Prijava

Vaša prijava

Gradska sjednica: Pitanja o transparentnosti, uređenju jezera Čiče, kamerama, tržnici..

[]

Na prvoj radnoj sjednici Gradskog vijeća, koja je započela usvajanjem zapisnika s prethodne sjednice, odmah je uslijedila duža rasprava o dnevnom redu. Ivana Mlinar (SDP) nakon uvodnog pozdrava i čestitki izjavila je: „Smatramo da četiri točke nisu u skladu s procedurom. Od konstituirajuće sjednice prošlo je pet tjedana i očekivali smo konkretniji Dnevni red. Riječ je o točkama koje uključuju raspravu o Proračunu i proširenju prostornih planova, a za njih nemamo izvješća nadzornih tijela. Čak devet radnih tijela još nije uopće imenovano. Uvjereni smo da su svi predsjednici klubova na raspolaganju. Naša je dužnost upozoriti gradonačelnika da ove točke nisu usklađene s procedurom. Svjesni smo njihove važnosti, posebice urbanističkog plana, ali pravila moraju vrijediti za sve.“

Damir Slojšek u ime kluba Mosta i Platforme nezavisnih, složio se s primjedbama:
„Prošle godine sve točke su prošle potrebnu proceduru. U interesu nam je transparentan rad Gradskog vijeća.“ Ivo Jelušić (SDP) podsjetio je vijećnike na zakletvu koju su dali.
„Što ako na višoj instanci dođe do problema i zbog proceduralnih pogrešaka projekt bude poništen? Imat ćemo ozbiljan problem.“

Predsjednik Gradskog vijeća, Darko Bekić, odgovorio je da je sve provedeno sukladno zakonu: „Konstituirali smo tri radna tijela, ostali odbori su još u postupku. I da radno tijelo da negativno mišljenje – ono nije obvezujuće za Gradsko vijeće.“ Jelušić mu na to odgovara. „Istina je da mišljenje odbora nije obvezujuće, ali je obavezno tražiti njihovo mišljenje. Poslovnik jasno propisuje da se odbori moraju sastati. Procedura nije stvar forme, već sadržaja.“

Mlinar se nadovezuje. „Ako smo prošle godine imali mišljenja radnih tijela, zašto ih ove godine nemamo? Vaše ignoriranje njihove uloge je besmisleno.“ Neven Karas (HDZ) nakon toga ističe da odgovornost snosi cijelo vijeće. „Mišljenje radnih tijela možemo tražiti samo ako su ona imenovana. Ako nisu – ne možemo ih ni konzultirati.“ Mlinar odgovara: „Oporba nema ovlasti sazivati sjednice niti imenovati članove radnih tijela. Očekivalo se da vladajući to naprave. Mi ne možemo obavljati vaš posao.“

Zoran Lovrić je nakon toga predložio stanku kako bi se provjerile proceduralne nepravilnosti, dok je Nada Finderle pitala: „Jesu li stvari po zakonu ili nisu? Članak 80. Poslovnika jasno kaže da predsjednik Gradskog vijeća mora bez odgađanja dostaviti prijedlog odluke gradonačelniku i predsjedniku radnog tijela. Ako su danas na dnevnom redu odluke, a ovo nije ispoštovano – molim objašnjenje. Mislim da je sve jasno, ne vidim potrebu za daljnjom raspravom.“

Unatoč primjedbama, dnevni red je usvojen s 22 glasa za i 8 protiv. Stanku su zatražili klub Mosta i Platforme nezavisnih te SDP, nakon čega su održali konferencije za medije.

Konferencije klubova vijećnika

Nakon usvajanja dnevnog reda i rasprave o proceduralnim propustima, oporbeni klubovi vijećnika – SDP te Most i Platforma nezavisnih – obratili su se novinarima na konferencijama za medije. Izrazili su nezadovoljstvo načinom na koji je sjednica pripremljena, upozorili na kršenje Poslovnika i najavili kako će i dalje inzistirati na transparentnijem i zakonitom radu Gradskog vijeća.

„Točke koje su danas dane na raspravu nisu u skladu s Poslovnikom. Nije izabrano devet tijela, i ne znamo je li to bio previd ili namjera. Riječ je o prevažnim temama da bi se radilo ovakve proceduralne greške”, govori Ivana Mlinar (SDP). Ivo Jelušić se nadovezao te ponovio kako na prvoj radnoj sjednici ne mogu odmah krenuti protiv zakletve koju su svi dali. Mlinar je dodala da će SDP unatoč svemu predložiti članove radnih tijela, iako to nitko od njih nije službeno tražio.

