaliditetom. Pružaju im besplatnu uslugu pomoći u kući koja uključuje nabavu hrane, lijekova, pripremu obroka, pospremanje stana ili kuće, brigu o njezi, razgovor i druženje…
Interes je veliki, imamo i listu čekanja
Projekt je krenuo ovog proljeća i trajat će 36 mjeseci, a potporu i podršku u svakodnevnom životu dobilo je 60 osoba s područja Velike Gorice. Interes za pomoć u kući je veliki, postoji i lista čekanja, a javni poziv za prijavu je trajno otvoren, kaže Renata Deak, ravnateljica Crvenog križa. Svakog korisnika gerontodomaćica obilazi dva puta tjedno, a svaka domaćica ima šest korisnika.
Projekt “Zaželi” vrijedan je 495 tisuća eura koji su osigurani iz Europskog socijalnog fonda. Partneri na projektu su Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija. Grad je osigurao sredstva za topli obrok zaposlenim ženama, županija sufinancira regres i božićnicu dok troškove prijevoza pokriva Crveni križ.
Među domaćicama je i Josipa Komšić iz Velike Gorice koja je prije radila u zračnoj luci. Njezini korisnici su na području grada, obilazi ih svaki drugi dan.
– Naši korisnici nas uvijek dočekaju s osmijehom na licu, jedva čekaju da dođemo, uljepšamo im dan, pomognemo u kući, počistimo, razgovaramo i družimo se. Svima im nedostaje razgovor jer su sami – priča Josipa.
Kod svakog korisnika je najmanje dva do tri sata, a svaki dan obiđe po troje korisnika. I ja ću jednom biti starija osoba i nadam se da će i meni netko pomoći – kaže Josipa.
Snježana Sudar iz Ribnice ima dugogodišnje iskustvo brige o starijim osobama. Radila je ranije u Crvenom križu na projektu Kućna njega i pomoć u kući, a radila je i u domu za starije na odjelu za palijativnu skrb.
– Volim raditi sa starijima osobama. Moji korisnici su jako sretni kada dođem, znaju me čekati sa skuhanom kavom, nedostaje im razgovora i druženja. Mi tim ljudima dođemo kao rame za plakanje, nije tu bitna samo pomoć, kuhanje, pospremanje i čišćenje ili odlazak u trgovinu po hranu. Svi ti ljudi su jako usamljeni i ponekad se čini da je važniji ljudski kontakt, razgovor i slušanje od same pomoći u kućanstvu, pojašnjava Snježana.
Na području Pokupsko provode se dva projekta „Zaželi“
I u općini Pokupskom provodi se projekt pomoći starijima i to ne jedan nego dva. Jedan projekt provodi Općina Pokupsko, a drugi udruga Kupa – rijeka života.
Općina je zaposlila petnaest žena s kojima je potpisan ugovor o radu na određeno vrijeme.
– Naše gerontodomaćice će tijekom 34 mjeseca pružati usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu osobama starije životne dobi kao i onima s invaliditetom. Osim njih na projektu je zaposleno i dvoje mladih s područja naše općine na radna mjesta voditelja i asistenta projekta koji će obavljati administrativne i tehničke poslove tijekom provedbe projekta.
Vrijednost projekta, financiranog iz Europskog socijalnog fonda plus, iznosi 765.000,00 eura te su svi planirani troškovi u potpunosti prihvatljivi – ističe načelnik Božidar Škrinjarić.
Udruga Kupa rijeka života zaposlila je 10 žena koje će sljedeća 33 mjeseca pomagati starijim osobama i osobama s invaliditetom. Iz udruge pojašnjavaju kako će projekt “Zaželi bolje sutra 2” trajati 36 mjeseci, a ukupna vrijednost ugovora je 495.000 eura.
Pružanje usluge potpore i podrške počelo je 1. lipnja za 60 korisnika, a radi se o osobama starijima od 65 godina i odraslim osobama s invaliditetom s područja Općine Pokupsko – kaže Dario Sučec, predsjednik udruge.
Županija financira božićnice i regres za domaćice
U provedbu projekta „Zaželi – prevencija institucionalizacije“ uključila se i Zagrebačka županija koja financira božićnice i regres za 90 gerontodomaćica koje su zaposlene preko Crvenog križa.
Županija je za božićnice i regres osigurala više od 68 tisuća eura. Gerontodomaćice kroz ovaj projekt skrbe o gotovo 550 korisnika s područja cijele županije.
*** Tekst je dio projekta Naša županija ***
Objava Ovih 10 žena brine o starijima osobama koje žive same i bez pomoći obitelji pojavila se prvi puta na Gorica Info.