Prijava

Vaša prijava

EKSKLUZIVNO DOZNAJEMO: Muškarac za kojeg se sumnja da je obolio od virusa zapadnog Nila je beskućnik iz Velike Kosnice. Uskoro stiže potvrda iz Italije!


Rezultati laboratorijske analize u Nacionalnom referentnom laboratoriju HZJZ-a, ukazuju na vjerojatnu infekciju virusom zapadnog Nila. Doznajemo kako je riječ o muškarcu iz prihvatilišta za beskućnike u Velikoj Kosnici. Informaciju nam je potvrdila Dunja Juraga Pavlinec, ravnateljica ZJZ Zagrebačke županije.

Je li doista beskućnik s velikogoričkog područja zaražen ovim virusom trebalo bi biti poznato za nekoliko dana kada se očekuju potvrdni testovi Referentnog laboratorija u Italiji.

U PRIHVATILIŠTU ČEKA REZULTATE

Liječnici kažu kako je beskućnik sredinom kolovoza bio liječen na Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu kada se posumnjalo na infekciju virusom zapadnog Nila. S obzirom da je bio dobrog općeg stanja pušten je iz bolnice u prihvatilište Velika Kosnica gdje čeka informaciju je li zaražen.

U SRBIJI UMRLE ČETIRI OSOBE

Zaraza virusom zapadnog Nila već je potvrđena u Italiji, Austriji, Mađarskoj, Srbiji, Grčkoj, Makedoniji i Rumunjskoj. U Srbiji je od groznice zapadnog Nila oboljelo 70-ak osoba a četiri su osobe preminule.

NE PRENOSI SE S ČOVJEKA NA ČOVJEKA

Virus zapadnog Nila prenosi se ubodom zaraženog komarca-vektora koji se u prirodnom ciklusu  hrani krvlju zaražene ptice, rezervoara virusa. Zaraženi komarac može prenijeti virus na ljude, kao i na konje i druge sisavce koji su krajnji domaćini virusa. Ne prenosi se sa čovjeka na čovjeka niti sa životinje na čovjeka uobičajenim kontaktom. Infekcija virusom zapadnog Nila ima sezonsku pojavnost koja je najviša tijekom ljetnih mjeseci i rane jeseni, u razdoblju najveće aktivnosti vektora. Vrijeme inkubacije traje od 3 do15 dana i većina infekcija (do 80%) prolazi bez simptoma, dok većina ostalih inficiranih imaju blaže simptome bolesti nalik gripi, povišenu temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima i zglobovima ili osip koji prolaze u roku nekoliko dana. U manje od 1% zaraženih razviti će se neurološki oblici bolesti kao što su meningitis, meningoencefalitis i akutna mlohava klijenut kao najteži oblik bolesti. Pod povećanim su rizikom osobe starije od 50 godina te osobe koje imaju malignu bolest, dijabetes, hipertenziju, kroničnu bubrežnu bolest ili su transplantirane.

Uskoro donosimo više…

 


Prvenstvo Hrvatske