U Pokupskom su predstavljeni rezultati programa ‘Žitni put Kupa-Sava’, financiranog sredstvima iz europskih fondova. Nastao je turistički katalog koji obuhvaća cijelu regiju Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Kroz četiri cjeline biciklizam, planinski turizam, riječni turizam i rekreacija, turistima su predstavljenjeni sadržaji koji se nude na ovom području. Tako će turisti moći odlučiti žele li svoj odmor provesti u mirnom obiteljskom okruženju, ili odabrati niz sportsko-avanturističkih aktivnosti koje se nude.
Riječ je o IPA projektu prekogranične suradnje između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, vrijednom 660 tisuća eura, koji bi trebao stvoriti pretpostavke za razvoj kontinentalnog turizma u gradovima i mjestima kroz koje prolaze ove dvije rijeke.
– Projekt bi trebao biti temelj za razvoj jedne potpuno nove turističke destinacije. Kao predložak nam je poslužio primjer Istre, koja se uspješno brendirala na stranim turističkim tržištima. Mi istu stvar želimo napraviti sa Žitnim putem, koji bi trebao postati turistička destinacija koja povezuje dvije države. Želimo dvjema prekrasnim rijekama Kupom i Savom spojiti sve turističke kapacitete u područjima kojim one prolaze, u jednu prepoznatljivu veliku turističku destinaciju – rekla nam je financijska upraviteljica projekta Ivana Antolović.
PROJEKT TURISTIČKI POVEZAO HRVATSKU I BOSNU I HERCEGOVINU
Dvogodišnji naporni rada doveo je do umrežavanja svih turističkih kapaciteta u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, koji se nalaze na području kojim protječu rijeke. Kako bi se omogućila suradnja turističkih subjekata s dvije strane granice, osnovano je prekogranično koordinacijsko tijelo u koje su ušli predstavnici Turističkih zajednica županija kojima prolazi Žitni put iz Hrvatske i Razvojne agencije BiH. Ono što je važno je naglasiti da će koordinacijsko tijelo nastaviti svoj rad i nakon završetka projekta, te je već donijelo plan rada za iduću godinu.
– Tijekom ove dvije godine oni su nam puno pomogli svojim kapacitetima i iskustvom, i cijelo vrijeme vodili smo se njihovim savjetima kako bi uspješno okončali ovaj projekt – naglasio je koordinator projekta Ivan Padežanin.
RIJEČNO KRSTARENJE BUDUĆNOST KONTINENTALNOG TURIZMA
Riječno krstarenje postalo je izrazito atraktivno turistima, a postalo je i unosan posao pa bi u tom segmentu trebalo tražiti priliku za daljnji razvoj turizma na ovom području. Dobar primjer je i izgradnja replike žitne lađe u Pokupskom, koja bi trebala imati kapacitet da primi jedan turistički autobus, odnosno pedesetak turista. Tako da će turisti kad dođu u Karlovac, Sisak ili Pokupsko imati priliku na rijeci Kupi provesti par sati ili cijeli dan, što će zasigurno podići kvalitetu turističke ponude na tom području. Još jedan primjer koji govori u prilog razvoju riječnog turističkog prometa je i slučaj Turističkog gospodarstava Kereković , koje posjeduje brod za prijevoz turista.
– Sada su nam smještajni kapaciteti puni, a posebno smo zadovoljni turističkim brodom kojim prevozimo naše goste rijekom Savom. Zahvaljujući bogatoj turističkoj ponudi koju pružamo gostima, zabilježili smo rekordan broj dolazaka u jednom danu. Tako smo u jednom danu ugostili 1100 gostiju, koji su došli u 17 autobusa, što predstavlja rekord koji će teško netko u Slavoniji uskoro dostići – pohvalio nam se vlasnik OPG-a Ivan Kereković.