Prijava

Vaša prijava

FOTO U Bukevju održana 30. godišnjica osnutka 1. velikogoričke topničke bojne

[]

Danas je u Društvenom domu Bukevje održana 30. godišnjica osnutka 1. velikogoričke topničke bojne u sastavu 153. velikogoričke brigade. Ovoj velikoj obljetnici nazočio je i gradonačelnik Krešimir Ačkar. Istaknuo je kako su branitelji prepoznati po karakteru koji je oduvijek bio utkan u turopoljsko dobro.

Poseban je osjećaj i doživljaj biti među braniteljima. Gledajući snimke i sam sam prepoznao zapovjednika Dianeževića u mladosti, te svoga susjeda Miška i Zlatka Turkovića. Ne mogu se ne sjetiti svih trenutaka koje poistovjećujem s Velikom Goricom danas, te sve ono što radite za nju i što ste učinili u puno bitnijim vremenima prije 30 godina. Nevjerojatno je koliko se toga isprepliće s bitnim događajima sadašnjice. Veliko vam hvala što ste bili heroji kada je to bilo najpotrebnije i što ste danas herojii u miru. Jedino je vaša istina prava istina – istaknuo je Ačkar.

Nazočni uzvanici i gosti imali su prilike pogledati dokumentarni film ‘Zauzimanje vojarne Velika Buna’, te kratki dokumentarni film o 1. velikogoričkoj topničkoj bojni. Među okupljenima bio je i prvi zapovjednik topničke bojne Stjepan Dianežević.

Danas smo se okupili kako bi se podružili ali i prisjetili kako je to izgledalo prije 30 godina, pri čemu veliku težinu ima dokumentarni film ‘Zauzimanje vojarne Velika Buna’. Ova postrojba imala je značajnu ulogu jer su se Velika Gorica, Turopolje i grad Zagreb branili na Kupi. Nijedna gardijska brigada nije bila na tom području, stoga smo sve radili potpuno sami. Na cijeloj bojišnici od Šišinca do Lijevih Štefanki djelovalo je naše topništvo s utvrđenim minobacačkim položajima trećeg stupnja. Na sreću, žrtava nije bilo jer je sustav zapovijedanja funkcionirao. Vodili smo računa o svakom segmentu i svakom životu – otkrio je Stjepan Dianežević, prvi ratni zapovjednik topničke bojne.

Prva velikogorička topnička bojna osnovana je 29. rujna 1991. godine. Tada je postrojba brojala 44 vojnika i časnika. Prvu akciju imali su 3. listopada 1991. godine.

Naši hrvatski branitelji najzaslužnijii su što svi mi danas živimo u slobodnoj i neovisnoj Domovini. Na današnji dan prisjećamo se svih onih vitezova i heroja Domovinskog rata koji su dali svoj život za Hrvatsku – kazao je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Okupljenima se obratio general Dragutin Repinac koji je istaknuo napore Ministarstva hrvatskih branitelja. Donesen je jedinstveni Zakon o hrvatskim braniteljima te intenzivirano stambeno zbrinavanje. U pet godina primjene zakona postignut je velik napredak u skrbi za braniteljsku stradalničku populacija te izmjenama i dopunama poboljšana učinkovitost dijela zakonskih odredbi.

Kada se pogleda ovaj kraj teško ga je povezati s bilokakvim oblikom rata, a posebno s agresijom na RH te se nadam da se to nikad više neće ponoviti. Ovakvi su događaji prigoda da se prisjetimo svih onih koji su dali najviše za Hrvatsku, te koji i danas zbog posljedica rata trpe. Ova Vlada započela je s provedbom programa preventivnih sistematskih pregleda hrvatskih branitelja koji je usmjeren na rano otkrivanje bolesti. Pregledano je više od 70.000 hrvatskih branitelja. Koriste se i sredstva EU kako bi se sačuvala povijest i digitaliziralo gradivo iz Domovinskog rata ali i ubrzali te olakšali sve postupke koji se provode u nadležnim institucijama. I dokumentarni zapisi koje smo imali prilike pogledati zasigurno su velik doprinos tome. Vi ste svijetli primjer kako se čuva, brani i voli Domovina, te da se u istom sastavu ovdje okupimo i za 40. obljetnicu – kazao je general Dragutin Repinac.

Galerija fotografija

Objava FOTO U Bukevju održana 30. godišnjica osnutka 1. velikogoričke topničke bojne pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.