HEP-TOPLINARSTVO d.o.o. iz Zagreba raspisalo je natječaj za izradu glavnoga projekta izgradnje toplovodne mreže do toplinskih podstanica u Ulici Nikole Tesle u Velikoj Gorici. Natječaj je vrijedan 30 tisuća eura, a rok za izradu dokumentacije je godina dana.
Projektni zadatak obuhvaća izgradnju toplovodne mreže od šahta GIII-32 koji se nalazi na križanju Gajeve ulice i ulice Slavka Kolara do toplinskih podstanica stambenih objekata u ulici Nikole Tesle 27 i 39, Velika Gorica. Postojeća toplovodna mreža izvedena je unutar betonskog kanala i priključuje se iz šahta GIII-32, prolazi preko privatnih parcela uzduž Gajeve ulice te završava unutar toplinskih podstanica stambenih objekata u ulici Nikole Tesle 27 i 39. Cilj projektnog zadatka je zamjena postojeće toplovodne mreže novim predizoliranim cijevima, uz uvjet da se postojeća trasa toplovoda mijenja na način da više ne prolazi preko privatnih parcela, već uzduž k.č.br. 782, k.č.br. 761 te k.č.br. 10/1, k.o. Kurilovec Novi.
Toplovodnu mrežu potrebno je projektirati s novim predizoliranim čeličnim cijevima, na način da se koliko je to moguće predizolirane cijevi polažu pridržavajući se minimalne visine nadsloja od 80 cm od tjemena cijevi. Maksimalni pogonski radni tlak je 6 bara, a maksimalna pogonska(radna) temperatura iznosi 110 °C. Dimenziju cijevi potrebno je projektirati prema temperaturnom režimu 95/60 °C, nazivnom tlaku od 16 bara, te ukupnoj zakupljenoj snazi koja za toplinsku podstanicu u ulici Nikole Tesle 27 iznosi 0,595 MW, a za toplinsku podstanicu u ulici Nikole Tesle 39 0,565 MW. Duljina novoprojektirane trase iznosi približno 770 metara.
Prijedlog trase toplovoda prikazani su na slikama, no projektant nije dužan držati se predložene trase. Položaj nove trase Projektant je dužan usuglasiti s Naručiteljem kako bi se dobilo optimalno tehničko rješenje.
Općenito o sustavu
Toplinski sustav grada Velike Gorice sastoji se od 12 toplinskih sustava (samostalni, zatvoreni i centralni), djelomično povezanih zajedničkom distributivnom toplinskom mrežom (centralni toplinski sustav) i vanjskim instalacijama (zajednički toplinski sustav).
Distribucija toplinske energije kod zatvorenih i centralnih sustava od kotlovnica do toplinskih podstanica obavlja se vanjskom toplinskom mrežom. Samostalni sustavi nemaju vanjsku toplinsku mrežu, a kotlovnice i toplinske podstanice se nalaze u istom objektu.
Opskrba potrošača toplinskom energijom obavlja se preko 121 toplinske podstanice ukupne zakupljene snage 44,3 MW i ukupne instalirane snage 57,3 MW. Toplinske podstanice su direktne i indirektne. Kod porasta konzuma toplinske energije, centralni toplinski sustav se razdvaja u četiri odvojena sustava grijanja. Ostale kotlovnice rade na principu otočnog rada, tj. nisu povezane spojnim cjevovodima.
Toplina se do potrošača distribuira kroz mrežu toplovoda ukupne duljine trase od približno 11 km, nazivnog promjera od DN 40 do DN 300. Svi sustavi su dvocijevni (polaz i povrat), a potrošna topla voda priprema se u toplinskim stanicama. Temperaturni režim iznosi 95/60 °C.
Objava Najavljena rekonstrukcija još 770 metara toplovoda u Velikoj Gorici pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.