U Goricu je stiglo 27 tona mandarina. Riječ je o akciji „Spasimo Neretvansku mandarinu“ u kojoj i Velikogoričani imaju priliku po povoljnoj cijeni kupiti ukusno mediteransko voće. Akcija traje na gradskom stadionu i na Trgu Stjepana Radića od 8 do 14 sati dok se ne prodaju sve mandarine, a predviđena je do nedjelje, 16. studenog. Mandarina je, međutim, sve manje…
SVE ZA ZDRAVU VOĆKU I SPAS DOMAĆIH PROIZVOĐAČA
Kako bi došli do svježih i zdravih neretvanskih mandarina prve klase, a još i po cijeni od 3 kune za kilogram, građani su na red kod gradskog stadiona čekali i više od sat vremena. Stvarala se kolona od 50 metara.
– Vjerujem da su to friške mandarine pobrane još jučer, a mislim da nisu špricane. Nadam se da ćemo im moći pomoći barem da podmire troškove – kaže kupac Milovan Grubišić, dok Dragica Landeka otkriva i koliko će kupiti.
– Uzet ću za sebe 10 kilograma, te djeci po 10 kilograma. Tu je u blizini auto tako da ću ih sve moći uzeti – rekla nam je Landeka.
– Koliko proizvođača dođe ovaj šleper da iz Metkovića dođe ovdje, a daje po tri kune, a pošto kupuje jedan veliki trgovački centar i zaradi četiri puta na njoj – pita se kupac Nevenko Mlinac.
DO KUPACA IH NATJERALI TRGOVAČKI LOBIJI
Proizvođač mandarina Tome Dujmović ističe kako su ih trgovački lobiji natjerali da sami dođu do kupaca u čemu su sada i uspjeli.
– Zahvalio bi se građanima i Gradu, kao što vidite ovdje je velika kolona i odaziv je nevjerojatan. Dovezli smo građanima čistu i zdravu mandarinu bez fungicida. Ne stignemo je pakirati koliko se brzo prodaje – kaže proizvođač mandarina Tome Dujmović.
Dok smo snimali reportažu, Dujmović je predstavnicima trgovačkih lanaca mobitelom poslao fotografiju zainteresiranih kupaca, kako bi shvatili da im ucjene nisu uspjele. Glavnim krivcem za problem s plasmanom mandarina drži upravo trgovačke lance, a ne gubitak ruskog tržišta gdje su plasirali samo 10 posto mandarina.
– To je samo propaganda trgovačkih lanaca da nam sruše cijene jer Rusi su od nas otkupljivali samo 10 posto robe. Otkupljivači su nas doveli na prosjački štap jer su nam davali minimalne cijene i ucjenjivali nas na sve moguće načine. Prosječna cijena nas izađe oko kune, do kune i pol maksimalno. Onda su tu ucjene s kvalitetom. Naprimjer, svaka naša kašeta drži 20 kilograma, ali kad je donesete na prodaju ne važu je, na kraju nam daju kao da sadrži 12 kilograma. Jednostavno nas uništavaju, dok robu loše kvalitete koja trune plasiraju na domaće tržište. Mislim da je svim seljacima u Hrvatskoj tako i poručio bih svima da se ne boje, da dignu glavu i da sami dođu do građana. Mi smo uspjeli i hvala građanima Velike Gorice – rekao je Tome Dujmović.
Proizvođači neretvanskih mandarina kažu da im zbog velikog interesa građana mandarine neće propasti. Ovo je revolucija koja se dogodila na tržištu, nakon koje više nikada neće biti isto, pričali su nam Neretvani.
A imaju li uopće zarade prodavajući mandarine po 3 kune, a još i plaćajući šleper koji ih dnevno stoji tisuću eura. Otkrili su nam kako će im na kraju ostati kuna po kilogramu, zbog će moći ostvariti zaradu i nastaviti proizvodnju.