Hrvatske autoceste objavile su natječaj za izgradnju vijadukta ‘Zagreb Ranžirni kolodvor’ – Autocesta A11 Zagreb-Sisak (priključak Sarajevska). Procijenjena vrijednost radova je 62,25 milijuna eura. Rok za dostavu ponuda je 30. siječnja 2024. godine u 12 sati.
Dionica će se graditi na temelju lokacijske dozvole iz 2007. godine (izmjene i dopune iz 2018. godine), načelne dozvole Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva iz 2007. godine. Građevinska dozvola je iz 2010. godine, a u tijeku je postupak izmjena i dopuna iste.
Zatečeno stanje
Prva dionica autoceste A11 Zagreb – Sisak, dionica: Jakuševec – Velika Gorica (jug) ima nulti kilometar u čvorištu Jakuševec na obilaznici Zagreba (autocesta A3). Puštanjem u promet izgrađenog dijela te dionice južno od obilaznice Zagreba, krajem 2015. godine, čvorište Jakuševec na Zagrebačkoj obilaznici samo je djelomično u funkciji (4 rampe), te je na tom dijelu obilaznice došlo je do povećanja prometa.
Do čvorišta Jakuševec sa sjeverne strane predviđena je prometnica koja spaja Sarajevsku cestu s autocestom preko čvorišta Jakuševec. Ova prometnica prelazi objektom “Zagreb Ranžirni kolodvor” preko ranžirnog kolodvora.
Opis zahvata
Sa sjeverne strane čvorišta “Jakuševec” predviđena je prometnica koja spaja postojeću Sarajevsku ulicu s autocestom i obilaznicom Zagreba. Predviđeno je da prelazi objektom “Zagreb Ranžirni kolodvor” preko ranžirnog kolodvora, a u nastavku vijaduktom “Jakuševec” autocesta prelazi preko obilaznice Zagreba i nastavlja prema Velikoj Gorici i Sisku.
Predmet glavnog projekta su: Priključak Sarajevska i vijadukt “Zagreb Ranžirni kolodvor”. Priključak Sarajevska čine spojna cesta postojeće Sarajevske ceste i autoceste od km -1+275,00 (os MC10) do početka vijadukta „Zagreb Ranžirni kolodvor“, priključci postojeće Hrelićke i Jakuševečke ulice na Sarajevsku (os MC60) uključivo i četverokrako raskrižje u razini, glavna gradska ulica (os MCG0) i poprečni spoj Jakuševečke i glavne gradske ulice (os MCH0).
Usvojena je varijanta premošćenja ranžirnog kolodvora i prostora iz sjevernog obilaznog kolosijeka vijaduktom koji se sastoji od dviju dilatacija.
Prva dilatacija, tj. pristupni vijadukt, se konstruira u produžetku Sarajevske ulice i sa visinom rasponske konstrukcije od 1,4 m zadnjim rasponom premošćuje sjeverni obilazni kolosijek. Taj dio se projektira kao kontinuirana prednapeta AB ploča sa rasterom stupova na ~30 m, čime se postiže optimalno rješenje po pitanju funkcionalnosti, trajnosti i estetike obzirom da je taj dio mosta unutar urbanog područja i u području budućeg okretišta tramvaja.
Druga dilatacija, tj. glavni vijadukt, proteže se od nasipa sjevernog obilaznog kolosijeka pa do velikopoljske ulice i premošćuje kolosijeke ranžirnog kolodvora. Taj dio vijadukta projektira se sa dispozicijom stupova na rasteru od ~60 m, čime se maksimalno optimizira broj stupnih mjesta, reducira trošak dubokog temeljenja te stavlja van funkcije svega 3 kolosijeka na ranžirnom kolodvoru. Rasponski sklop glavnog vijadukta projektira se kao spregnuta konstrukcija sprezanjem čeličnog sanduka trapeznog oblika i AB kolničke ploče. Takva konstrukcija, obzirom da je u pravcu, može se izvesti naguravanjem montažnih čeličnih elemenata ili montiranjem pojedinačnih segmenata, značajno je lakša od AB rasponskog sklopa, a što direktno utječe na racionalnije oblike stupova i redukciju troška temeljenja.
Planirani tramvajski kolosijeci, tramvajska stajališta i objekt ZET-a nisu predmet ovog zahvata.
Objava HAC objavio natječaj za spoj Sarajevske s A11, u tijeku su izmjene građevinske dozvole pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.