Pred nama je najljepši i najradosniji mjesec u godini prepun blagdana, obiteljskih druženja, finih ručkova, večera, kolača, raznih događanja, gužvi po trgovinama… Kako preživjeti prosinac i blagdanske gužve, kako se organizirati da sve prođe bez stresa, da kuća bude uredna, hrana fina, a obitelj sretna i zadovoljna, a domaćica ostane psihički koliko toliko zdrava? Razgovarali smo s našom sugrađankom Ivanom Šušković, koja stoji iza profila idemo_redom i bavi se savjetovanjem o organizaciji i raščišćavanju prostora. Ivana svojim objavama motivira pratitelje da planiraju kupovine, riješe se suvišnih i nepotrebnih stvari iz doma, od odjeće do sitnica koje stoje negdje u ladici.
Kako kaže, pomaže ženama da što jednostavnije očiste, raščiste i organiziraju dom tako da im ostane vremena za pravi život.
Ivana je zaposlena, majka dvoje djece, a na Instagramu je prati 43,5 tisuća pratitelja. Za Goricu.info otkriva kako se organizirati i imati divne blagdane s prekrasnim borom, poklonima, bogatim blagdanskim stolom…
Uoči blagdana pod posebnim su pritiskom zaposlene žene i mame koje pokušavaju pripremiti što više kolača, ispeći najfiniju puricu, kupiti poklone za klince, obitelj, rodbinu i prijatelje… Kako najbolje isplanirati vrijeme i organizirati kućne poslove uoči blagdana?
– Ja bih ovdje stavila naglasak na to koliko se očekuje od žene. Spontano nam se nameće i pitanje – je li svaka dobra mama za Božić – umorna? Čini mi se da su se u zadnjih par godina ipak počela rušiti razna “moranja” u glavama nas žena pa tako često čujemo i “ne moram ja ništa”, ali činjenica je da nam je duboko usađena ta briga da sve mi moramo ušuškati, jer ako nećemo mi – tko će? Mislim da si možemo uvelike olakšati pravovremenom pripremom, delegiranjem zadataka ukućanima i u konačnici – uvođenjem zdrave prakse da se ne mora napraviti sve da bi bilo lijepo.
Moj savjet je početi s pripremama na vrijeme, početak prosinca je idealno iako se neki pokloni mogu kupiti puno ranije. Imajte popis svega što ste zamislili odraditi do Božića i ako vam se na papiru učini previše, u stvarnom vremenu bit će sigurno previše. Raspodijelite poslove po danima tako da ne osjećate pritisak i umor kad u zadnjem tjednu pokušate ugurati generalku cijele kuće. Osim čišćenja, smatram da je u ovom periodu jako važno raščistiti dom, pogotovo dječje igračke zbog velikog priljeva novih. Ako si zatrpate dom s puno stvari, ukrasa, poklona, igračaka, puno teže ćete ga očistiti.
Živimo pod pritiskom društvenih mreža
Na društvenim mrežama gledamo prekrasno ukrašene tuđe domove, sve je uredno složeno, bez neopeglanog veša i prašine po namještaju, svi sretni i nasmijani… Zbog takvih prikaza nerealnog života mnoge žene su pod pritiskom i u stresu pred blagdane. Koliko je takva slika realna i stvarna? Dugo ste na društvenim mrežama, prati vas jako puno osoba, što biste poručili našim čitateljicama i čitateljima?
– Tih nekoliko montiranih kockica dnevno koje možete vidjeti na društvenim mrežama samo su jedan mali dio nečijeg života. I to uljepšan, provučen kroz filter, kadriran i prikazuje točno ono što autor želi. Moramo napokon shvatiti da rijetko tko snima prljavo suđe (osim mene ponekad kad želim motivirati pratitelje, sebe kad se osjeća loše, djecu koja vrište ili partnera koji je bezvoljan).
