U veljači se obilježava Dan crvenih haljina, javnozdravstvena kampanja kojom se podiže svijest o specifičnostima moždanog udara u žena. Jedna od pet žena doživjet će moždani udar, a jedna od tri koje ga dožive umrijet će od posljedica. Na žalost, mnoge žene koje prežive moždani udar suočavaju se s invaliditetom kao posljedicom bolesti.
Tim povodom se danas u Novom Čiču održala tribina i kratko predavanje u organizaciji Društva žena Novo Čiče. Nikolina Hederić, inače medicinska sestra koja radi na odjelu neurogije, ujeno i članica Društva žena Novo Čiče održala je predavanje o važnosti prevencije. “Govorimo općenito o tome što bi svaka žena trebala znati o prevenciji. Akcija je namijenjena ženama koje su doživjele moždani udar kako bi im pružili podršku jer činjenica je da moždani udar kod žena nije dovoljno ispitan niti liječen. Razlog tomu je što žene ne prepoznaju simptome na vrijeme, a oni su različitiji od onih kod muškaraca. Važno je napomenuti da se 80% moždanih udara može spriječiti.”, govori.
Uz predavanje su pripremile i materijale o tome kako se zdravo hraniti, kako zdravo živjeti i na taj način smanjiti rizik. Ističe i kako su čimbenici rizika za moždani udar kod žena visoki srčani tlak, manjak fizičke aktivnosti i dijabetes na koje se također može utjecati ili ih barem kontrolirati.
“Vrlo često žene boli glava, osjete trnce i sve to nekako pripisuju stresu, umoru i ubrzanom načinu života i ne reagiramo na te prve znakove. A moždani udar nastaje naglo”, zaključuje Hederić.
Prvi moždani udar doživjela s 44 godine
Situacija i prava životna priča koja to dokazuje je i ona Barice Puškarić iz Novog Čiča, žene koja je 2002. godine iznenada dobila moždani udar.
“Prvi udar je bio kada sam imala 44 godine, a drugi je došao tjedan dana nakon. Povraća sam, bila potpuno bez svijesti. Nije bilo nikakvih simptoma, sve je nastalo od jednom. Mislila sam da je stres, a to je na kraju bio i zaključak jer sam doživjela emotivni šok nakon traume. Kasnije je dokazana i multipla skleroza kao posljedica moždanog udara. Bila sam i šest mjeseci nepokretna, a onda je išlo sve bolje i bolje. Ali prošla sam injekcije, bolnice, mnogo toga. Sada je sve dobro, puno je bolje.”, govori nam Barica Puškarić svoju priču te poručuje ženama da je potrebno puno borbe, truda i da podrška mnogo znači.
Strašnu statistiku ženskih moždanih udara možemo ublažiti jedino prevencijom jer više od 80% moždanih udara uspješno se sprječava pravovremenim djelovanjem na čimbenike rizika i promjenom načina života. Žene imaju dodatne, specifične rizike nastanka moždanog udara koji su nedovoljno prepoznati. Prvi petak u veljači obuci nešto crveno u znak podrške ženama koje su preboljele moždani udar.
“Odlučile smo s obzirom na to da smo ipak društvo žena i sve više žena doživi moždani udar, ovo organizirati sada već drugu godinu i nastavit ćemo s tom akcijom. To je podsjetnik da smo žene i da moramo paziti na sebe te da nas stres i brz način života vodi u krivi smjer.”, govori za kraj predsjednica Društva žena Novo Čiče Vera Stepančić te poziva žene da se brinu za svoje zdravlje.
Objava Barica iz Novog Čiča podijelila je svoju priču: “Nije bilo nikakvih simptoma, sve je nastalo od jednom” pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.