Sinoć su u dvorani Gorica ispred pune dvorane predstavljene dvije knjige o Domovinskom ratu – Damira Markaša Kutine ’58-Kako smo branili Vukovar i Bogdanovce’ te Damira Plavšića koji će ‘Bitnka za Vukovar – Ne plači, moj dobri anđele’. Organizatori su grad Velika Gorica i velikogorička HVIDRA.
– Grad Velika Gorica ponosan je što je ugostio ove autore, branitelje koji su zajedno sa svojim prijateljima stvarali našu državu. Večerašnja predstava i promocija knjiga sasvim sigurno je jedan od najvrednijih događaja ove vrste jer ovdje nema glume. Upravo ovakvi događaji i dokumenti predstavljaju temelj za razvoj našeg društva. Žrtva kojom je stvorena naša država ne smije nikada biti zaboravljena. Na tim temeljima i s tim ljudima trebamo graditi svoje društvo. – rekao je Dražen Barišić, gradonačelnik.
Uz predstavljanje knjiga posjetitelji su mogli pogledati i izložbu ratnih fotografija HOS-a te prikaz glazbeno – scenskog djela ‘Bitka za Vukovar- Kako smo branili grad i Hrvatsku’ glumaca scene Gorica i članova KUD-a Novo Čiče. Autori su u sklopu nastupa čitali dijelove svoje knjige, što nikoga nije ostavilo ravnodušnim. Objasnili su nam koji je bio cilj pisanja tih djela te što za njih ona znače.
– Moja knjiga ima naslov ’58-Kako smo branili Vukovar i Bogdanovce’ jer je upravo nas bilo 58 dragovoljaca HOS-a. Od nas 58, 25 ih je poginulo u borbama ili su ubijeni na Ovčari. Posebno bih napomenuo Mladena Armstronga, Tihomira Tomašića, Željka Hercega, Josipa Abela i Damira Radića koji su upravo iz Velike Gorice krenuli s nama. Hrvatski branitelji i danas umiru rano, ovo djelo je spomen na sve moje prijatelje branitelje jer da njih nije bilo, ne bi bilo ni naše domovine. Trebamo ih slaviti te se i dalje boriti u miru. – rekao nam je Damir Markaš, autor knjige ’58-Kako smo branili Vukovar i Bogdanovce’ .
– U svojoj knjizi kroz deset kratkih priča opisuje akcije obrane grada Vukovara. Opisujem presjecanje komunikacije sa Borovom te kako je bilo preživjeti logore u kojima sam bio. Uključio sam i stranicu ratnog dnevnika svog pokojnog oca čime i završavam svoju knjigu. S obzirom da se u zadnje vrijeme počela omalovažavati uloga branitelja, a Domovinski rat staviti pod tepih – htjeli smo napisati knjige i režirati ovu predstavu s kojom obilazimo gradove u Hrvatskoj i svijetu. Ovime dajemo sat povijesti svim gledateljima. – dodao je Damir Plavšić, autor knjige ‘Bitka za Vukovar – Ne plači, moj dobri anđele’
Scensko – glazbeni nastup izvodio je KUD Novo Čiče koji je prikazivao plesove Turopolja i Posavine u domaćim nošnjama. U ovoj predstavi na specifičan način autori su pokazali Hrvatsku povijest te uz čitanje svojih djela kombinirali Hrvatsku povijesnu baštinu te pokušali uspostaviti emotivni odnos sa svima koji su predstavu gledali ili u njoj sudjelovali.