19. rujna 2024. Četvrtak 12:23
U sklopu manifestacije Dana europske baštine od 19.9.2024. u izlogu Područne knjižnice Galženice postavljena je izložba na temu “Kulturne rute Vijeća Europe”.
Ovogodišnja manifestacija Dana europske baštine obilježava se u 66 naselja diljem Hrvatske s više od 130 događanja, koja organizira 140 ustanova poput muzeja, knjižnica, arhiva, udruga u području kulture i kulturne baštine, kulturno-umjetničkih društava, instituta, fakulteta, osnovnih i srednjih škola, turističkih zajednica i ostalih. „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže!“ središnja je tema na europskoj razini, kojom se želi naglasiti važnost zajedničkih vrijednosti, povijesti i kulturne baštine koja trajno povezuje i umrežava pojedince i zajednice europskih naroda.
Vijeće Europe pokrenulo je program Kulturne rute Vijeća Europe 1987. godine s ciljem predstavljanja zajedničke kulturne baštine, boljeg razumijevanja europskog kulturnog identiteta te oblikovanja zajedničkog kulturnog prostora. Uz očuvanje prirodne i kulturne baštine program promiče održivi razvoj, potiče obrazovanje, edukativnu i kulturnu razmjenu, a obogaćivanjem kulturne turističke ponude otkriva manje atraktivne i poznate destinacije u kojima potiče kulturni, društveni i ekonomski razvoj.
Kulturne rute u svom djelovanju podržavaju temeljna načela Vijeća Europe: ljudska prava, demokraciju, kulturnu raznolikost i interkulturni dijalog.
Svaka ruta predstavlja europske vrijednosti koje su zajedničke najmanje trima državama, a kao rezultat znanstvenog istraživanja multidisciplinarnog tima stručnjaka oslikavanjem europske memorije, povijesti, baštine i identiteta doprinosi interpretaciji raznolikosti suvremene Europe.
Odbor ministara Vijeća Europe 2010. godine donio je Prošireni djelomični sporazum o kulturnim rutama (EPA) kako bi omogućio bolju suradnju država članica. Sporazum okuplja 41 državu članicu zajedno s Republikom Hrvatskom, koja mu je pristupila 2016. godine.
Za provedbu i donošenje certifikata Kulturna ruta Vijeća Europe, koji je dokaz i jamstvo izvrsnosti, zadužen je Upravni odbor EPA-e, a pod pokroviteljstvom Vijeća Europe kulturnim rutama upravlja Europski institut za kulturne rute u Luxembourgu. Upravni odbor čine predstavnici država članica, uvijek iz ministarstva kulture ili turizma, po jedan predstavnik svake države s pravom glasa. U njegovom radu sudjeluju Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe, Europski parlament, Europska komisija, UNWTO (Svjetska turistička organizacija), UNESCO i Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Otkad je Vijeće Europe 1987. godine predložilo prvu kulturnu rutu Hodočasničku rutu Santiago de Compostela, do danas je certificirano 48 kulturnih ruta Vijeća Europe.
Republikom Hrvatskom prolazi 21 kulturna ruta, čime je Hrvatska prepoznata kao destinacija bogatog kulturnog naslijeđa. Putem različitih tema program podiže svijest o europskoj i hrvatskoj kulturi te potiče njezine građane na promišljanje o svojem naslijeđu, dok uključivanjem lokalnih projekata omogućuje samoodrživost i stvara kulturni kapital. Time je Hrvatska u samom vrhu promicanja svojega nepokretnog, pokretnog i nematerijalnog nasljeđa u europskom okruženju.
Koordinatorica programa u Hrvatskoj i predstavnica Hrvatske u Proširenom parcijalnom sporazumu za Kulturne rute Vijeća Europe je Tatjana Horvatić, voditeljica Službe za pokretnu, nematerijalnu i etnografsku baštinu Ministarstva kulture i medija, koja danas 19.9.2024., u sklopu Matičinog četvrtka, aktivnosti koju organizira ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici u 19:00 sati gostuje u Područnoj knjižnici Galženica te će održati predavanje na temu kulturnih ruta Hrvatske i Turopolja.