Prijava

Vaša prijava

GRAĐEVNI OTPAD Ultimativni vodič za uklanjanje, prijevoz i zbrinjavanje

[]

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je dokument s najčešćim pitanjima te pripadnim odgovorima o građevnom otpadu i građevnom otpadu koji sadrži azbest.

Evo pitanja, a odgovore možete potražiti OVDJE.

1. Kako postupati s viškom zemlje koja je ostala nakon iskopa prilikom građenja građevine, a ne ugrađuje se u tu građevinu?

2. Može li se višak zemlje iz iskopa smatrati nusproizvodom?

3. U slučaju da komunalni redar nalaže uklanjanje otpada privatnoj osobi koja na privatnoj parceli odlaže vlastiti građevni otpad nastao radovima gradnje/rušenja objekata, preuređenja ili vanjskih zemljanih radova, a privatna osoba nema kuda s otpadom, koje se zakonodavne mjere mogu poduzeti?

>> Pri gradnji ili rušenju, potrebno je goričkom komunalnom redarstvu dostaviti dokaze o zbrinjavanju građevnog otpada

4. Može li se izvođač radova rušenja u Republici Hrvatskoj, tvrtka koja je registrirana u drugoj državi članici EU i nije registrirana u Hrvatskoj (nema OIB) upisati u prateći list kao proizvođač otpada? Investitor je iz Republike Hrvatske

5. Može li komunalno poduzeće u kontekstu treće osobe vršiti uklanjanje odbačenog neopasnog građevnog otpada, te istome ukinuti status otpada ukoliko se radi o neopasnom građevnom otpadu?

6. Može li fizička osoba postupkom nasipavanja nasipati svoje privatne parcele građevnim otpadom/viškom iskopa koji je otpad?

7. Kako se upisati u Očevidnik sakupljača i oporabitelja?

8. Postoji li javni popis reciklažnih dvorišta građevinskog otpada na području Republike Hrvatske?

9. Može li se u postupku upisa oporabitelja u Očevidnik sakupljača i oporabitelja, rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja ili ugovor o koncesiji za eksploataciju smatrati dokazom o raspolaganju građevinom za koju je izdan akt za uporabu, sukladno propisu kojim se uređuje gradnja, te da li se ugovor o koncesiji za eksploataciju ili Glavni/Dopunski rudarski projekt smatra dokazom o aktu za uporabu i dokazom da subjekt raspolaže uređajima i opremom za oporabu otpada?

10. Kome je potrebno prijaviti nepropisno odbačen građevni ili drugi otpad u okoliš?

11. Koji su uvjeti propisani za prijevoz građevnog otpada?

12. Koje firme se profesionalno bave uklanjanjem azbestnog krovišta te gdje se mogu zbrinuti azbestne ploče i za koju cijenu?

13. Je li moguće u Republici Hrvatskoj dobiti (su)financiranje zamjene postojećih krovnih ploča od azbesta i koji je krajnji rok za zamjenu krovnih ploča od azbesta?

14. Koje su zakonske obveze za pravnu osobu koja želi obavljati prijevoz azbestnih ploča?

15. Može li se građevni otpad od fizičkih osoba (korisnika javne usluge) predati u reciklažno dvorište?

16. Pod kojim uvjetima je dozvoljena uporaba mobilnog uređaju za obradu građevnog otpada na gradilištu, te koje je uvjete potrebno ispuniti da bi se rezultat oporabe smatrao građevnim proizvodom?

 

Objava GRAĐEVNI OTPAD Ultimativni vodič za uklanjanje, prijevoz i zbrinjavanje pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.