Prijava

Vaša prijava

Sveta Katarina: Danas slavimo ovu mučenicu, a ovo su značenja njenog imena

[]

Sveta Kata, snijeg na vrata! Jedna od najpoznatijih izreka povezanih s blagdanom Svete Katarine, koji danas obilježavamo, krije zanimljivu priču. Iako snijeg možda danas izostane, mnoge Katarine, Katice i Kate imaju razlog za slavlje – svoj imendan.

Razlog zašto se uz Svetu Katarinu veže spominjanje snijega proizlazi iz starog vjerovanja da 25. studenoga označava kraj jeseni i početak zime, kada započinju pripreme za Božić. Osim toga, Katarina Aleksandrijska, čiji život i mučeništvo danas slavimo, bila je simbol hrabrosti, snalažljivosti i čistoće, a njezina priča obiluje fascinantnim detaljima.

Tko je bila Sveta Katarina Aleksandrijska?

Katarina Aleksandrijska bila je kršćanska mučenica iz 4. stoljeća, čiji su život i mučeništvo obavijeni legendama. Rođena u Aleksandriji, tadašnjem središtu znanosti i kulture, isticala se iznimnom ljepotom, obrazovanjem i čvrstom vjerom. Prema predaji, javno je svjedočila svoju vjeru unatoč progonima cara Maksimina. Car ju je pokušao pridobiti bogatstvom i moći, no ona je odlučno odbila napustiti kršćanstvo.

Priče ističu njezinu inteligenciju i sposobnost argumentacije – navodno je porazila careve filozofe u raspravi o vjeri. Kada nagovaranje nije uspjelo, car ju je podvrgnuo mučenjima, no svaki pokušaj završavao je čudom: mačevi su se lomili, a sprava za mučenje – kotač s bodežima – raspala se prije upotrebe. Na kraju je Katarina pogubljena odrubljivanjem glave 25. studenoga, a legenda kaže da su iz njezine krvi izrasle ruže. Prema predaji, anđeli su njezino tijelo prenijeli na Sinaj, gdje se i danas nalazi poznati samostan.

Blagdan i simbolika

Sveta Katarina ubrzo je postala jedna od najpoznatijih kršćanskih mučenica. Njezin blagdan, 25. studenoga, obilježava se kao spomen na njezino mučeništvo i svjedočanstvo vjere. Iako je neko vrijeme bila izostavljena iz liturgijskog kalendara, papa Ivan Pavao II. vratio ju je 2002. godine. Umjetnici je često prikazuju kao okrunjenu kraljevnu s palmom mučeništva, knjigom i ružama.

Zbog svoje hrabrosti i odanosti Kristu, smatra se njegovom zaručnicom te zaštitnicom učitelja, pravnika, knjižničara, teologa i svih koji se bave znanjem i obrazovanjem.

Značenje imena Katarina

Ime Katarina ima korijene u grčkom jeziku, od riječi katharos, što znači “čist” ili “čista”. Ova simbolika čistoće proširila se kroz povijest i različite jezike, dajući imenu univerzalno značenje.

U latinskom jeziku također označava čistoću, dok je u ruskoj tradiciji, gdje se koristi oblik Ekaterina, ime steklo popularnost zahvaljujući carici Katarini Velikoj. Ime ima brojne inačice poput Catherine (engleski), Caterina (talijanski), Catalina (španjolski), Katrin (njemački) te Kata, Katica i Kaja u Hrvatskoj.

U Hrvatskoj je ime Katarina među najčešćima, a prema podacima, prije nekoliko godina nosilo ga je više od 20 tisuća žena.

Blagdan Svete Katarine podsjeća nas na priče koje nadahnjuju vjeru, hrabrost i predanost, dok izreka “Sveta Kata, snijeg na vrata” ostaje simbol prelaska iz jeseni u zimu, donoseći duh blagdanskog iščekivanja.

Objava Sveta Katarina: Danas slavimo ovu mučenicu, a ovo su značenja njenog imena pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.