Prijava

Vaša prijava

Započela su istražna bušenja na geotermalnoj bušotini: Prvi rezultati bit će poznati u lipnju

[]

bušenja

Započela su bušenja na istraživanju geotermalne energije na bušotini pored Velike Gorice. Radi se o ključnoj fazi u istraživanju geotermalnog potencijala u našem gradu, a bušotina se nalazi uz cestu D30 prema Sisku. Već u lipnju trebali bi doznati potencijale istražne bušotine VGGT-1.

Foto: Gorica.info

Na svečanom obilježavanju početka radova, gradonačelnik Krešimir Ačkar ocijenio je da se radi o povijesnom trenutku za Veliku Goricu.

– Ovo je početak kraja problema skupoće grijanja u zgradama. Već desetljećima znamo za geotermalni potencijal našeg područja, a sada ga konačno počinjemo koristiti. Uz pomoć geotermalnog potencijala možemo riješiti problem skupog grijanja, ali i napraviti značajan ekološki pomak – rekao je Ačkar.

bušenja

Za izradu bušotine VGGT-1 Agencija za ugljikovodike sklopila je ugovor s tvrtkom Crosco prema načelu „ključ u ruke“. Vrijednost ugovora iznosi 11,2 milijuna eura i financira se iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).

Direktor Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan kazao je kako ovo prvi od šest istražnih prostora od kojih su odabrana četiri na kojima će se izraditi po jedna bušotina.

bušenja

Geotermalni potencijal istraživat će se i na području Zaprešića, Osijeka i Vinkovaca. Ovi gradovi su odabrani jer već imaju centralizirani toplinski sustav, pa je logično povezati geotermalnu energiju upravo s tim sustavima, rekao je Krpan.

Izradom i ispitivanjem tih bušotina utvrdit će se potencijal iskorištavanja geotermalne vode i parametri nužni za privođenje bušotine korištenju u toplinarstvu.

Konačna dubina vertikalne istražne geotermalne bušotine je 2900 m (+ 200 m), a na osnovi dostupnih geoloških, geofizičkih i bušotinskih podataka pretpostavljeno je postojanje dvaju ležišta geotermalne vode. Topla voda bi se trebala nalaziti na dubini od 2000 metara u litotamnijskim vapnencima, a očekivana temperatura je oko 90 stupnjeva.

Na dubini oko 2700 metara, očekivana temperatura geotermalne vode je oko 140 stupnjeva.

Uz bušotinski radni prostor, tijekom ispitivanja bušotine potrebno je osigurati skladištenje veće količine geotermalne vode. Za tu svrhu izgrađena je laguna s ukupnim kapacitetom od 20 tisuća kubnih metara.

Nakon što završi ispitivanje bušotine, moći će se utvrditi energetska vrijednost geotermalne vode na temelju temperature i protoka.

Foto: Mario Žilec

bušenja

 

Objava Započela su istražna bušenja na geotermalnoj bušotini: Prvi rezultati bit će poznati u lipnju pojavila se prvi puta na Gorica Info.


Dan ekološkog duga: Koliko prirode trošimo i što možemo učiniti?

Radionica izrade lutaka povodom Svjetskog dana kazališta