SVJETSKI DAN KRAVATE Turopoljska podgutnica pramajka je današnje kravate!
![[]](/media/cache/8c/cc/8ccc2586f8fc3b5701bd9f18638e3397.jpg)
Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Naziv ‘Kravata’ potječe od imena Hrvat (Croat) i po prvi puta se spominje 1651. godine, a 1880. godine nastala je kravata kakvu danas poznaje cijeli svijet.
Kao spomen dan prihvatio ga je i Hrvatski sabor 2008. godine, s obzirom da je kravata jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv.
Crvena urešena mašna – turopoljska podgutnica pramajka je kravate. Naime, upravo su podgutnicu na vrat mladića, odnosno pod gut, vezale djevojke i žene pri odlasku u bitku. Crveni rubac bio je znak ljubavi i sjećanja na njih i dom, a smatra se jednom od preteča današnje kravate.
Vjeruje se da je taj crveni rubac na vratu turopoljskog banderijalca, vojnika iz povijesne postrojbe Hrvatske vojske došao u Pariz i od tamo kao kravata krenuo dalje u svijet.
Zanimljivosti o turopoljskoj podgutnici i nastanku riječi kravata
Koliko se Francuzima svidjela kravata dovoljno pokazuje podatak kako je 1667. godine ustrojena posebna pukovnija Royal Cravates, a bila je nazvana po Hrvatima koji su bili u njenom sastavu i nosili kravatu. Nije trebalo mnogo vremena da se kravata proširi Europom kao znak kulture i otmjenosti. Kravate su u Francuskoj s vremenom postale i simbol napretka pa su se tako za vrijeme Francuske revolucije nosile crne kravate kao znak protesta protiv nazadnih, tj. zastarjelih ideja.
I doista, način vezanja rupca Parižani zovu „A la croat“ i iz njega nedvojbeno dolazi naziv kravate. Podgutnica je stoga zasluženo jedan od najvažnijih simbola turopoljskog kraja.
Objava SVJETSKI DAN KRAVATE Turopoljska podgutnica pramajka je današnje kravate! pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.