Prema statističkim podacima u Hrvatskoj živi oko 8 000 žena koje nose ime Barbara, a u Velikoj Gorici ih živi oko 200-injak. Ime Barbara se najčešće spominje u Kravarskom gdje se svaki 60. stanovnik tako zove. U turopoljskom kraju su poznati i drugi oblici tog imena kao što su : Barica, Bara, Barek ili Bare. Prema portalu imehrvatsko.net, najviše ljudi nazvanih tim imenom je rođeno baš na današnji dan kada se obilježava spomen na svetu Barbaru.
Barbara je živjela u 3. stoljeću. Bila je prekrasna djevojka koju je otac zatočio u dvorac kako bi je zaštitio od raznih udvarača. Tajno je prešla na kršćanstvo zbog čega ju je njezin otac poganin dao vlastima koje su ju tada mučile, no njene rane su svaki put čudom zacjeljivale. Nakon svih mučenja, Barbara je bila uporna u vjeri te je i svog oca pokušala obratiti na kršćanstvo. Zbog toga ju je otac odlučio sam ubiti. Prema legendi, njega je u trenutku njezine smrti ubio udar munje. Tako je sveta Barbara poznata kao zaštitnica od groma i vatre te je zaštitnica rudara, vatrogasaca, zatvorenika i vojnika.
Dan svete Barbare slavi se 4. prosinca pa se uz nju vežu i neki predbožićni običaji, poput sijanja pšenice u male posude kako bi izrasla zelena i bujna do Božića. U nekim krajevima pšenica se sije na svetu Luciju.
Najatraktivniji je i najreprezentativniji primjer baroknog sakralnog graditeljstva Sjeverne Hrvatske svakako je kapela svete Barbare u Velikoj Mlaki iz prve polovine 17. stoljeća.
Neke od poznatih hrvatskih Barbara su voditeljice Barbara Kolar i Barbara Radulović, glumice Barbara Rocco i Barbara Nola i naravno vaša susjeda Barica. U svijetu su najpoznatije Barbare pjevačica Barbra Streisand, i bivša prva dama Amerike Barbara Bush. Jedna od najpoznatijih igračaka također nosi oblik imena Barbara, a to je lutka Barbie koja je ime dobila po Barbari, kćeri kreatorice te popularne lutke.
Kronike Velike Gorice svim Barbarama, Baricama i Barama čestita imendan!