Onečišćenje zraka globalni je okolišni, ali i javnozdravstveni problem. Poznato je da onečišćenje zraka utječe na imunološku sposobnost i reakciju dišnih putova, povećavajući rizik od razvoja alergijskih bolesti, posebno alergijske astme i alergijskog rinitisa u najosjetljivijim populacijama, posebno kod djece.
U sklopu osam milijuna eura vrijednog znanstveno-istraživačkog projekta EDIAQI, istraživači iz Dječje bolnice Srebrnjak, Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada te Instituta za antropologiju pokušat će odgovoriti na pitanje kako onečišćenje zraka u zatvorenom prostoru utječe na rane molekularne i patofiziološke događaje važne za razvoj respiratornih bolesti, posebice astme kod djece.
Ciljna populacija u sklopu istraživanja su djeca u dobi od 5 do 18 godina, osobito ona koja pate od respiratornih alergija i astme. Pozivaju se zainteresirani za sudjelovanje u istraživanju da se jave na adrese ibanic@bolnica-srebrnjak.hr ili ggajski@imi.hr
Projekt Evidence Driven Air Quality Improvement mogao bi utjecati na zakonsku regulativu
Projekt financira Europska unija u sklopu programa Obzor Europa i okuplja 19 institucija iz 11 zemalja. Startao je u prosincu 2022. godine i traje četiri godine. Projekt se bavi unutrašnjim onečišćenjem zraka za koji postoji puno manje istraživanja i zakonske regulative za razliku od vanjskog onečišćenja.
Onečišćenje zraka u zatvorenom prostoru uključujući duhanski dim, alergene u zatvorenom prostoru (npr. grinje, dlaka kućnih ljubimaca, plijesni) i druge onečišćivače (npr. kemikalije iz sredstava za čišćenje, boja i lakova) doprinosi razvoju alergijskih bolesti, ali i pogoršanju simptoma.
“Poznato je da djeca koja žive u zapadnim zemljama provode veliku većinu vremena u zatvorenom prostoru, a više od 90% stanovništva živi na mjestima gdje kvaliteta zraka ne zadovoljava standarde Svjetske zdravstvene organizacije. To je zasigurno jedan od razloga značajnog porasta pojavnosti alergijskih bolesti u djece posljednjih desetljeća. Istraživanja u skandinavskim zemljama su pokazala kako su koncentracije industrijskih onečišćivača (čestica, plinova itd.) bile veće u gradskim školama nego u seoskim školama, što ukazuje na to da je kvaliteta unutarnjeg zraka smanjena difuzijom vanjskih onečišćujućih tvari”, izjavila je istraživačica iz Dječje bolnice Srebrnjak dr. sc. Ivana Banić, mag. mol. biol.
Znanstvenica objašnjava da se kroz projekt EDIAQI nastoji uvidjeti koji su izvori unutarnjeg onečišćenja zraka i kako se ono ponaša kroz godinu ovisno o toplom i hladnom periodu godine te koji su njihovi zdravstveni učinci. Rezultati istraživanja mogli bi utjecati na promjene u zakonskoj regulativi i praksi povezanoj s dozvoljenim i sigurnim koncentracijama pojedinih onečišćivača u zatvorenom prostoru.
Velika Gorica zanimljiva zbog frekventnih prometnica, zračne luke i industrijskih postrojenja
Donja Lomnica, kao i okolna mjesta, istraživačima su zanimljivi zbog blizine frekventnih prometnica, zračne luke i industrijskih postrojenja.
“Ciljna populacija u sklopu istraživanja su djeca u dobi od 5 do 18 godina, osobito ona koja pate od respiratornih alergija i astme. U sklopu pilot projekta koji se odvija u Zagrebu i okolici želimo sakupiti 200 ispitanika kojima će se napraviti alergološka obrada te ostale metode koje daju uvid u kompleksno stanje organizma pod utjecajem onečišćivala iz zraka. U drugom dijelu istraživanja u domove ispitanika postavljaju se senzori koji bi pet do sedam dana mjerili kvalitetu unutarnjeg zraka. Velika Gorica i mjesta u okolici zanimljiva su svakako zbog blizine velikih i izrazito frekventnih prometnica, zračne luke i određenih industrijskih postrojenja koji bi potencijalno mogli utjecati na kvalitetu zraka u unutrašnjim prostorima, stoga pozivamo zainteresirane za sudjelovanje u istraživanju da se jave ibanic@bolnica-srebrnjak.hr ili ggajski@imi.hr”, zaključila je dr. sc. Banić.
Objava Dječja bolnica Srebrnjak istražuje kvalitetu zraka u Donjoj Lomnici pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.