„Nek ne zamre reč u ovom kraju rojena, nek se ne zruše zidi grada Lukavca, nek ne pozebu hrasti našega luga, nek se ne zmute naši izvori, a gorice i ravnice nek rode i ubuduće, z onem kej telo krepi, a duh bistri“, riječi su Zdravka pl. Lučića prvog župana Turopoljskog nakon obnove Plemenite općine Turopoljske 1991. godine, a koje je na proslavi 30 godina od tog obnoviteljskog spravišća citirao aktualni župan Juraj pl. Odrčić.
Proslava ove velike i važne obljetnice za turopoljske plemenitaše održana je Parku Franje Lučića, tik uz Muzej Turopolja, nekadašnji dom plemenite općine.
Turopoljsko bratsvo od 13. stoljeća
A Plemenita općina Turopoljska, zajednica Turopoljaca i turopoljskog bratstva živi od 13. stoljeća kad je izuzimanjem iz vojne službe zagrebačkom kastrumu, banskim i kraljevskim ispravama, na dijelu ovoga prostora formirana zajednica plemića na temelju slobodnog posjeda. Plemenitaši su raspisivali odredbe glede gospodarenja šumama, raspisivali su poreze i namete za održavanje i izgradnju općinskih zgrada, donosili odredbe glede sajmovnih dohodaka, krčmarenja ili ribolova, birali zastupnike za zajednički Hrvatsko-ugarski-sabor…
POT je i najstarija rodovska župa, to je povijest sačuvana od zaborava pod zidinama Lukavec grada, uz svoju povijesnu postrojbu Turopoljski banderij i pasminu Turopoljsku svinju.
Svega toga prisjetio se župan Turopoljski Odrčić, koji je na čelu POT-a od 2016., ujedno i peti župan nakon obnoviteljstva, iza Zdravka pl. Lučića, Franje pl. Kosa, Ivana pl. Čunčića (vd župana), Mihaela pl. Pavišića i Juraja pl. Glagolića.
„Obnovili smo se prvenstveno kako bi ovlaštenicima zemljišnih zajednica vratili davno oduzetu imovinu, a danas osnažujemo turopoljski identitet kroz manifestacije, programe i izdavaštvo. Sve što radimo ima za cilj promovirati Turopolje i identitet turopoljskog bratstva“, govori Odrčić.
Počinje obnova Lukavca, a turopoljska svinja dobiva oznaku izvornosti
Danas Plemenita općina, kao udruga, okuplja 400-tinjak članova, tu su i 4 podžupana, 24 suca, svatko ima svoje zadatke i obaveze. A njih je, kao i planova za budućnost, mnogo. Prva na listi je revitalizacija i obnova Lukavca, nastavlja se aktivnost izdavaštva, a želja je pokrenuti i stipendijsku zakladu koja će podupirati mlade umove da istražuju i proučavaju Turopolje. Predani su i svi papiri za nacionalnu oznaku izvornosti za Turopoljsku svinju, što očekuju dobiti ove godine, nakon čega kreću po europsku oznaku.
U svim svojim planovima mogu očekivati podršku Grada Velike Gorice, ali i Zagrebačke županije, istaknuli su okupljeni čelnici.
Ačkar: “Ne smiju nas istisnuti iz povijesne bitnosti”
Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar turopoljsku je bogatu povijest usporedio s onom Dubrovačke republike koja bi se, kaže, „mogla posramiti onoga što Turopolje od 13.stoljeća radi i posjeduje“, a posebno je naglasio želju za očuvanjem turopoljskog identiteta.
„Trebamo se ponositi, isticati i raditi na tom identitetu kako nas ne bi pojeo grad Zagreb, kako nas ne bi svi oni koji su malo bolje radili marketing istisnuli iz povijesne bitnosti, a ta je bitnost puno veća nego što ima bilo koji drugi kraj u Hrvatskoj. Brendiranje podgutnice, kravate i ostalih nacionalnih komponenata učinit će važnost i ponos za mlade generacije, treba čuvati i štititi to zajedništvo“, rekao je Ačkar.
Podršku je dao i zamjenik župana Ervin Kolarec. „Stalo nam je do naše stoljetne tradicije i onoga što njegujete dugi niz godina. Ovdje vlada zajedništvo, spoj mladosti i iskustva i za podršku Županije ne trebate brinuti“, poručio je Kolarec.
Inače, svečana je sjednica počela čitanjem Povelje turopoljskog bratstva (autora Zdravka pl. Lučića, 1991.) koju na svakom spravišću, već 30 godina čita Drago pl. Katulić, a o povijesti POT-a govorio je i Kazimir pl. Šipušić. Mnogi su društveni uglednici i političari došli dati podršku Turopoljcima i ovom važnom događaju. Bio je tu i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, Tugomir Majdak, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović, zamjenik gradonačelnika Neven Karas ili predsjednik Vijeća, Darko Bekić, ali i brojni drugi ljudi iz kulturnog, političkog i povijesnog života grada, POT-a i Zagrebačke županije.
GALERIJA FOTOGRAFIJA:
Objava 30 GODINA OD OBNOVE POT-A Plemenita povijest sačuvana od zaborava pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.