U cilju poticanja poduzetničke klime te edukacije i obrazovanja poduzetnika, Poslovni dnevnik je prije godinu dana pokrenuo projekt „Poslovni uzlet“. Tijekom 2014. održano je šest radionica, a mogućnost besplatne edukacije iskoristilo je više od 7000 malih i srednjih poduzetnika, obrtnika i vlasnika OPG-a. Kako najavljuje urednik Poslovnog dnevnika Mislav Šimatović, ove godine planirane su 24 radionice. „Projekt ulazi u novu sezonu i obići će 22 hrvatska grada. Očekujemo edukaciju oko 30 tisuća poduzetnika – ističe Šimatović.
Prva u nizu ovogodišnjih manifestacija uz predstavljanje samog projekta održana je u Velikoj Gorici, a okupila je 400 sudionika. „Ponosan sam što naš grad može biti domaćin ovakvom skupu. Velika Gorica je staro trgovačko i obrtničko naselje koje je nastalo na sjecištu mnogih puteva, a i danas koristimo te prednosti što pokazuje da je naš grad među pet najvećih po proračunu u Hrvatskoj – istaknuo je gradonačelnik Dražen Barišić.
Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić podsjetio je da su se u projekt uključili i lani. „Znanje je nužno kako bi ostali odmah iza tri najuspješnije županije po indeksu razvijenosti, a sami poduzetnici tako mogu lakše povećati konkurentnost na tržištu. Razvoj gospodarstva omogućit će razvoj i drugih djelatnosti – zaključio je Kožić.
Domagoj Juričić, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore pohvalio je inicijativu Poslovnog dnevnika te dodao da HGK od travnja lani radi reformu komorskog prostora. Prisutnima se obratio i Vladimir Kristijan, predsjednik Uprave HBOR-a, koji je istaknuo da je banci iznimno važno sudjelovati u „Poslovnom uzletu“ kako bi bila u direktnom kontaktu s poduzetnicima te tako kreirala nove, njima namijenjene usluge. „Unazad pet godina HBOR je podupro šest tisuća projekata vrijednih 17 milijardi kuna i s našom financijskom potporom otvoreno je 43 tisuća novih radnih mjesta – naglasio je Kristijan.
Iskoristite besplatnu edukaciju
Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca, smatra da je važno stvarati pozitivno poslovno okružje. “Važno je poticati poduzetnike, one koji imaju strast i viziju ustrajati u svojim projektima, jer bez poduzetnika nećemo izaći iz krize –rekao je Majetić.
U projekt „Poslovni uzlet“ uključeno je i Ministarstvo poduzetništva i obrta. Pomoćnica
Ministra Zdenka Lončar podsjetila je da ministarstvo provodi brojne mjere kojima je za cilj povećanje broja tvrtki i obrta te njihovo uspješno poslovanje. „Iskoristite mogućnost pohađanja besplatnih radionica, educirajte se, informirajte se – poručila je Lončar okupljenima.
Tihomir Jakovina, ministar poljoprivrede, naglasio je da su se priključili projektu nakon što su ga lani podržali u Osijeku. „Uvidjeli smo da je to dobar projekt koji pokazuje primjere dobre prakse i edukacije. Ministarstvu je važno da se poduzetnici jave s projektima, jer sredstava ima, i zato očekujem velik broj dobrih projekata koji će ući u realizaciju već ove godine – rekao je Jakovina.
Primjeri dobre prakse
Kroz projekt „Poslovni uzlet“ javnost se upoznaje s uspješnim, pozitivnim poduzetničkim pričama na regionalnom i nacionalnom nivou, pa se predstavljaju mala i srednja poduzeća koja su u proteklih pet godina ostvarila rast poslovnih prihoda, broja zaposlenih kao i ocjene boniteta. U Velikoj Gorici su svoje poslovanje predstavili Zlatarna Križek, putnička agencija Krila, Distributivni centar za voće i povrće te Roto Kruna, dok je Nikolina Nežić, pročelnica Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove EU upoznala prisutne s gospodarskom slikom Velike Gorice i mogućnostima koje se poduzetnicima nude. Između ostalog, na velikogoričkom su području dvije poduzetničke zone komunalno potpuno opremljene i spremne za prihvat novih investitora, a Grad je osigurao investicijske pratitelje koji će pomaganja u ishođenju potrebne dokumentacije svima koji žele graditi pogone i otvarati nova radna mjesta na našem području.
Nakon uvodnog dijela, poduzetnici su mogli prisustvovati edukacijskim radionicama. Održano ih je ukupno osam, a obrađene su zanimljive i aktualne teme; kako izgleda neodoljiv klijent i kreditni zahtjev, kako pristupiti EU fondovima, kako osvojiti tržište oglašavanjem na Googleu i Facebooku, kako se oglašavati u besparici ili kako uspješno koristiti telefon kao alat komunikacije u prodaji, a predstavljen je i Program ruralnog razvoja 2014.-2020.