Zahuktava se izgradnja novog putničkog terminala Međunarodne zračne luke Zagreb, čije se otvorenje očekuje krajem 2016. godine. Završena je armiranobetonska konstrukcija te su započeli radovi na montaži čeličnog krovišta i ugradnja instalacija, a istovremeno se radi na vanjskim prometnim površinama. Do kraja godine predviđen je završetak krova i fasade terminala.
Gradilište su danas posjetili ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Sandrom Švaljek, velikogorički gradonačelnik Dražen Barišić i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić. Ministar Hajdaš Dončić pohvalio je koncesionara.
– Za projekte je važna priprema koja je ponekad spora i dugotrajna, ali kad krene, krene. Bilo koji infrastrukturni projekt bilo gdje u svijetu priprema se dvije i pol do tri godine. To je i ovdje bio slučaj, no kada su sve dozvole riješene radovi idu brzo. Koncesionar je dobar, ima osigurane novce i konačni završetak radova krajem slijedeće godine po sadašnjoj dinamici nije upitan – rekao je Hajdaš Dončić.
Član Uprave MZLZ-a David Gabelica ističe kako se radovi realiziraju i prije roka.
– Rokovi nikad nisu bili probijani, sa zgradom smo gotovi čak tri mjeseca prije plana. Sada dolazi onaj složeniji dio, krov i oprema, ali naravno da ćemo održati dinamiku i imati zračnu luku početkom 2017. kako smo i najavljivali – istaknuo je David Gabelica.
POVIJESNI PROJEKT ZA GORICU
Novi putnički terminal prostirat će se na 65 000 m² površine, a ukupna investicija vrijedna je 331 milijun eura. Građevinske radove izvodi tvrtka Bouygues Bâtiment International, dok su angažirane i domaće tvrtke Viadukt, Kamgrad, Zagreb Montaža te KFK tehnika.
Gradonačelnik Barišić ocijenio je izgradnju novog terminala povijesnim projektom za naš grad, najveći posljednjeg desetljeća.
– Bit će to generator budućeg razvoja našeg grada. Velika Gorica je grad zrakoplova, mi dugo vremena živimo sa zrakoplovima. Veliki broj Velikogoričana radi u zračnoj luci, a raduje da će ih uskoro raditi još i više. Razvoj zračne luke će se u koncentričnim krugovima širiti svojim utjecajem na naše stanovništvo i gospodarstvo, pa samim time u na naš proračun. Podržavat ćemo ga i kroz prateću industriju – Zrakoplovno tehnički zavod, kroz srednju školu u kojoj se školuju zrakoplovni kadrovi te naše veleučilište, ali i sve one druge ekonomske grane koje će dati podršku zračnom prometu – rekao je Barišić, istaknuvši kako je Grad Velika Gorica po prvi puta dobio konekcijsku naknadu, iako nam avioni lete iznad glave već pola stoljeća, te da će novac biti utrošen u daljnji razvoj grada i povećanje standarda života građana.
Država je vlasnik 55 posto zagrebačke zračne luke, Grad Zagreb 35 posto, a Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija po pet posto. I župan Stjepan Kožić istaknuo je zadovoljstvo što se jedan ovako važan projekt nalazi na području Zagrebačke županije, odnosno na prostoru njenog najvećeg grada.
– Ova investicija će zasigurno povećati BDP i Republike Hrvatske, ali i Zagrebačke županije. Na gradilištu je trenutačno 875 zaposlenika, mnogi od njih naši su žitelji, a uz domaću radnu snagu pohvalno je što se koriste i domaći materijali. Raduje i povećanje broja putnika, jer će to značiti dodatni razvoj turizma – rekao je Kožić. Kako je istaknuto, lani je broj putnika povećan za 5,7 posto, dok se ove godine očekuje povećanje od čak 11 posto.