Veteranski klub ‘Buna’ organizirao je prvu ‘Umjetničku večer’ u prostoru Zavičajnoga muzeja Vukomeričkih gorica na Ključić Brdu. Članovi Folklornog ansambla ‘Šiljakovina’ svojom su svirkom i čitanjem stihova kajkavske poezije oduševili prisutne goste. -Pjesme koje smo danas predstavili djela su Ivice Smolca i Ksenije Lučan. To su pjesme pisane na kajkavskom jeziku i htjeli smo baš takve pjesme na našem narječju, da budu bliske ljudima koji ih slušaju. Na ovaj način želimo njegovati i očuvati naše narječje. – rekla nam je Ivana Lučan iz FA Šiljakovine.
Ovaj folklorni ansambl jedino je kulturno-umjetničko društvo s područja Vukomeričkih gorica, a okuplja žitelje Župe Kravarsko, odnosno Šiljakovine, Kozjače, Male Bune, Velike Bune, Ključić Brda i Kravarskog. Suradnja između njih i ‘Veterana posrnule djevice’ ostvarena je zahvaljujući tome što su veterani očevi njihovih članova. Koliko su ovakve manifestacije važne za Brežane, rekao nam je ‘siva eminencija’ breškog nogometa, Zlatko Petrac.
– U bregima se obično ništa ne događa. Kulturni život je na nuli, odnosno odem u birtiju jednu pa odem u drugu to je sve. Eventualno netko iskoči i organizira se poput FA Šiljakovine. Mislim da smo mi tu malo zakinuti, ali zakidamo se sami. Mi iz posrnule djevice pokušat ćemo to ispraviti u budućnosti . – istaknuo je Petrac.
VELIKA OBITELJ
Nakon službenog djela večeri, gosti su se preselili u obližnji restoran gdje se druženje nastavilo uz zvonke zvuke tambura FA Šiljakovina. Ovaj dio večeri veterani su posvetili svojim suprugama. -Ovo večeras smo posvetili našim suprugama koje trpe naš nogomet već 20-tak godina. Naše dolaske doma subotom s utakmice igrane u petak. Na ovaj način željeli smo im zahvaliti i pokazati da nismo baš tako loši kako one možda misle.-
No, njima nije baš uvijek bilo lako tijekom skoro dva desetljeća postojanja kluba. Teško je bilo uskladiti potrebe i želje unutar obitelji, a upravo su tu žene odigrale ključnu ulogu dopustivši svojim muškarcima da uživaju u svojoj strasti za nogometom.
– Dok su bili mlađi bilo je jako teško. Oni su stalno iza utakmica ostajali i feštali, a mi kao mlade žene bile jako ljubomorne. Kad su počeli ići na turnire u Slovačku postale smo još ljubomornije. – otkrila nam je supruga jednog veterana, Ivanka Grđan. No, s vremenom i životnim iskustvom ovi problemi su počeli blijedjeti. Osim što igraju nogomet i dobro se zabavljaju, ‘Bunci’ su većinom dobri supruzi i očevi.
– Ja bih mogla preporučiti svim mladim ženama da ih puste da igraju nogomet jer se oni na njemu ispucaju i nema tu onda problema. – dodala je Ivanka.
KAKO SMO POSTALI VETERANI POSRNULE DJEVICE
‘Dečki z Bune’ igraju Ligu veterana nogometnog središta Velika Gorica u velikom i malom nogometu, a posjećuju i turnire u ostatku zemlje i inozemstvu. U 19 godina postojanja kluba, dečki su bili na šest studijskih putovanja po Hrvatskoj, a čak deset puta posjetili su Visoke Tatre u Slovačkoj. Tijekom jednog posjeta Slovačkoj zaradili su neobičan nadimak po kojem su i danas poznati.
– Jednog divnog jutra u Visokim Tatrama probudili smo se rano, oko 8 sati, neki smo noć prije bili na pivi, a neki na žestici, kada je jedan naš visoki član rekao ‘Osjećam se kao posrnula djevica’ i ostalo je povijest. – objasnio nam je Petrac.
Manifestacije poput ove izrazito su važne za društveni život Vukomeričkih gorica, jer osim Breške lige koja se odvija tijekom ljeta u ovom kraju nema puno društvenih događanja. Ovakve inicijative i entuzijasti poput Zlatka zlata su vrijedni za ovaj prirodnim ljepotama bogat kraj. Nadamo se da će organizatori održati obećanje i da će ‘Umjetničke večeri’ kao i Liga Vukomeričkih gorica postati svojevrsni brend ovoga kraja, ali i Velike Gorice i cijelog Turopolja.