Predstavljanjem Studije izvodljivosti, završena je prva faza projekta Greenway, gradnje biciklističke staze uz rijeku Savu, od granice sa Slovenijom do Lijevog Dubrovčaka. Kroz operativni program „Promet 2007.-2013.“, izrada Studije izvodljivosti sufinancirana je iz Europskog fonda za regionalni razvoj, te je pokazala opravdanost gradnje biciklističke staze, odnosno „implementacije državne glavne biciklističke rute br. 2“.
– Greenway je prvi biciklistički autoput u RH! – za predstavljanja rezultata Studije ustvrdila je voditeljica projektaDarinka Jug. Gradnja biciklističke prometnice predviđena je u dužini od 121,6 kilometara, te će ona najvećim dijelom prolaziti savskim nasipom.
– Projekt predviđa fizičku gradnju, koja uključuje eko-asfaltiranje staze, uređenje odmorišta i parkirališta za bicikle, postavljanje rasvjete, punionice za e-bicikle i brojače prometa. Također, planira se uređenje prilaza mostovima, kao i uređenje spojeva na postojeću biciklističku i cestovnu infrastrukturu – pojasnila je Darinka Jug, dodavši da sada slijedi druga faza projekta, odnosno izrada tehničke dokumentacije (glavnog i izvedbenog projekta). Sama gradnja biciklističke prometnice (treća faza) trebala bi završiti do ožujka 2017. godine, a radovi se procjenjuju na oko 123 milijuna kuna. S 85 posto financirat će se iz kohezijskih fondova EU, a ostatak će osigurati nositelji projekta Grad Zagreb i Zagrebačka županija.
Za predstavljanja rezultata Studije, župan Stjepan Kožić je rekao da se radi o vrijednom projektu, prije svega za promociju turističkih kapaciteta županije.
– Vjerujem da će projekt imati i gospodarski učinak, te da ćemo kroz njega, uključivanjem u turističku ponudu, mobilizirati i naše ruralne prostore – rekao je župan Kožić.
Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić istaknuo je kako su granice između Zagreba i županije samo administrativne, a „ljudi putuju svaki dan“, te da održivi razvoj podrazumijeva i alternativne oblike prijevoza, pri čemu biciklizam zauzima izuzetno važno mjesto.
Ministar prometa Siniša Hajdaš Dončić kazao je da cikloturizam kao specifični oblik turizma, u nekim europskim zemljama, poput Austrije i Švicarske, generira vrlo veliki prihod u turističkoj bilanci. Hrvatskoj je iz fondova EU, u razdoblju do 2020., za projekte sigurnosti u prometu na raspolaganju 1,3 milijarde kuna.