Prema podacima CroDiab Registra, u Hrvatskoj je prošle godine bilo registrirano 395.058 osoba sa šećernom bolesti, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. U Zagrebačkoj županiji je više od 42 tisuće oboljelih, dok je broj osoba koje ne znaju da imaju dijabetes znatno veći.
Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 % oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih veći od 600.000. Šećerna bolest je četvrti vodeći uzrok smrti sa udjelom od 7,8 % u 2022. godini.
Stručnjaci smatraju kako svijetom vlada prava epidemija šećerne bolesti. Više je razloga zašto se to događa, a najznačajniji je promjena načina života koju obilježava veći unos visokokalorične hrane i smanjena tjelesna aktivnost.
Ništa bolja situacija nije ni na velikogoričkom području. Na području našeg grada i susjednih općina ima oko sedam tisuća registriranih dijabetičara, kaže nam Marica Varjačić, predsjednica udruge VG Dijabetičar.
Iako se redovito organiziraju preventivne akcije na kojima građani imaju priliku izmjeriti šećer i tlak, to očito nije dovoljno da bi se otkrili svi oni kod kojih bolest još nije dijagnosticirana. Jedna od udruga koja tijekom cijele godine organizira različite zdravstveno-edukativne akcije je i VG Dijabetičar.
Više od 100 građana svaki mjesec u udruzi kontrolira dijabetes
Udruga je osnovana 2010. godine i od samog osnutka promiče svijest o važnosti liječenja i ranog otkrivanja šećerne bolesti.
VG Dijabetičar trenutačno ima više od 80 članova koji se redovito sastaju. Svaki utorak i petak od 10 do 12 sati građani mogu doći u udrugu, izmjeriti šećer i dobiti odgovore na sva pitanja – kaže Marica. Mjesečno im se obrati više od 100 osoba, a brojni naši sugrađani upravo nakon razgovora s Maricom i njezinim volonterima odluče se javiti svom liječniku.
Volimo organizirati i akcije na otvorenom jer nas tada građani vide, priča Marica. Onda se nekako lakše odluče da im pogledamo kako stoje sa šećerom. Zato smo tu na Tržnom centru, na Radićevu trgu ili kod Robne kuće. To su gorička frekventna mjesta gdje nas lako mogu pronaći.
Kada dođe do komplikacija zbog dijabetesa, onda je to veliki problem
Dijabetes je bolest koja ne boli. Vi možete jesti, piti, hodati… dok ne dođe do komplikacija, a kada dođe do njih onda je to veliki problem. Može se dogoditi da dobijete žulj i imate šećer koji se ne regulira, ako taj žulj niste sanirali kod liječnika, za otprilike mjesec danas možete ostati bez stopala, upozorava Marica Varjačić.
Ljudi su kada je dijabetes u pitanju dosta nemarni, govori nam Marica, imamo sve više mladih pacijenata koji ne pridaju dovoljno pažnje ovoj bolesti. Dijabetes je pošast modernog doba, neurednog života, svi bi nešto brzo, ne jedemo sa žlicom radije se nešto kupi u pekari, a to nije dobra prehrana ni za mlade a kamoli za stare. Trebali bi se više kretati, manje sjediti. Nisu samo mladi na mobitelima nego i stari, svi nešto tipkaju umjesto da hodaju, kaže Marica.
„Da nisam otišao liječniku, možda danas ne bi bio živ“
Koliko je važno voditi brigu o zdravlju pokazuje i primjer našeg sugrađanina Vinka Tunjića, 75-godišnjeg umirovljenika.
Prije 15 godina krenuo je s terapijom za dijabetes koju je koristio neko vrijeme, a onda jednostavno zaboravio. Dvije godine kasnije liječnica obiteljske medicine kontrolirala mu je šećer koji je bio 22. Tada se ponovno javio liječniku u Vinogradskoj bolnici i krenuo ozbiljnije se baviti kontrolom dijabetesa.
– Sada idem redovno na kontrole, pazim na sebe i svoje zdravlje i evo sada je šećer 5,6. Isto tako redovito uzimam terapiju. Da se nisam prije 12 godina odlučio ići liječniku, možda danas ne bi bio živ – kaže vitalni umirovljenik.
Aktivan je i udruzi VG Dijabetičar, redovito odlazi na edukativna predavanja na kojima se, kako kaže, uvijek nešto novo nauči.
Katica Tonković živi u Velikoj Gorici, ima 74 godine, redovito ide liječniku, jako pazi na svoje zdravlje, a kada ima priliku iskontrolira šećer i tlak.
– Pazim na prehranu, bavim se sportom, trčim dok je toplo vrijeme, a sada tijekom zime hodam. Važno je kada dođete u godine da jako pazite na sebe i svoje zdravlje– poručuje Katica.
Spomenimo i da se osobama koje boluju od dijabetesa preporučuje cijepljenje protiv pneumokoka. Za njih ova bolest može imati najteže posljedice poput teške upale pluća, koja nerijetko može dovesti i do fatalnog ishoda.
Hrvatski savez dijabetičkih udruga i ove godine provodi kampanju „Reagiram i preveniram” kojom promovira prevenciju respiratornih bolesti, posebno pneumokokne, cijepljenjem rizičnih skupina bolesnika.
Građani se cijepiti mogu kod izabranog obiteljskog liječnika ili u županijskim zavodima za javno zdravstvo.
Županija podupire udruge koje se bave prevencijom bolesti
Zahvaljujući akcijama mjerenja šećera VG Dijabetičara mnogi su građani na vrijeme otkrili da boluju od ove bolesti. Rad udruga koje se bave prevencijom raznih bolesti redovito podupiru Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija.
Žuanija svake godine kroz javni poziv izdvaja sredstva za preventivne programe koje provode zdravstvene županijske ustanove, ali i programe koje provode udruge koje djeluju na području županije ili za korisnike s područja županije. Ove će godine dodijeli 400 tisuća eura za financiranje programa i projekata zdravstvenog, socijalnog i humanitarnog značenja.
I zato sljedeći put kada imate priliku izmjeriti tlak ili šećer u akciji koju organiziraju udruge, iskoristite je i prekontrolirajte svoje zdravstveno stanje.
*** Tekst je dio projekta Naša županija ***
Objava Dijabetes je pošast modernog doba i neurednog života: Sve više obolijevaju mladi pojavila se prvi puta na Gorica Info.