Nakon Dana indijske kulture, nova manifestacija u Veliku Goricu donosi dašak države na dva kontinenta – Turske. Dani turske kulture manifestacija je koja će Velikogoričanima približiti euroazijsku zemlju s bogatom kulturom i poviješću. Dani turske kulture trajat će do 22. travnja, a posjetiteljima je na raspolaganju niz sadržaja kroz koje će se predstaviti Turska.
aa- Velikogoričanke i Velikogoričani imat će priliku upoznati se sa turskom fotografijom, turskim filmom, književnošću, glazbom i gastronomijom. Osobito mi je drago što ćemo moći pogledati tri sjajna turska filma. Njihova kinematografija je nevjerojatno snažna, moderna i velika. Ona svake godine proizvede 70-80 dugometražnih igranih filmova. Neki od filmova, poput Zimskog sna, prošle su godine pobijedili na festivalu u Cannesu gdje su dobili Zlatnu palmu. U svijetu su poznati i mnogi turski pisci, a mi ćemo ovih dana predstaviti čak 12 književnika i njihovih djela koji su prevedeni na hrvatski jezik – kaže Goran Beus Richembergh, predsjednik Hrvatsko-turske udruge prijateljstva.
U subotu, 18. travnja, u Kinu Gorica od 19 sati je na rasporedu film “Leptirov san”, drama snimljena prema istinitoj priči o dvojici mladih pjesnika koji žive u turskoj provinciji Zonguldak 40-ih godina dvadesetog stoljeća. Trude se objaviti svoje stihove u poznatom književnom časopisu i bore se s problemima kao što su bolest, neimaština, prisilni radovi u rudnicima te Drugi svjetski rat. U svoj toj zbrci upoznaju prelijepu djevojku Suzan.
“Istanbulske priče” turska je drama koju možete pogledati u nedjelju, 19. travnja, u 19 sati, a to je film koji se sastoji od pet moderniziranih klasičnih priča koje objedinjuje vješto napisan scenarij Ümit Ünala, dok svaku pojedinu priču režira drugi redatelj. Priče i likovi se isprepliću, a Istanbul, grad kontrasta i vlastite magije nam priča svojih pet priča o likovima kao što su Čarobni frulaš, Snjeguljica, Pepeljuga, Uspavana ljepotica i Crvenkapica.
Posljednji film u Danima turske kulture je film “Rana na srcu” koji će se prikazati u utorak, 21. travnja, u 19 sati, a govori o učitelju razredne nastave i idealistu Nazimu koi odlazi u mirovinu te se vraća kući u Istanbul nakon 15 godina provedenih u jednom siromašnom selu u istočnoj Turskoj. Dok ga njegova djeca uljudno ignoriraju, potajno ga prezirući zbog toga što je umjesto svoje obitelji odabrao vlastite ideale, on počinje novi (noćni) život kao vozač taksija.
Također, u Pučkom otvorenom učilištu otvorena je izložba “Odrazi” turskog fotografa Sultana Selima Kira, koja se može pogledati do 26. travnja.
– Fotografije koje pokazujemo velikogoričkoj publici nastale su snimanjem manje i više poznatih Veduta Istambula u odrazima lokava kiše. Riječ je o 19 fotografija, od kojih su šest u crno-bijeloj tehnici, a ostale u boji – ističe Beus Richembergh.
Manifestacija “Dani turske kulture” završit će druženjem uz “Turkish delights party”, večer turske glazbe, kave i gastronomije, u srijedu, 22. travnja, u Clubu 100 s početkom u 20 sati.