FOTO Javno, besplatno i ekološki: Električni autobusi počeli prometovati Velikom Goricom
![[]](/media/cache/6e/f1/6ef1ec9170e5e90fe1fea9a033bb289e.jpg)
Velika Gorica danas je službeno zakoračila u novu eru javnog prijevoza prvom vožnjom novih električnih autobusa, čime je započelo redovito prometovanje ovih vozila na lokalnim gradskim linijama. Polazak s autobusnog kolodvora u 10 sati označio je početak rada flote od ukupno pet električnih autobusa, a prvoj promotivnoj vožnji prisustvovali su gradonačelnik Krešimir Ačkar i predsjednik Uprave Arrive Hrvatska Dražen Divjak.
Građani Velike Gorice s novom su se tehnologijom mogli upoznati još ranije, jer su autobusi bili izloženi 12. i 13. prosinca tijekom obilježavanja Dana grada. Tada je na parkiralištu pored Muzeja Turopolja organizirana prezentacija na kojoj su zainteresirani mogli razgledati vozila i informirati se o njihovim tehničkim mogućnostima.
Riječ je o dvoosovinskim niskopodnim vozilima modela VDL Citea SLF 120 Electric, koja su u potpunosti prilagođena osobama s invaliditetom. Svaki autobus ima kapacitet za 92 putnika, a unutrašnjost je opremljena suvremenim audio-vizualnim sustavom za najavu stanica, uređajima za validaciju karata te USB utičnicama za putnike. Vozila pokreću baterije snage 180 kW koje omogućuju doseg od oko 150 kilometara, što je dostatno za potrebe gradskih linija uz nultu stopu emisija štetnih plinova.
Prilikom svečanog puštanja u promet, gradonačelnik Krešimir Ačkar istaknuo je važnost ovog projekta za grad:
“Uvođenje električnih autobusa prvenstveno je rezultat rada svih koji su sudjelovali u projektu započetom prije dvije godine, kada smo našim sugrađanima omogućili potpuno besplatan lokalni prijevoz na ukupno 16 linija. Modernizacija i ekologija nametnuli su standarde koje želimo ispoštovati u našoj Velikoj Gorici, stoga je logičnim slijedom događaja i ugovorne dokumentacije uvođenje električnih vozila bilo predviđeno već tada. Kao što vidite, riječ je o modernim, niskopodnim električnim autobusima koji su u potpunosti prilagođeni osobama s invaliditetom. Svaki od njih ima kapacitet od 92 mjesta, a u ovom trenutku stiglo ih je ukupno pet. Očekujemo da ćemo se u narednim godinama u potpunosti prebaciti na ekološki prihvatljivija i tiša vozila. Ti autobusi uistinu smanjuju buku u prometu, što je uz očuvanje okoliša iznimno bitno za kvalitetu života naših sugrađana.“
Zadovoljstvo suradnjom i modernizacijom usluge iskazao je i predsjednik Uprave Arrive Hrvatska, Dražen Divjak:“Riječ je o vozilima s 92 mjesta koja su u potpunosti prilagođena osobama s invaliditetom. Autonomija ovih autobusa zadovoljava sve standarde koje je definirao Grad Velika Gorica, a kako je i sva potrebna infrastruktura te punjači spremna, u potpunosti možemo obavljati ovu operaciju. Iznimno nam je zadovoljstvo što smo zajedno s Gradom ostvarili ovaj cilj i postali prvi u Hrvatskoj koji uvode električne autobuse u redovni gradski promet. Ovo je samo početak, jer u sljedećim koracima planiramo širenje flote, budući da su ekologija i održivost ključni fokus našeg daljnjeg rada. Vozila su znatno tiša, što za putnike znači udobniju vožnju uz manje buke, a za cijeli grad manje zagađenja i nižu emisiju CO2. Ovime se aktivno priključujemo trendovima održivosti koji su prisutni u Europskoj uniji. Iako drugi gradovi, poput Zagreba, također najavljuju električna vozila, mi smo prvi koji smo to doista i realizirali. Što se tiče ušteda, o tome se uvijek dade raspravljati s obzirom na to da cijene energije variraju, no ono što je ovdje najvažnije jest visoki ekološki standard koji uvodimo. To je pravi put kojim ćemo nastaviti i u budućnosti.“
Uvođenje ovih vozila predstavlja nastavak strategije zelene mobilnosti u Velikoj Gorici, a električni autobusi od danas postaju stalni dio vizure gradskih ulica, pružajući tiši i čišći prijevoz za sve sugrađane.
Objava FOTO Javno, besplatno i ekološki: Električni autobusi počeli prometovati Velikom Goricom pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.