U ime Mosta i Platforme nezavisnih govorili su Damir Slojšek, Zoran Lovrić i Nada Finderle. „Donijeli smo odluke za tri tijela, mogli smo i za ostala. HDZ, vladajući su trebail tražiti naše prijedloge – mi ih imamo i spremni smo ih dati, kome da ih damo ako nije otvorena mogućnost za to?“

Složio se s time i Lovrić te istaknuo: „Sudjelovat ćemo u raspravama, ali za svaku točku ćemo iznijeti svoje mišljenje.” Finderle je upozorila da smatraju da je povrijeđeno više točaka.“

Aktualni sat: prijedlozi o prijenosima sjednica, pedijatrima, otpadu, tržnici i školama

Aktualni sat započeo je prijedlogom vijećnice Ivane Mlinar da se sjednice Gradskog vijeća učine dostupnijima svim građanima. „Predlažem da se sjednice javno prenose, barem putem videa, kao što to rade veliki gradovi poput Rijeke i Zagreba“, rekla je Mlinar. Predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić odgovorio je da se sve sjednice već sada fonološki snimaju te da se na temelju tih snimki izrađuju zapisnici. Najavio je kako će se uskoro početi objavljivati audio zapisi za građane, dok će se o video prijenosima još raspraviti.

Mlinar je postavila i pitanje o prijevozu za umirovljenike: „Molim da se starijima od 65 godina omogući besplatan prijevoz ZET-om, kao što je slučaj u Zagrebu. Važno je da to ne ostane samo na subvencijama, nego da se omogući potpuno besplatan pokaz.“ Gradonačelnik Krešimir Ačkar odgovorio joj je kako je Grad Zagreb taj koji financira subvenciju ZET-a te poručio: „Obratite se predstavnicima stranke Možemo koji vode Zagreb.“

Vedran Zobec (HDZ) tražio je informacije o projektima biciklističkih staza i dnevnoj bolnici. „Prijavili smo novi projekt biciklističke staze od dva kilometra te je dobiveno mišljenje kako osigurati sve prijelaze i raskrižja“, odgovorila je pročelnica Gordana Mikulčić Krnjaja. Istaknula je da će ta biciklistička staza biti sigurna i za osobe s invaliditetom, a Grad je dobio sufinanciranje od 95 posto sredstava, što iznosi oko 900 tisuća eura. Što se tiče dnevne bolnice, gradonačelnik Ačkar podsjetio je na nedavni razgovor s ministricom – više o tome pročitajte OVDJE.

Sanja Barišić (SDP) upozorila je na kronični nedostatak pedijatara u Domu zdravlja: „Mjere koje su donesene nisu dale rezultate. Prema našim saznanjima, zaposlena je jedna pedijatrica neposredno prije izbora. Radila je dva tjedna, otišla na godišnji i sada je na porodiljnom. Postoji opravdana sumnja da je to bilo političko zapošljavanje, a ne rješavanje problema.“ Gradonačelnik je odgovorio da je program Grada dobar, ali odgovornost prebacuje na Zagrebačku županiju koja je odgovorna Dom zdravlja i djelatnosti.

Barišić je postavila i pitanje subvencija za odvoz fekalija, naglasivši da ta pogodnost ne vrijedi za građane okolnih naselja koji nemaju kanalizaciju. Ante Kordić, rukovoditelj u VG Vodoopskrbi, demantirao je to: „Netočno je da subvencije vrijede samo za Veliku Goricu – svi građani na području Grada uključeni su u subvencionirani odvoz.“

Ivana Belošević (HDZ) pitala je o projektu uređenja Gradske tržnice i o ilegalnim odlagalištima otpada. Pročelnik Katulić odgovorio je kako projekt predviđa novu nadstrešnicu i sustav oborinske odvodnje, u vrijednosti većoj od 400 tisuća eura. O pitanju prijava ilegalnih odlagališta, pročelnica Mikulčić Krnjaja izjavila je da je Grad unajmio odvjetnika i da je kaznena prijava od oko 200 stranica podnesena, a sada se čekaju daljnji koraci.

Branimir Mikšić (SDP) kritizirao je proširenje odlagališta Mraclinska dubrava, ustvrdivši da im se narušava kvaliteta života: „Asfaltiranje ceste kroz selo u 21. stoljeću ne možemo smatrati poboljšanjem kvalitete života.“ Tražio je i podatke o stanju autobusnih stajališta. Pročelnik Katulić poručio je kako su za obnovu stajališta potrebne informacije od Mjesnih odbora. Direktor VG Čistoće, Ivan Rak (HDZ), naglasio je: „Održali smo prije puštanja u procedu, par javnih rasprava da vidimo problematiku i mišljenja građana. Do izmjene prostornog plana i proširenja ne dolazi zato što se priča da ćemo primati otpad iz drugih gradova, to nije istina i to se neće dogoditi. Već nemamo mjesta za otpad naših građana, a on je trebao završiti na Centru za gospodarenje otpadom, a koji kasni i nije se izgradio. Nećemo se približiti Mraclinu. Sve će se odvijati unutar postojećeg prostora i uz suglasnost građana.“

Mihael Kuliš (HDZ) pitao je o radovima u Kromosovom naselju i u Ulici Matice hrvatske. Pročelnik je potvrdio da radovi počinju u ponedjeljak, a što točno uključuju možete pogledati OVDJE.

