Promocijom monografije Veleučilišta Velika Gorica ‘Kako smo rasli’, okupljeni su se sinoć podsjetili na 12 godina rada ove ustanove.
Početak je, kao i svaki, bio težak. Nažalost, nisu svi bili za osnivanje visokog učilišta u Velikoj Gorici koje je osnovano tek iz trećeg pokušaja. Veliki otpor pružao je Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. No zahvaljujući zalaganju profesorice Krstelj i Marije Tomašić, koja je u to vrijeme bila zaposlenica Centra za vozila Hrvatske, jedne od tvrtki koje su osnovale Veleučilište, ono je danas nadaleko prepoznata institucija.
-Uvijeti su bili jako skromni , ali je želja da se uspije bila ogromna. Bio je veliki pritisak s Fakulteta strojarstva koji nije dozvoljavao svojim profesorima da na Veleučilištu odrađuju dio nastave i u početku smo imali problema s manjkom kadra. No kada imate dobru volju, želju i viziju, onda se sve uspije i svlada. Finanskijski je prva godina bila skromna, ali pozitivna. U ovih 12 godina Veleučilište se razvilo u jednu ozbiljnu europsku instituciju.-istaknula je Marija Tomašić.
Veleučilište su osnovali Grad Velika Gorica, Centar za vozila Hrvatske, Hrvatski centar za razminiranje iz Siska, Centar za transfer tehnologije iz Zagreba te Visoka škola za sigurnost na radu iz Zagreba.
-Veleučilište Velika Gorica je jedno od pet najboljih veleučilišta u Hrvatskoj, pogotovo u području tehničke struke. Mislim da smo zacrtani na karti Europe, a to potvrđuju i studenti iz Kenije, Velike Britanije i drugih zemalja koji studiraju kod nas. U idućih 5 godina radit ćemo na projektu na osnovu kojeg će se nastava moći u potpunosti provoditi na engleskom jeziku, što će privući još veći broj stranih studenata. – rekao je dekan Ivan Toth.
-Jako je lijepo imati jednu ovakvu ustanovu visokog obrazovanja u gradu. U ovih 12 godina Veleučilište kontinuirano njeguje trend napretka. Imamo jasne i izvedive planove za godinu koja je pred nama. Širit ćemo studije, bit ćemo na tržištu, Grad kao većinski vlasnik će omogućiti da se i prostorno proširi Veleučiliše, i kapilarno će se ulaziti, kada govorimo o praktikumu, u godspodarske i druge ekonomske potencijale koji su na našem području. –istaknuo je gradonačelnik Dražen Barišić te dodao kako je konačni cilj stvaranje Sveučilišta.
-Ono što je nama kao autorima bilo važno pokazati je da je ovim Veleučilištem Velika Gorica kao veliki grad dobila i veliki intelektualni kapital koji može pomoći razvoju grada. – rekao je Zdravko Židovec, atuor monografije.
U početku su na Veleučilištu bila samo dva nastavna programa, a danas ih je osam. Od 1 500 studenata, većina ih je pronašla posao, tek ih je 70-ak nezaposlenih. Na svečanosti su dodijeljene i zahvalnice i povelje svima koji su pomogli u nastanku i razvoju Veleučilišta.