Nikome ne pada na pamet u tim trenucima paliti kameru, ali ti trenuci svakako postoje. Mislim da je ključ u balansu – pokazati i realan život i lijepe kadrove, jer svatko od nas dolazi na društvene mreže iz nekog razloga – mene npr. motiviraju lijepo uređeni interijeri, inspiriram se gledajući druge kako rade nešto vlastitim rukama, saznam o nekim novim proizvodima, nasmijem se. Kad bi svi pokazivali samo realan život, mislim da na društvene mreže više nitko ne bi zalazio. Uzmite od društvenih mreža ono najbolje – iskustva ljudi, smijeh, razbibrigu i ideje, a ako se nakon posjete Instagramu ne osjećate dobro – provjerite kakve profile pratite.
Božić nije utrka, Božić je prije svega mir
Mnoge se žene hvale s količinom ispečenih božićnih kolača. Trebamo li zaista ispeći 10 vrsta različitih kolača i onda se srušiti od umora ili su dovoljne i dvije vrste, a mogu poslužiti i oni iz trgovine?
– Tko određuje što je dozvoljeno, a što ne? O čijem to mišljenju toliko ovisimo i tko nam može narušiti sliku o sebi? Zašto smo toliko nesigurni da mislimo da ne vrijedimo ako kupimo kolače, a ne ispečemo ih?
Mislim da smo se jako pogubili u konzumerizmu i da ćemo radije baciti hranu (na Božić) nego da ne daj Bože ispečemo samo dvije vrste kolača. Potpuno smo izokrenuli vrijednosti, trčimo za stvarima koje onda trpamo u sebe ili na sebe ili zatrpavamo domove i uz sve to, osjećamo se praznije nego ikad.
Božić nije utrka, Božić je prije svega mir i zapitajmo se kako ćemo više vremena provesti sa svojim najmilijima jer to vrijeme nam stalno izmiče, kako ćemo unijeti radost i veselje u dom. Hoćemo li to doista dobiti s 10 vrsta kolača i umornom mamom?
Napravite popis, a dio poslova odradite ranije
Kako se organizirati da se prosinac ne pretvori u sprint po trgovinama u potrazi za poklonima, sitnicama, novim kuglicama za bor…? Možete li podijeliti s nama koji savjet za bolju organizaciju vremena uoči blagdana?
Mislim da organizacija uključuje popise puno ranije nego što se misli. Pokloni se mogu kupiti puno prije predblagdanskog razdoblja. Ako ih niste kupili ranije, bilo bi dobro barem imati popis ljudi kojima želite nešto kupiti. Zašto popisi? Jer bacanjem na papir izbacujemo popise iz svog uma i tako ga rasterećujemo. Stavljanjem svega na papir kao da smo jedan dio posla već riješili – o tome ne moram non-stop razmišljati.
Već sada možete kupiti gotovo sve sastojke za božićne kekse/kolače koje mislite peći, zašto čekati zadnji tjedan? Isto vrijedi za piće, neće se pokvariti. Zadnji tjedan ostavite za stvari koje nikako ne možete napraviti unaprijed (nabava hrane za Badnjak i Božić) i za one koje ste zaboravili. Ali nikako za sve. Ako imate 10 minuta za društvene mreže ili za čitanje ovog članka, sigurna sam da imate i za jedan kvalitetan popis, a od njega kreće sve.
Djecu ne treba zatrpavati poklonima
U prosincu osim Božića imamo i svetog Nikola, u Turopolju se slavi i sveta Lucija. Puno je to blagdana, djeca očekuju poklone, uvijek je to nešto što su negdje vidjeli ili čuli od prijatelja. Kako odoljeti dječjim nerealnim željama, treba li kupiti jedan veliki poklon ili možda više malih? Kako vi to rješavate s vašom djecom?
Kod nas je uvijek bila priča da sveti Nikola donosi male darove (jer on hoda sam s vrećom), a Djed Božićnjak veće jer ipak on ima saonice i sobove. I Nikoli se ne pišu pisma, on donese što može…tako da su naša djeca navikla dobiti slatkiše ili eventualno neki manji dar u čizmicu jer u čizmicu ni ne stane puno.
