Održan je 13. Međunarodni festival tradicijskih glazbala u Domu Kulture Buševec. Na ovogodišnjem festivalu bilo je osam nastupa – Miqesia iz Albanije, Andrey Vinogradov iz Rusije, Mr. Ambasador iz Senegala, Zvuci zavičaja iz Zadra, KUD ‘Ivan Fonović Zlatela’ iz Kršana, svirači tradicijskih glazbala vukovarsko srijemske županije, HPD iz Zeline te KUD rodna gruda Dugo selo.
Posebna atrakcija je bio ruski glazbenik Andrey Vinogradov sa glazbalom zvanim hurdy-gurdy.
– Stvarno je neobičan instrument, mješavina verleca i žičanog instrumenta ali i tipki. Ima 21 žicu i može proizvesti razne zvukove. Čuli smo pjesme iz Bugarske, Makedonije, Rusije. – govori nam Nenad Rožić, predsjednik OSS Buševca.
Osim samih izvedbi, na festivalu su predstavljena i objašnjena tradicionalna glazbala i različita plesna kola. Jedan od predstavljenih instrumenata bilo je i diplo. Diplo je puhače glazbalo za koje tradicija govori kako su ga otkrili ljudi koji su čuvali koze. Imali su svirale i dvojnice ali su našli i prirodni rezervoar koji im je služio kao spremnik zraka. Glazbalo se sastoji od lijeve i desne slamke pomoću kojih se svira.
Govorilo se i o različitim vrstama pjevanja, pa je tako spomenuto i ‘ojkanje’. Ta vrsta pjevanja je pod zaštitom UNESCO-a i spada u najstariju vrstu pjevanja u Hrvatskoj. Ojkanje često nazivaju i ‘fenomenom ljudskog glasa’ jer nitko nije uspio staviti to pjevanje u note. Ima različita imena, kao što su orzenje, ganga i rera ali su obilježje deseterca i podrugljivi sadržaj uvijek isti.
Međunarodni festival tradicijskih glazbala održava se od 2003. godine a počeo je kao tamburaški festival. Kasnije su uključeni i ostali tradicijski instrumenti. Cilj festivala je očuvati tradiciju i povezati sve koji se bave tradicionalnim glazbalima, pjevanjem i plesanjem unutar i izvan Hrvatske.
-Svaki kraj ima svoje specifičnosti i cilj nam je da im damo mogućnost da nastupaju i da ih potičemo da i dalje sviraju i čuvaju tradicijske instrumente. Radimo na tome da se tradicijska glazbala ne zaborave i animiramo mlade ljude da se bave glazbom. – dodaje Nenad Rožić, predsjednik OSS Buševca.