Kvaliteta zraka u Velikoj Gorici, kao i u susjednom Zagrebu, je loša. Accuweather bilježi velike količine lebdećih čestica PM2,5. Izgaranje nafte, benzina, dizela ili drva proizvodi veliki udio PM2.5 čestica u zraku.
Za osjetljive skupine se savjetuje izbjegavanje dugotrajne i intenzivne aktivnosti na otvorenom zraku, a to su djeca, trudnice, osobe starije životne dobi, oboljeli od kroničnih bolesti dišnog ili srčano-krvožilnog sustava, osobe oslabljenog imuniteta, pušači i pasivni pušači.
Najteže će biti zahvaćeni pluća i srce. Izlaganje može rezultirati kašljem i otežanim disanjem, pogoršanim simptomima astme i razvijanjem kroničnih bolesti dišnog sustava.
Podaci s mjerne postaje Velika Gorica pokazuju da su razine dušika i ozona u zraku u granicama očekivanoga.
Lebdeće čestice sastoje se od mješavine krutih čestica i kapljica tekućine. Neke lebdeće čestice emitiraju se izravno ili nastaju kad onečišćujuće tvari koje emitiraju razni izvori reagiraju u atmosferi. Lebdeće čestice različitih su veličina, a one manje od 10 mikrometara mogu nam ući u pluća i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.
PM10 lebdeća je čestica promjera manjeg od 10 mikrometara.
PM2.5 (ili fine čestice) lebdeće su čestice promjera manjeg od 2,5 mikrometra.
Lebdeće čestice povezuju se s bolestima i smrtima uzrokovanima bolestima srca ili pluća. Svjetska zdravstvena organizacija prikupila je dovoljno znanstvenih dokaza za tvrdnje da je najštetniji oblik izloženosti lebdećim česticama dugotrajna izloženost finim česticama (PM2.5).
Objava Kvaliteta zraka u Gorici je loša, bilježi se velika količina lebdećih čestica PM2,5 pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.