Prijava

Vaša prijava

Otpad nije smeće: Gorica dobiva moderno reciklažno dvorište, a Velenje Centar za ponovno korištenje predmeta


Na radionici projekta IMBY( In My Back Yard –  U mom dvorištu ), u Pučkom učilištu prezentiran je sustav gospodarenja otpadom u Velikoj Gorici i Velenju. Grad Velika Gorica je vodeći partner projekta vrijednog 9,39 milijuna kuna koji provodi u suradnji sa slovenskim partnerom.

otpad

Europskim novcem iz operativnog programa Slovenija – Hrvatska 2007. – 2013., na ulazu u odlagalište Mraclinska Dubrava bit će izgrađeno moderno reciklažno dvorište, a stručnjaci će građane educirati o tome kako mogu pravilno gospodariti otpadom.

- Trajanje projekta predviđeno je od 2014. do lipnja 2015. godine i u tom razdoblju moramo provesti sve projektne aktivnosti. Ukupna vrijednost projekta je 1.200.000 eura, od čega Europska unija financira 1.050.000 eura, dok ostalo pokrivaju partneri. Na području Gorice ukupno je predviđeno utrošiti oko 800 tisuća eura, a ostatak na području Slovenije – rekao je voditelj projekta Marko Ružić za vrijeme obilaska Centra za gospodarenje otpadom Mraclinska Dubrava.

KVALITETAN PROIZVOD IZ OTPADA

U Velenju će sagraditi Centar za ponovno korištenje predmeta koji će se izdvajati iz otpada i restaurirati, za što će zaposliti dvoje ljudi. To je osobito značajno ljudima koji su slabijeg imovnog stanja.

- Tako da im damo neku novu funkciju, da napravimo nešto inovativno. Netko npr. donese oštećenu stolicu ili stol. Naš majstor od toga napravi funkcionalan predmet koji prodajemo za neku simboličnu cijenu, npr. 5 eura – ističe Špela Šeliga, partnerica projekta iz Velenja koja je za svoj stan s odlagališta kupila dvije restaurirane fotelje.

cistoca

VG ČISTOĆA POVEĆAVA BROJ KONTEJNERA

Partner u projektu je i VG Čistoća koja će u velikogoričkim naseljima povećati broj kontejnera za osnovno sortiranje otpada, za papir, staklo, metal i tekstil, koje će se zatim detaljnije odvajati u Mraclinskoj Dubravi.

- Želimo građanima omogućiti da iskoristiv otpad mogu odložiti na adekvatna mjesta, odnosno približiti im kontejnere u naseljima i da omogućimo dvije do tri lokacije više, kako bi imali mjesta za sortiranje otpada – najavila je Ksenija Jurković, koordinatorica EU projekta iz VG Čistoće.

KAZNE OD 400 EURA

Za sada nije poznato hoće li osobe koje ne sortiraju otpad biti kažnjene. U Sloveniji se kazne kreću čak 400 eura. Inspektori do prekršitelja dolaze na razne načine.

- Smeće znaju pretražiti ne bi li našli papir s imenom i prezimenom ili adresom osobe koja ga je bacila, samo se tako može sa sigurnošću utvrditi prekršitelj koji nije pronađen na licu mjesta – ispričala nam je Špela Šeliga.