Prijava

Vaša prijava

I različiti su jednako vrijedni


Biti drugačiji često znači biti ne prihvaćen od društva i zajednice. Razlog tome su predrasude koje se pojavljuju radi nedostaka informiranosti. Zahvaljujući njemu, 65-ero djece ima asistenta u nastavi, a pomaci su vidljivi i kod autistične djece.

Djeca drugačija od ostalih često su stigmatizirana. Tako je i sa djecom koja imaju poremećaj iz autističnog spektra. Kako bi to promijenili i kako bi pomogli djeci da se školuju zajedno sa svojim vršnjacima u redovnoj nastavi, prije dvije godine u Velikoj Gorici pokrenut je projekt ‘Svako dijete ima pravo na obrazovanje’.

Svakog dana svog učenika u školi dočekuje asistentica Marija Miloš. S njim je kroz cijelo vrijeme nastave. Ona mu je podrška, usmjerava djetetovu pažnju na gradivo, potiče ga i savjetuje, pomaže mu svladati sve prepreke, sve s ciljem da učenik samostalno dođe do određenih spoznaja u nastavi.

Svako dijete ima pravo na obrazovanje prilog_7

-Kad upoznate jedno takvo dijete, to je jedan cijeli novi svijet. Morala sam upoznati to dijete ispočetka, upoznat se s njegovom situacijom i prilagodit njemu. I kada ga danas gledam i vidim da je napravio neki pomak, to je za mene jedno veliko veselje.-kaže nam asistentica Miloš.

S autističnim učenikom prije pet godina prvi put susrela se i učiteljica iz Osnovne škole Eugena Kvaternika, Katica Vlahinić. Ističe kako je asistent u nastavi bitan jer djeci pomaže da se ne osjećaju zapostavljeno, izdvojeno, i nelagodno. Kroz prva četiri razreda koliko je učenik bio kod nje, jako se vezala uz njega. Ne krije da svaki njegov uspjeh i pomak njoj pruža veliko zadovoljstvo.

-Ono jednostavno kroz igru i druženje stvarno savladava sve životne prepreke, a i ostala djeca prihvaćaju to dijete jer vide da tu nije ništa strano, ništa nemoguće. Kada mi je njegova liječnica došla i rekla: ‘Gospođo, pa on priča, igra se, trči na tjelesnom.’, ja sam joj odgovorila da je to normalno i da se to sve radi u školi, no ona je ostala začuđena jer djeca autističnog spektra to jako rijetko govore.-otkrila nam je učiteljica Vlahinić.

Svako dijete ima pravo na obrazovanje prilog_5

Zahvaljujući projektu ‘Svako dijete ima pravo na obrazovanje’, koje se već drugu školsku godinu provodi u Velikoj Gorici, 65-ero djece ima asistenta u nastavi. 46 dječaka i 19 djevojčica ima svog pomoćnika u školi.

-Oni odlaze u školu koja je u blizini njihova doma, druže se sa svojim prijateljima, odrastaju tu gdje trebaju odrastati. Ovim projektom mi prenosi se sustav vrijednosti poput odgovornosti prema ovome poslu koji radimo sa tom djecom, solidarnosti prema različitima i pokazujemo da treba aktivno djelovati u zajednici. – istaknula je dr.sc. Arijana Mataga Tintor, voditeljica projekta

Potrebna je pomoć cijele zajednice da bi se dijete s poteškoćama u razvoju integriralo u društvo. Zato i Grad Velika Gorica sa gotovo 100 tisuća kuna sufinancira ovaj europski projekt vrijedan 2,2 milijuna kuna.

Svako dijete ima pravo na obrazovanje prilog_2

-Izuzetno smo ponosni što smo bili jedan od prvih gradova u Hrvatskoj prije dvije godine kada smo za svako dijete s područja grada Velike Gorice osigurali asistenta u nastavi. Vidimo da su naša djeca koja imaju asistenta u nastavi izuzetno zadovoljna, samim tim su naši roditelji još zadovoljniji. Smatram da na ovom tragu trebamo i dalje raditi, i kroz ovaj projekt potvrđujemo da je grad Velika Gorica sa pravom Grad prijatelj djece. -rekao je zamjenik gradonačelnika Ervin Kolarec.

Kako bi sa ovim projektom bila upoznata i šira javnost, o njemu će biti snimljen i film.