IvoJelušić pitao je o proračunu Grada: „Hoćete li i dalje raditi minuse ili ćete napraviti rebalans?“ Gradonačelnik Ačkar odgovorio je da Grad i dalje posluje u skladu sa Zakonom i u interesu građana. Drugo pitanje odnosilo se na kvalitetu izvedenih radova: „Riječ je o Zagrebačkoj ulici. Cesta je presvučena nakon izvođenja radova, ali tko je to platio?“ Gradonačelnik je rekao kako ni sam nije zadovoljan, a pročelnik Katulić dodaje da će izvođač ponovno sanirati cestu od Podbrežnice do Ulice Rudolfa Fizira – o svom trošku.

O novim osnovnim školama govorila je pročelnica Lana Krunić Lukinić. Projekt za školu u Kurilovcu je pri kraju i slijedi prijava i nabava, dok je za školu u Rakarju u tijeku izrada projektnog plana.

Ivan Godinić postavio je dva pitanja: jedno o rekonstrukciji Centra za odgoj i obrazovanje, a drugo o zdravoj prehrani u školama i vrtićima. Pročelnica Krunić Lukinić rekla je: „Imala sam nekolicinu razgovora s ravnateljima i svi su za uvođenje zdravih namirnica. Isto vrijedi i za vrtiće.“ Što se tiče Centra, gradonačelnik Ačkar poručio je: „Grad je ponudio sva sredstva i mogućnosti za novu lokaciju, ali nismo naišli na adekvatan odgovor. Raspisan je natječaj za rekonstrukciju. Pozivam sve da se uključimo u rješavanje ovog pitanja.“

Stipo Duvnjak (HDZ) pitao je o uređenju jezera Čiče i geotermalnim istraživanjima. Grad radi na tome da se jezero izdvoji iz eksploatacijskog polja: “Jezero je i dalje u dijelu eksploatacijskog polja, a građani to nezakonito koriste. Grad već dulji period radi na tome da građani mogu to legalno koristiti, komuniciramo s koncesionarom i nadležnim ministarstvima. Došli smo do pomaka i načina da pokrenemo to izdvajanje iz ekploatacijskog polja. Postavili smo zahtjev, angažirali geodetu da se snime točne geodetske kote. Dio je snimljen. Što se tiče uređenja moramo dobiti suglasnost za izdvajanje, a onda ćemo napraviti prijedlog za uređenje kako bi sve bilo legalno. Kako bismo se uglasili s koncesionarom trenutno i radimo prijedlog uređenja i nadam se da ćemo uskoro imati taj dio riješen”, govori Mikulčić Krnjaja. Što se tiče geotermalnih bušotina, više informacija dostupno je OVDJE.

Nada Finderle (MOST) pitala je o ilegalnom odlagalištu otpada u Velikoj Kosnici, u blizini vodocrpilišta. Mikulčić Krnjaja podsjetila je da je kaznena prijava podnesena. Finderle se osvrnula i na sigurnost građana, osobito po pitanju prometa, što je ostalo bez konkretnog odgovora te je zatražila odgovor pismenim putem.

Milivoj Dianežević (HDZ) pitao je o rekonstrukciji istočnog ulaza u grad te o postavljanju nadzornih kamera. Pročelnik Katulić rekao je da se radi o investiciji HAC-a, a početak radova predviđen je za kolovoz. Proširit će se traka za skretanje, a promet će se preusmjeriti – detalji su OVDJE. Postavljene su već dvije nove kamere, a planira se još pet – u Donjoj i Novoj Lomnici, Starom i Novom Čiču te u Ogulincu.

Na području Grada bit će postavljena i kamera za nadzor brzine u Ulici Andrije Kačića Miošića, na udaljenosti 220 metara od raskrižja s Vukomeričkom ulicom, u smjeru istoka.

Nakon aktualnog sata uslijedile su daljnje točke Dnevnog reda. Raspored i dokumente možete pronaći OVDJE.

Objava Gradska sjednica: Pitanja o transparentnosti, uređenju jezera Čiče, kamerama, tržnici.. pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.