Roditelji, ali i bake i djedovi, često djeci žele priuštiti sve, možda zato što oni nisu imali. Ali tako smo upali u novu zamku – kad imaš sve, kao da i nemaš ništa. Djeci više ništa nije posebno, ničega nisu željni i ništa ne iščekuju, jer sve uvijek dobiju odmah i sad – a to je puno veći problem. Nije lako, no ako želite najbolje za djecu, a svaki roditelj će to potvrditi – napravite mali pokus: sklonite im 70% igračaka i gledajte kako se s onim što im je ostalo igraju ljepše nego ikad….
Ako redovito čistite dom, pred Božić nemate puno posla
Imate li savjet za blagdansko uređenje doma? Kada početi, treba li zaista oprati sve zavjese, ribati prozore, pomicati namještaj ili se dio tih poslova može obaviti ranije ili ostaviti za siječanj i posvetiti se obitelji i druženju?
Ja nisam za generalke, nikad, pa ni sad. Smatram da ako planski čistimo svoj dom kroz godinu, ostane nam tek par velikih poslova koje radimo jednom ili dvaput godišnje, pa to onda može biti u ovo predblagdansko vrijeme. U to spada pomicanje velikog namještaja, pranje zavjesa, prozora, pećnice…za svakog taj je popis drugačiji. No, ako sve ostalo radimo redovito kroz godinu, ovi poslovi neće nam teško pasti, čak štoviše – lijepo je povremeno pročistiti prostor tako da se sve izmakne i počisti, a ima li ljepšeg vremena za to od ovog prije Božića?
Isto tako, ako osjećate da ste krenuli prekasno, bez plana, ako vam je jako puno posla ostalo netom prije Božića, presložite si prioritete: odradite ono što mislite da će vam donijeti mir i da nećete pasti s nogu, a ostalo otpustite – iza Božića slijedi skroz nova godina u kojoj imate priliku odraditi sve što vas muči.
Ivana savjetuje kada je najblje kupiti božićni nakit
Kupujete li svake godine božićnu jelku, novi nakit, što radite s onima od prošle godine?
Nipošto! Prvo, nemam pojma gdje bih spremila sav taj nakit, drugo, ne pada mi na pamet trošiti svake godine novac na to, postoje puno pametnije stvari. Ako već planirate kupiti nove ukrase, učinite to u siječnju za sljedeću godinu, sve je duplo jeftinije. Čula sam i zgodnu foru da se zamijenite za ukrase s prijateljicom/susjedom/sestrom pa tako svi imate nove ukrase, a ništa novo niste kupili.
Koji bor je bolje odabrati prirodni ili umjetni?
Mi imamo umjetni već nekoliko godina i mislim da ga nećemo promijeniti nikad. Uložili smo jednom i ne moramo brinuti svake godine o tome. Isto tako, podržavam kupnju pravih borova u teglama ako se poslije ponovno sade, jer ono tužno bacanje borova po kantama za smeće je jednostavno neprihvatljivo za mene…
Blagdani su se za mnoge pretvorili u priliku za pokazivanje što su sve kupili i stavili pod bor. Koliko takav način života utječe na djecu? Gdje su granice roditeljskom pretjerivanju i kakvu poruku šaljemo djeci ako im se ispuni baš svaka želju, a oni za dva dana izgube interes za dobivene poklone?
Kad bih sad rekla samo – trebamo biti skromni, to bi bilo vrlo površno od mene. Djeca razgovaraju međusobno, hvale se skupim poklonima koje su dobili, a djeca teško u tom dobu razumiju čemu ih želite naučiti za budućnost. Uglavnom se samo osjećaju loše jer i oni nisu dobili električni romobil ili igraću konzolu ili neki drugi skupocjen poklon.
Tako da, puno razgovora od malih nogu je potrebno da bi razumjeli da nije sve u stvarima…treba tako živjeti i ostatak godine, pa onda pokloni u ovo vrijeme neće biti problematični. I naravno, sve kreće od nas roditelja. Ako mi živimo tako da cijenimo prave vrijednosti i ne liječimo manjak vremena novim igračkama – s vremenom će i djeca preuzeti te vrijednosti od nas.
Objava Profesionalna organizatorica Ivana Šušković savjetuje kako preživjeti blagdanske gužve pojavila se prvi puta na Gorica Info.