Prijava

Vaša prijava

Otvoren novi natječaj za najveći projekt čišćenja ambalažnog otpada i ozelenjavanja gradova

['Od izvora do mora', 'Coca cola', 'ambalažni otpad', 'čišćenje okoliša', 'Novosti']

Proljeće će i ove godine proteći u znaku akcija čišćenja okoliša u sklopu velikog ekološkog projekta Od izvora do mora. Coca-Cola, Konzum, Jutarnji list i Udruga gradova ponovno organiziraju ovu vrijednu inicijativu kako bi povećali svijest o važnosti zaštite okoliša i vodnog bogatstva, ali i primjerenog odlaganja otpada. Osim toga, urbanim pošumljavanjem povećat će se kvaliteta života u gradovima jer su stabla zaslužna za proizvodnju kisika, apsorpciju ugljikovog dioksida i snižavanje temperature zraka. Projekt Od izvora do mora provodi se u nekoliko faza. Danas počinje prva faza i traje do 17. ožujka. U tih se mjesec dana svi hrvatski gradovi, uključujući Grad Zagreb, koji žele ozeleniti svoje površine mogu prijaviti za sudjelovanje u Natječaju. Budući da je namijenjen isključivo gradovima, fizičke osobe, tvrtke, udruge građana, općine i županije ne mogu sudjelovati.

Prijava uključuje popunjavanje obrasca koji je dostupan na stranicama Coca-Cola HBC Hrvatska, a Povjerenstvo će najkasnije do 31. ožujka objaviti koje su prijave prihvaćene. Druga faza je ona najvažnija. Gradovi u razdoblju od 14. travnja do 23. lipnja moraju u suradnji s lokalnim nevladinim udrugama i građanima volonterima provesti jednodnevnu akciju čišćenja okoliša od neadekvatno bačenog ambalažnog otpada. Organizatori posebno preporučuju da lokacije čišćenja budu vezane uz obale rijeka, mora i jezera kako bi se skrenula pozornost na sve veću onečišćenost ukupnog vodnog bogatstva u Hrvatskoj, iako se sam izbor lokacije neće dodatno bodovati. Gradovi moraju sami okupiti volontere te im osigurati potrebnu opremu za akciju sakupljanja ambalažnog otpada, a sudjelovati može neograničen broj volontera - što ih je više akcija će biti uspješnija, a šanse za pobjedu veće.

Gradovi se za titulu najboljeg natječu u tri kategorije - mali (do 10 tisuća stanovnika), srednji (od 10.001 do 35 tisuća stanovnika) i veliki gradovi (s više od 35 tisuća stanovnika). Glavni kriteriji pri ocjenjivanju bit će broj sudionika u akciji čišćenja okoliša i količina sakupljenog ambalažnog otpada. Važno je naglasiti da se od sudionika Natječaja očekuje da u akcijama čišćenja fokusiraju na prikupljanje neadekvatno odložene ambalaže. Iako organizatori podržavaju uklanjanje bilo kakvog otpada iz prirode i njegovo adekvatno zbrinjavanje, ideja projekta Od izvora do mora je povećati svijest građana o tome koliko je važno pravilno postupati s ambalažom. Zbog toga u akcijama treba sudjelovati što više volontera koji će svojim osobnim angažmanom pomoći u zaštiti prirode i očuvanju bioraznolikosti, bez upotrebe teške mehanizacije nužne za zbrinjavanje glomaznog otpada. Najkasnije do 9. srpnja bit će objavljeni gradovi-pobjednici, a svaki od njih dobit će nagradu od 15 tisuća eura za kupnju barem 30 sadnica stabala koje trebaju posaditi u razdoblju od listopada do prosinca. Nagrada se ne može iskoristiti za kupnju ukrasnih grmova, živice i cvijeća.

Coca-Cola je projekt Od izvora do mora u Hrvatskoj pokrenula 2018. godine, u suradnji s Vladinim institucijama i udrugama civilnog društva. Prije četiri godine, kao partner se pridružio i Jutarnji list, 2022. godine Konzum, a godinu kasnije i Udruga gradova. Podršku projektu dali su Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije te Fakultet šumarstva i drvne tehnologije iz Zagreba. Prošle godine oboren je rekord po broju sudionika. Više od 2.200 volontera u 30 gradova priključilo se akcijama čišćenja te su ukupno prikupili čak 420 tona ambalažnog otpada.

Počistili su plaže, šetnice, obale rijeka i jezera, livade i travnjake pa su njihovi gradovi postali čišći, zeleniji i zdraviji. Grad Benkovac osvojio je prvo mjesto u kategoriji malih gradova, Vinkovci su prikupili najviše bodova među srednjim, dok je Velikoj Gorici pripala pobjeda u kategoriji velikih gradova. U tri pobjednička grada posađeno je ukupno 198 stabala. Ekološki projekt Od izvora do mora dio je dugoročnog sveobuhvatnog plana Svijet bez otpada, kojim se Coca-Cola, među ostalim, obvezala da će do 2030. godine prikupiti i reciklirati količinu boca i limenka koja odgovara onoj koju stavlja na tržište, a da će udio recikliranih materijala u primarnoj ambalaži biti najmanje 50 posto. U proteklim godinama samo su uporabom lakših boca uspjeli smanjiti ukupnu uporabu plastike za četvrtinu.