Sve je počelo još davne 1935. godine, kreću s pričom iz obitelji Antolčić. Razgovarali smo s obitelji Antolčić koja je primila nagradu za najbolji med u čitavoj Zagrebačkoj županiji. Miroslav Antolčić, član Pčelarske udruge “Turopolje” iz Velike Gorice, tako je postao šampion 11. Festivala pčelarstva Zagrebačke županije gdje se predstavio njihovim kestenovim medom.
Kvalitetu dokazuju svim svojim proizvodima kroz dugogodišnju tradiciju, a odličan prikaz je i velika pohvala javnosti te činjenica da su svi barem čuli za med obitelji Antolčić.
Kako nam govori, cijelu priču započeo je njegov pradjed Franjo Čunčić još daleke 1935. godine. “Prva selidba pčela, radi dobivanja sortnog meda započinje 1985. godine, kada proizvodnju preuzima njegov sin Slavko, moj djed, a obiteljsku tradiciju nastavljaju njegova kćer Marica sa suprugom Stjepanom Antolčić, moji roditelji, 1989. godine.“, govori Miroslav i objašnjava kako je izrada meda u njihovom slučaju zaista obiteljski posao.
Četvrta generacija obitelji u proizvodnji meda
“Svo znanje i vještine proizvodnje meda, tajne pčelarstva, djed i roditelji su prenijeli na mene i tako nastavljam obiteljsku tradiciju pčelarstva kao četvrta generacija.“, govori Miroslav koji je inače i član Pčelarske udruge Turopolje od samih početaka njenog osnutka, 2006. godine.
Obitelj Antolčić danas pčelari sa blizu 400 zajednica te posao obavljaju on i supruga Ines koja mu aktivno pomaže, te još jedna zaposlena osoba. Njihove pčele i pčelinjake nećete pronaći uz prometnice što je jedna od glavnih prednosti i dokaza kvalitete njihovih proizvoda. “Pčele držimo udaljene od bilo kakvih prometnica, industrije i na područjima gdje se zemljište gotovo i ne obrađuje. Stacionarni pčelinjaci, gdje se odvija glavnina naše proizvodnje, nalaze se u Turopoljskom lugu – tri pčelinjaka: pokraj rijeke Odre, selo Kuče i Laz, zatim jedan pčelinjak u Lonjskom polju i jedan u Špirancu, okolica Vrbovca.”
U pašnoj sezoni sele pčele i na druge lokacije na kojima imaju vlastita zemljišta u Hrastovici i Gornjem Tkalcu te tako izbjegavaju mogućnost unosa bilo kakvog industrijskog i gradskog zagađenja u košnice. Međutim, bez obzira na sve to, med daju na analize u laboratorije radi provjere zdravstvene ispravnosti.
Razni kvalitetni pčelinji proizvodi
Uz med i pripravke na bazi meda, imaju i druge proizvode. “Proizvodimo matičnu mliječ, pelud, pergu, propolis, pčeljinji vosak te se bavimo uzgojem selekcioniranih matica. Od 2014. godine sam i registrirani uzgajivač matica. Sve naše proizvode prodajemo isključivo sami ‘na kućnom pragu’ , prigodnim sajmovima te putem web trgovine.”
Njihove proizvode možete pronaći u trgovini u sklopu njihove obiteljske kuće na adresi Seljine brigade 20. Kako govori, svakodnevno im dolaze kupci koji su prepoznali kvalitetu i izvornost njihovih proizvoda što im je izuzetno drago. Upravo oni im daju motiv da nastave sa svojim uspješnim poslovanjem.
Srećom, poteškoća u poslovanju do sada nisu imali, no jedino što im otežava rad je administracija i stalne izmjene zakona kojima se neprestano moraju prilagođavati. Pohvaljuje i dobru suradnju među pčelarima, posebice preko Pčelarske udruge Turopolje koja organizira predavanja i edukacije. No, edukacije održavaju i oni. “Na našem pčelinjaku u Kučama organiziramo posjete i edukacije kolega pčelara i studenata Veterinarskog u Agronomskog fakulteta iz Zagreba te zainteresiranih građana.”
Pobjednički kestenov med
Nismo mogli, a da ne pitamo i za pobjednički Kestenov med koji je na 18. ocjenjivanju meda Zagrebačke županije proglašen najboljim od svih uzoraka. “To priznanje nam puno znači jer je to potvrda našeg dugogodišnjeg predanog rada i posvećenosti pčelarstvu.”, govori.
Među daljnjim ciljevima im je održati stabilnu proizvodnju svih pčelinjih proizvoda u ovim izazovnim godinama. “U planu nam je proširenje na još jedan dodatan pčelinjak kako bi i u lošim vremenskim uvjetima osigurali dovoljnu količinu pčelinjih proizvoda za naše vjerne kupca. Ali svakako na prvom mjestu nam je i dalje kvaliteta i izvornost naših proizvoda kao i glavna misao vodilja u našem obiteljskom pčelarstvu – načelo izvrsnosti.”, zaključuje.
Proizvode obitelji Antolčić možete proučiti i kupiti na njihovoj web stranici OVDJE, ali ih i zapratiti preko društvenih mreža Facebook i Instagram.
Objava Kvalitetno i prirodno: Miroslav Antolčić održava tradiciju obiteljskog pčelarstva od davne 1935. godine pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.