Kao što smo objavili, na području Grada Velike Gorice u ponedjeljak u podne puštene su 22 vatrogasne sirene kojima upravljaju dobrovoljna vatrogasna društva pod ingerencijom Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. No u središtu grada sirene se nisu čule. Razlog tome je kvar na središnjem uređaju za upravljanje sirenama kojim upravlja Državna služba za zaštitu i spašavanje.
Na području Velike Gorice četiri sirene su u nadležnosti Državne uprave za zaštitu i spašavanje. Od toga, jednom elektronskom sirenom koja se nalazi u ulici Slavka Kolara 21, velike zvučne snage koja pokriva središnji dio Velike Gorice, daljinski se upravlja iz DUZS-a.
-Nažalost zbog kvara centralnog uređaja za upravljanje sirenama elektroničku sirenu koja je ispravna nismo mogli uključiti prilikom obilježavanja Dana žalosti. Centralni uređaj za upravljanje sirenama nalazi se na popravku kojeg očekujemo u najskorije vrijeme. -rekla nam je Sanja Smetiško iz Odnosa s javnošću DUZS-a.
Ostale tri sirene koje su također u vlasništvu DUZS-a naslijeđene su iz starog sustava i nisu uvezane jer to nije bilo nužno, obzirom da se to cijelo područje pokriva elektronički. -Međutim, tim se sirenama upravlja lokalno, a prema zadnjem ispitivanju, dvije su ispravne, dok je jedna sirena neispravna.-otkrila je Smetiško. Kako na Dan žalosti građani nisu bili u stvarnoj opasnosti, nije bilo potrebe ručno uključiti sirenu, rekli su u DUZS-u.
Na upit, kako bi se građane upozorilo na stvarnu opasnost koja traje dok je središnji uređaj za upravljanje sirenama u kvaru, rekla nam je: -Osim sirenama građani se uzbunjuju i putem elektroničkih medija odnosno radija i televizije i to za događaje koji su državnog ili županijskog značaja putem prvog programa Hrvatskog radija i televizije, a za lokalne događaje putem lokalnih radio postaja.-zaključila je Smetiško.
Mi možemo samo dodati da se nadamo kako do stvarne opasnosti neće doći te da i nakon ukljanjanja kvarova, neće biti potrebe za uključivanjem sirena.